Skocz do zawartości

Polski atrament Astra.


Thay

Polecane posty

Astra – atrament, który zasilał pióra kilkadziesiąt lat temu. Wyprodukowany przez przemyskie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena Astra”, mieszczące się przy ulicy Herburta 14. Pojemność – 60 ml. Zgodny z normą branżową z 1968 roku, co zapisane jest jako BN-68/N-8542-01.

Polski Komitet Normalizacyjny zaprzestał wydawania tych norm zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji, co może ułatwiać datowanie w innych przypadkach. Swoją drogą, bardzo ciekawy artykuł o normach i normalizacji znajdziemy tu:

http://www.egospodarka.pl/46875,Normalizacja-korzystna-dla-firm,1,20,2.html

Ten konkretny egzemplarz ostemplowano datownikiem XII /82, a więc grudzień, 1982 roku. 28 lat temu temu... Ciekawostka – atrament zachował się w stanie umożliwiającym swobodne użytkowanie.

Płyn w szklanym pojemniku zaopatrzonym w plastikową nakrętkę jest dosyć rzadki. Bardzo dobrze sprawuje się w piórze testowym (Parker Sonet) dając równą, pełną linię.

Czy to wpływ czasu, czy specyfiki atramentu – trudno powiedzieć, ale obecnie nie sposób nazwać ten inkaust niebieskim. To zdecydowanie odcień fioletu. Czy ładny – kwestia gustu.

Niezwykły jest za to… zapach Astry. Intensywna woń farbki plakatowej nieodparcie przywołuje mi na myśl pierwsze klasy podstawówki…

Cóż, napełniony do połowy konwerter wypisałem, a resztę atramentu szczelnie zamknąłem i zostawiłem dla przyszłych pokoleń. Niech inni także mają coś z życia… :)

Ciekawostka - firma Astra istnieje do dziś, w dodatku pod tym samym logo. Niestety, atramentu już nie produkuje.

006fp.jpg

004rc.jpg

005di.jpg

002yev.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 6 years later...

Wiem, że tego się nie pije ;), ale po tylu latach zachodzą różne procesy chemiczne w takich substancjach. Coś tam przechodzi w coś, a coś się znowu wytrąca z czegoś. Nostalgia jest, to fakt, ale czy to aby nie zaszkodzi piórowi ;)??  Bo jakby co, to w razie czego... A tak przy okazji to ja pisałem jeszcze atramentem Dragon, ale to bardzo dawno temu... Pozdr.

Edytowano przez Gość
.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...