Skocz do zawartości

Możliwe najtańsze pióro wiecznie dla kompletnego początkującego


Polecane posty

Tak jak w temacie. Zawsze chciałem się nauczyć kaligrafii, stawiania ładnych liter i ozdobnego pisma, ale pisałem tylko długopisami, a teraz chciałbym założyć sobie notatnik do opracowywania otwarć szachowych i stwierdziłem że moge spróbować się nauczyć robić notatki piórem. Ale pojawia się problem bo jestem kompletnie zielony. Nie wiem czy powinienem wybrać pióro do kaligrafii (pilot plumix - a jeśli tak to jakie naboje? oryginalne od pilota?) czy może coś w stylu parker vector albo najtańszego kaweco? Ogólnie nie chce niczego droższego bo pewnie nad tym zakupem się troche poznęcam, a i jeszcze jak możecie to napiszcie mi czy do pióra potrzeba jakichś specjalnych zeszytów/notesów czy zwykły w linie od rodii wystarczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tanio i różnorodnie to celuj w pióra na aliexpress. 

Do kaligrafowania niby można kupować dedykowanych do tego celu piór, ale skoro jesteś Świeżakiem i chcesz poćwiczyć ładne pisanie polecam zacząć od pióra z grubszą stalówką B.

Na papier też nie ma co wydawać na start fortuny, jak masz papier do drukarki w domu min. 80gms to będzie spoko, tak samo zeszyty o grubszej kartce.
Potem możesz poszukać czegoś gładkiego np. zeszytów Oxford, albo notatników Rhodia. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako absolutnie pierwsze pióro to polecam Pilot MR - 67zł na Allegro. Pasują standardowe naboje, fajna stalówka. Nie nadaje się specjalnie do pisania gotykiem czy innymi zaawansowanymi formami kaligrafii ale na początek będzie idealnie.  Na początek warto się oswoić z piórem zanim zacznie się pisać jak zawodowy skryba :D 

Do tego dokupiłbym na Aliexpress Jinhao X750 albo X450, u dobrych sprzedawców za kilkanaście złotych. Przychodzą z tłoczkiem. Do tego butelkę atramentu Hero, do kupienia za kilka złotych w hipermarketach. Warto też kupić sobie do notatek zeszyt lub notatnik Oxford. Mają dużą rozpiętość cen ale nawet w tych najtańszych z promocji w Biedronce jest bardzo dobry papier i piszę się w nich piórem rewelacyjnie. Ale każdy zeszyt, który ma "gładki" papier będzie ok. 

 

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chcesz obejrzeć i od ręki jakieś kupić, to idź do dużego marketu, tam jest "wystawa" piór i wszystkiego innego😉. Najbogaciej chyba w Auchan. Nie mają takich jak na Aliexpress, ale jest wybór szkolnego asortymentu, np. Pelikan Jazz (polecam🤗) za 30.-zł, gdy taki sam w sklepie specjalistycznym 60,-zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze swoje trzy grosze co do nauki kaligrafii. Jeśli o nią chodzi, to świetnie sprawdza się obsadka plus zestaw stalówek - wtedy można mieć jako taki ogląd typów stalówek.

Obsadki mają jednak tę irytującą cechę, że trzeba je co chwila "poić" atramentem. Lecz na początki z kaligrafią są jak znalazł.

Zaś jeśli chodzi o te "trochę dalsze" początki pisania piórem wiecznym, to dorzucę jeszcze jeden typ, taki "na wypadek gdyby Ci się pisanie piórem spodobało, ale nie byłbyś jeszcze 100% pewien swojej pasji": Kaweco Sport (koszt to ok 90 zł) - są małe, można do nich dokupić (za ok 30 - 40 zł) zespół stalówki (dostępne różne typy, EF, F, M, takie "specjalne" do kaligrafii). 

Kaweco podaję tu jako przykład pewnego modelu pióra - być może istnieją dużo tańsze wersje. Ale chodzi mi tu o pewien wachlarz możliwości, o to, że masz jedno pióro na naboje, a stalki można sobie dokupić i łatwo wymienić.

A takie najtańsze z tanich, to faktycznie warto zacząć od marketów ze szkolnym asortymentem. Bywają tam całkiem fajne piórka. :)

I jeszcze mała porada od początkującego adepta kaligrafii - dobrą pomocą w pilnowaniu proporcji liter jest papier milimetrowy. Tylko trzeba wybrać taki w miarę dobrej jakości, żeby nie pił atramentu mililitrami.

Edytowano przez Stalówkowy Potworek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...