Skocz do zawartości

"Królestwo za pióro!"


DriQu

Polecane posty

Witam forumowicze!

Przychodzę do was z prośbą o rekomendację. Mówiąc otwarcie, nie jestem wielkim znawcą w tym temacie. Dopiero od kilku lat jestem zwolennikiem korzystania z pióra wiecznego, i przez ten okres przez moje ręce przewinęło się kilka dość popularnych modeli, a konkretnie:

Waterman:

-Hemiesphere

-Perspective

Parkery:

-Vector

-Sonnet

Oraz Lamy safari, i Pelikan M205

Część z nich zakupiłem, część dostałem w prezencie, jednak mimo że są to pióra dobre, czegoś mi w nich brakuje. I tu pojawia się moja prośba o pomoc. Poszukuję ciekawego i niezawodnego pióra w przedziale cenowym do około 1100-1200 PLN, jeśli chodzi o moje nawyki pisarskie które mogą okazać się przydatne to:

-jestem przyzwyczajony to trzymania pióra dość wysoko, z zazwyczaj założoną na końcu sekcji skuwką,

-piszę dość szybko więc istotne jest dla mnie by pióro gładko sunęło po papierze i dość dynamicznie podawało atrament,

-preferuję raczej pióra dłuższe, jednak, (podobnie jak waga) nie jest to dla mnie decydujący wyznacznik,

-zazwyczaj prowadzę dość długie notatki stąd zależy mi na dobrym wyważeniu pióra, 

-jestem wielkim miłośnikiem cienkich stalówek, i wydaje mi się że japońska f/ef to jest to czego szukam,

-złota stalówka jest czymś pożądanym.

-chciałbym pozostać z tym piórem na dłuższą chwilę.

Jeśli chodzi o moje poszukiwania na własną ręke, zainteresowały mnie modele

-Sailor Pro Gear II

-Pilot capeless/VP (skłaniam się ku wersji desimo)

-Lamy 2000 (jednak nie wiem czy da mi zadowalającą grubość kreski, jak i wygląd (mimo że cenię minimalizm), przynajmniej mnie, nie porywa.

 

Czy moglibyście polecić mi coś godnego uwagi, albo odwołać się do moich propozycji?

Z góry dziękuję, i pozdrawiam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie masz bardzo duży wybór, nawet w piórach ze złotymi stalówkami. Ze swojego doświadczenia  polecam Ci Platinum 3776 CENTURY 14K. Mam go z stalówką w rozmiarze M, bardzo dobre pióro, wspaniale się pisze, stalówka sunie po papierze, bez przerywania, pewny start. Na tą chwilę to mój numer 1.

Ewentualnie zastanów się nad Pelikanem? Sam piszę Pelikanem M200 od 10 lat, stalówka F już prawie zużyta, ale dalej daje radę, prawdziwy wół roboczy, złocenia nawet zeszły. Za 1200 zł możesz się pokusić o Pelikana M400 ma pięknie zdobioną stalówkę, wykonaną jest z 14- karatowego złota 585, ornamenty rodowane, ale niestety nie miałem okazji nim pisać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamy 2000- na pewno jest dobrze wyważone, można trzymać wysoko (zapięcia skuwki nie przeszkadzają). Stalówki mokre, a przez to linia grubsza od spodziewanej w danym rozmiarze. Nie każdemu przypasuje specyficzny szlif z dość wąskim "sweet spotem" (nie znam polskiego odpowiednika terminu). Z tym piórem nie miałem żadnego problemu z wysychaniem ani przepływem atramentu- brało wszystko jak leci.

Pilot Capless- wygodny, mimo klipsa, stalówki bardzo przyjemne (polecam F- cienka jak igła a jednocześnie gładka jak dobre emki). Dzięki otwieraniu guzikiem sprawdzi się lepiej w częstych, krótkich notatkach, gdzie każdorazowe zdejmowanie skuwki byłoby żmudne. Zapas atramentu jest maleńki (co w pewnym stopniu wynagradza znikome zużycie przy cienkich stalówkach).

Rozejrzyj się jeszcze za Pilotami Custom Herritage (74 i 92)- miałem 92 (wprawdzie ze zmodyfikowaną stalówką) i pisało się całkiem nieźle. Sprzedałem, bo przy moim użytkowaniu demonstrator szybko by się porysował i zeszmacił.

Platinum 1911? Nie miałem, ale może Ci przypasować.

Byłbym zapomniał- jeśli bierzesz też pod uwagę starocie to rozejrzyj się za Sheafferami ze stalówką typu Conical/Triumph albo Inlaid- np modele z serii Imperial lub Targa. Unikaj tylko tych z systemem touchdown (wtym snorkeli)- nic do niego nie mam, ale wymaga serwisowania (wymiana uszczelki tłoka) i zaciąga mało atramentu. Mam Imperiala i jakiegoś starego vacuuma z conicalem- oba wyposażone w stalówki  tęgości F- bardzo cienka, precyzyjna linia, gładkie- żadnego skrobania. Zabytkowy model hojniej polewa atramentem. Nie wiem, jak się sprawują współczesne Legacy.

Edytowano przez drEvil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trudno cokolwiek polecić. 
Stwierdzenia cienka/gruba stalówka nie da się określić. Trzeba trafić na „TO” pióro z „TĄ” stalówką. A każda jest inna. 
W każdym razie serwis piór niemieckich stoi na bardzo wysokim poziomie (mam doświadczenia z serwisami Lamy, Pelikan i Montblanc). Na innych krajach się nie znam (może dlatego, ze lubię niemieckie pióra i niemieckie wina, i niemiecką muzykę 😄)

PS: nad Mozelą jest pewna mała winnica, którą prowadzi Polak - p. Andrzej Greszta. Serdecznie polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...