Skocz do zawartości

Prośba o rady — jak wyjąć stalówkę z pióra PenBBS


Polecane posty

Przyfrunęło do mnie z drugiego końca świata pióro PenBBS 268. Ogólnie bardzo mi się podoba, z wyjątkiem niestety stalówki — trafiła mi się "podniesiona" (z "wygięciem do góry") i nie jest mi z nią dobrze. Z tego co rozumiem, ten typ jest dostosowany raczej do chińskich i japońskich ideogramów, niż do stylu pisania zachodniego (lepiej się zachowuje w pozycji nieco bardziej "na sztorc", która dla mnie okazuje się być niekomfortowa). Chciałbym więc poeksperymentować z innymi stalówkami — mówiąc szczerze liczyłem na taką możliwość zamawiając — jednak mam z "wyrwaniem" stalówki dużo większy problem, niż się spodziewałem. Sprawę utrudnia fakt, że nie chcę ściskać od dołu, bo przeczytałem, że spływaki PenBBS są bardzo wrażliwe i łatwo się niszczą gniecione na siłę — rzeczywiście, na żywo wąskie szczeliny wyglądają bardzo delikatnie. Czy ktoś potrafi doradzić, jak się za to zabrać?

W internecie znalazłem taki filmik, na którym ktoś łapie stalówkę w piórze PenBBS "po bokach" przy pomocy gumowego "chwytaka": 

Czy ktoś miałby pomysł jak i gdzie może dałoby się coś takiego kupić w Polsce? Albo przetestował jakieś inne patenty? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówkę za boczki będzie najpewniej. Masz może folię zabezpieczającą? Tylko nie bąbelkową, ale cienką piankę, trochę jak pod panele podłogowe? Albo szlufkę skórzanego paska, przez to też można chwycić stalówkę - ja jej właśnie używam.

Można też spróbować wybić spływak z tulejki przez popchnięcie go od dupki strony, tj. od trzpienia (króćca). Spróbuj przytępić wykałaczkę i wycisnąć nią spływak z tulejki, naciskając na króciec. Ale jeśli mocno spasowane i mocno siedzi, to wykałaczka nie pomoże.

Rzeczywiście delikatne są te spływaki i dłuższe od standardowo spotykanych w chińskich piórach, więc zamienić się ich nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne stopnie prób:

1) Rękawiczki gumowe, ale z prawdziwej, grubej gumy, nie takie półplastikowe. Pióro namoczone wodą z detergentem.

2) Spryskać penetratorem, np. CX, WD, itp., kołysać stalówką na boki aby cokolwiek ruszyć i penetrator doszedł. Ale wtedy musisz koniecznie rozebrać aby wymyć w benzynie ekstrakcyjnej. Nie można zostawić.

3) Wyrwać szczypcami, stalówka na straty, ale rozebrane.

A teraz może ktoś mi pomoże:) i wyjaśni, jak to jest, że stalówkę tak łatwo włożyć, a później nie sposób wyjąć!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo, dziękuję Wam bardzo!!! Matę antypoślizgową od razu zamówiłem (znalazłem tam jeszcze ciut tańszą), jeden z linków rzeczywiście nawet prowadzi do podobnej do tej na filmiku, nie wpadłem, że to może być coś takiego. Pozostałe patenty też wyglądają bardzo interesująco; acz WD40 i inną chemię na razie boję się pchać, szczypcami też (tym bardziej, że w PenBBS z tego co czytałem i jak to widzę to najpierw spływak strzeli, a dopiero później stalówka). Rękawiczki gumowe to tak nie za bardzo stoi mi przed oczami jakie by miały być żeby były "na prawdę" -- czy dałoby radę może jakieś foto/link? Gdzie takich szukać, w sklepie ogrodniczym? medycznym? Co do szlufki, trochę się obawiam uszkodzić dobry pasek 😜 ale rozejrzę się, może jakąś inną skórę gdzieś znajdę... a jak nie, to może wytrzyma :) Pomysł ze szczeliną przy sekcji błyskotliwy, nie wpadłbym -- muszę popatrzyć czy w moim rzeczywiście też tak jest. Niestety akurat zagapiłem się i zostawiłem pióro w biurze, więc zakasać rękawy i wziąć się do roboty będę mógł dopiero od poniedziałku, ale bardzo poprawiacie mi humor; już traciłem nadzieję, że cokolwiek dam radę zrobić, a tu tyle nowych dróg ataku! :) DZIĘKUJĘ! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...