Skocz do zawartości

Pelikan 215 pytanie techniczne


Polecane posty

Hej, Stoję przed zagwozdką, bo nawet nie ma rzetelnych danych u sprzedawców. Chodzi mi o wagę ptaszora M215 (tego z pierścieniami na korpusie). Podobno jest nieco większa niż modelu M200? A jeśli to prawda, to może ktoś z Was wie jaką ma wagę i czy jest odczuwalnie cięższy od M200? I drugie bardziej techniczne pytanko: Czy wewnątrz korpusu jest jakiś element metalowy, rurka z mosiądzu? Widziałem tu na forum dawno temu, ktoś sprzedawał M215 z rozbitym korpusem, ale nie mogę tego posta namierzyć. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rittel napisał:

Elementy metalowe dopiero w M800 są, i tu jest wyczuwalna wyraźna różnica w wadze. Między M200 a M215 nie sądzę, ale konkretnych liczb nie mam.

Zauważyłem, że niektórzy recenzenci twierdzą, że wewnątrz jest metalowa tuleja. Już sam nie wiem. Może ktoś z Was ma to pióro i może je zważyć?

Edytowano przez Miecznik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Markol napisał:

M215 ma korpus wykonany z metalu, elementy tłoka są wykonane z tworzywa jak w M200. Jest trochę cięższy, ale nie jest to jakaś ogromna różnica. Postaram się zważyć wieczorem i wrzucę konkretne dane.

Bardzo, bardzo Ci dziękuję Kolego. Czekam i pozdrawiam. Marcin

P.S. A w ogóle to jak Ci się sprawuje to pisadło?

Edytowano przez Miecznik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Markol napisał:

M215 waży 21 gramów a M200 13 do 14 gramów  więc różnica jest spora i wyczuwalna, choć dalej nie jest to ciężkie pióro.

Mam pierwszą wersję 215, granatowo-czarną, sprawuje sìę bardzo dobrze.

No to jestem w domu, potwierdziłeś moje działania śledcze w necie. Bardzo Ci Kolego jeszcze raz dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rittel Nie, M215 ma metalowy korpus i faktycznie czuć różnicę w wadze. Jak @Markol napisał, nie jest to pióro wagi ciężkiej, ale w porównaniu do ultralekkiego M200 wydaje się spora.

Z prywatnych przemyśleń, to ja czułem pewien dysonans pomiędzy plastikową skuwką, a metalowym korpusem. Tak trochę...hmmm...bez sensu? Nie wiem, jak to wyjaśnić logicznie. W M200/205 wszystko gra, bo całe są z plastiku. W 215 ta "symetria" wagowa jest zaburzona. Miałem kilka podejść do M215. Za każdym razem lądowało na Targowisku. I tak, jak M200 bym kupił ponownie, tak M215 już nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, nilfein napisał:

I tak, jak M200 bym kupił ponownie, tak M215 już nie.

No ok. ale tak obiektywnie, to biorąc w dłoń to zakręcone pióro miałeś wrażenie, że przeważa korpus? A podczas pisania nie było kłopotu ze środkiem ciężkości? Bo wielu użytkowników chwali sobie komfort pisania właśnie ze względu, że konstruktor trochę "doważył" to pióro. Ciekaw jestem Twojej opinii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miecznik Jeśli mam być szczery, to zdecydowanie lepiej pisało mi się zwykłym M200. Być może to wynika z faktu, że przy tym gabarycie pióra zakładam skuwkę na dupkę, a M200 jest bardzo dobrze wyważonym piórem. M215 pisało mi się nieźle, ale tam nie zakładałem skuwki, bo wydawała mi się niestabilna. To odczucie absolutnie subiektywne i irracjonalne, ale to chyba właśnie ta łączona konstrukcja (plastik-metal) je wywoływała. Samo pióro, bez skuwki, było dla mnie odrobinę za krótkie i niewygodne przy dłuższym pisaniu (znowu - subiektywne).

Co do powłoki lakierniczej, to nie zauważyłem obłażenia, ani żadnych innych efektów specjalnych. Dla porównania, M200 znane jest z tego, że rysuje się jak złe, ale zwykle są to ryski powierzchowne i dają się łatwo usunąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...