Jump to content
Sign in to follow this  
Pilot Inspektor

Pelikan Gdańsk

Recommended Posts

Dzięki za link do artykułu!

Podczas ostatniej wycieczki do Gdańska odwiedziłem teren fabryki. Muszę odnaleźć zrobione zdjęcia :hmm1:.

Pozdrawiam,
Marcin

Dwie osoby, dwie idee, jedna pasja. Pióromaniak.

Ciekawa historia. Zainteresował mnie ten wyjątkowy Pelikan 100 diamond clip. Próbowałem wygooglać, ale nic nie znalazłem.

Ciekawa historia. Zainteresował mnie ten wyjątkowy Pelikan 100 diamond clip. Próbowałem wygooglać, ale nic nie znalazłem.

Ano patrzysz i nie widzisz tego na co patrzysz. :D

To może małe porównanie klipsów Pelikana.

Który więc Twoim zdaniem to "diamond clip"?

d340c7e28feae15f.jpg

6bfecb020c151871.jpg

zdrówka

Ano patrzysz i nie widzisz tego na co patrzysz. :D

Ano dokładnie tak. :D

Dzięki, teraz już wszystko wiem.

Odświeżam temat gdańskich ptaszków...

Pytanie, które zadał kolega z dalekiego kraju :

1. Czy w gdańskich pelikanach była jakaś reguła co do stosowania stalówek? Chodzi zwłaszcza o stalkę "CN"

2. On posiada egzemplarz "hybrydowy" tzn. jest diamond clip, ale ring na skuwce jest pojedynczy i karbowany, tak jak na konisowym zdjęciu ostatnie pióro u dołu, To jakias frankenskuwka czy tak mogło być?

be9b64f92b132f1fmed.jpg

38c473dcbb22fec8med.jpg

80aa8e6442ece8famed.jpg

to moje. Gunter Wagner ok.1930. Na gumkę, nie tłoczek. Gumka sprawna, stalówka albo wypisana, albo asymetryczna.

Hej!

Edited by baca

A mógłbyś zapodać zbliżenie stalówki? Może mądrzy pendoktorzy coś wymyśla...

No a gdyby Cię strasznie raziła taka stalówka jak jest, to chętnie przygarnę takie niepełnosprawne piórko ;)

Rappen to mniej zaawansowana technicznie, pierwotna forma IBISA, z której ostatecznie wyewoluował model Pelikana 140.

Bardzo ciekawe pióro, warte poświęcenia uwagi i naprawy.

Wracając zaś do Pelikanów produkowanych w Gdańsku, to brak twardych dowodów, czy pojedynczy ring na skuwce i "diamonds clip" to jedyna forma produkowana w Gdańsku.

Na reklamach z epoki, produkty Pelikana produkowane w Hanowerze i w Gdańsku są jednakowe.

b5a0b3924369eb6b.jpg

d1b15a2dd862f937.jpg

Nawet najwięksi znawcy jak Jurgen Dittmer i Martin Lehmann, dodają, do tego zagadnienia słowo - "prawdopodobnie".

55e6b2e449434f0e.jpg

A głównemu sprawcy zamieszania, dywagacje znawców na ten temat są całkowicie obojętne.

a7577663b602ff94.jpg

efd7077ce7fbc18e.jpg

zdrówka

Co do reklam - przyszło mi na myśl, że może po prostu mieli jedna grafikę, a u dołu drukowali pasek z napisem podającym miasto, a pióra przedstawione na rysunku niekoniecznie pochodziły z Gdańska czy Hanoweru... Chyba Ty @konisie publikowałeś jakiś czas temu inna reklamę, przedstawiająca "normalne" pióro Pelikan, ale u dołu reklamy był ma napis G. Wagner Gdański...

Oto owa reklama:

40f86fda4f60664cmed.jpg

(C) by @konis probably :)