Skocz do zawartości

Stalówka FC - ideał


Polecane posty

Witam serdecznie, czuję się jakbym przekopała pół internetu (co oczywiście jest niemożliwe, niemniej mam już ochotę się poddać) a nie znlazłam tego czego szukam, więc zwracam się z prośbą o pomoc. Mam pióro FC Ambition ze stalówką M i nie umiem sobie wyobrazić lepszej. Niestety samo pióro jest dla mnie niewygodne, więc poszukuje drugiego, ze stalówką F, żeby mieć coś do szkoły. Ze "stajni" FC nie podoba mi się nic niestety.

Po krótce wypiszę wymagania:

- stalówka F, super gładka, raczej z tych "mokrych" (piszę w ogóle nie naciskając na pióro, lubię jak samo sunie)

- cena najchętniej do 300, ale jak coś mi się spodoba to absolutne maksimum 500 zł

- ciekawy wygląd (nie chcę żadnego zwykłego czarnego czy srebrnego)

- dobre wyważenie (odwołam się do Ambition, pióro tej wielkości powinno dobrze leżeć ze skuwką z tyłu, dłuższe niż Ambition - bez niej)

Przyznam, że nie mając rozeznania bardzo nie chcę "wtopić" w jakąś niefajną stalówkę. Podoba mi się jedna z wersji Kaweco Student, ale czytałam o nim słabe opinie, zastanawiałam się nad Lamy Al-star, ale wydaje mi się, że trójkątny kształt by mi przeszkadzał. TWSBI Eco wydawało się ok, ale podoba mi się tylko wersja Rose Gold, nie do znalezienia już. Może TWSBI Classic? Wersja Burgundy do mnie przemawia. Z wyglądu podoba mi się też Duke King Crown. Rozważałam jeszcze przełożenie stalówki FC do jakiegoś taniego pióra, ale nie wiem jakie by się nadało i czy w ogóle dałabym radę to zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MagdaZ napisał:

Przyznam, że nie mając rozeznania bardzo nie chcę "wtopić" w jakąś niefajną stalówkę.

- jedyną na to radą jest przetestowanie pióra. Niestety dzisiejsze stalówki to loteria, która coraz częściej dotyczy także piór zachodnich, nie tylko tych z podanego przez Ciebie przedziału cenowego, ale i znacznie droższych. Co najwyżej można liczyć na większe/mniejsze prawdopodobieństwo "wtopy".

Supergładka F - to prawie oksymoron ;). Im cieńsza stalówka, tym trudniej o zachowanie gładkości - ale zdarzają się wyjątki.

Natomiast co do wyglądu - nikt Ci nie podpowie, które pióro Ci się podoba lub powinno spodobać, to już wyłącznie Twój wybór.

 

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ja to jak najbardziej rozumiem, niestety nie mam możliwości przetestowania niczego. Jeśli stalówka okaże się wadliwa to zwrócę pióro, chodziło mi o to, że ogólnie ma być gładka. Wiele osób w poprzednich postach polecało TWSBI dlatego się nimi zainteresowałam, ale nie znalazłam konkretnej opinii o wersji Classic. Może też ktoś ma stalówkę FC i w jakimś piórze znalazł podobną? Wymieniłam pióra które mi się podobają nie dlatego żeby ktoś za mnie szukał podobnych, tylko dlatego, że się nad nimi zastanawiam, może ktoś miał styczność. No i kwestia przełożenia stalówki, poszukam informacji na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Faber-Castell robi całkiem dobre stalówki w swoich piórach i są one dość powtarzalne (miałem chyba 5 ich piór).

14 godzin temu, MagdaZ napisał:

- stalówka F, super gładka, raczej z tych "mokrych" (piszę w ogóle nie naciskając na pióro, lubię jak samo sunie)

TWSBI produkuje raczej suche stalówki (przynajmniej ja takie miałem); myślę że jeśli lubisz pióra Faber-Castell, to nie obejdzie się bez poprawek. Ja w takim przypadku celowałbym w Kaweco - fakt, że uzyskanie piszącej poprawnie stalówki bezpośrednio z fabryki graniczy z cudem, ale większość z nich łatwo poprawić micromeshem i w rezulatcie są to bardzo przyjemne stalówki - raczej mokre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Aventador13 napisał:

W takim przypadku celowałbym w Kaweco - fakt, że uzyskanie piszącej poprawnie stalówki bezpośrednio z fabryki graniczy z cudem, ale większość z nich łatwo poprawić micromeshem i w rezulatcie są to bardzo przyjemne stalówki - raczej mokre.

Dzięki! Myślę że tak zrobię, brzmi jak dobry pomysł. Jak wiadomo nie ma ideałów ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zajrzałem do wspomnianego przeze mnie wątku, Hexo bardzo Ci się spodobało, więc problem chyba z głowy.

PS. A gdy pisałem, że dzisiejsze stalówki to loteria, miałem na myśli to, że one są loteryjne u jednego producenta, w tym samym modelu. Więc nawet jeśli ktoś Ci jakie pióro poleci, może się okazać, że jednak jest inne - moje TWSBI było nie tylko suche, ale i lekko szorstkie (a zdaje się Konrad swoje niedawno chwalił), w Kaweco Dia2 - średnio mokra ale gładka efka, za to z tzw. dupką (@ink diver - tylko bez skojarzeń ;)), Leonardo - jedna skrobała, druga lekko szorstka, trzecia gładka; miałem fajnie gładką JoWo, ale bardzo suchą; FPR pod względem gładkości ziarna - od Sasa do lasa, stalówka w Platinum, które na ogół mają świetne opinie, to jakieś nieporozumienie, @Aventador13 trafił jeszcze gorszą. Więc może lepiej pytać o to, gdzie mniejsze prawdopodobieństwo wtopy.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tom_ek napisał:

Właśnie zajrzałem do wspomnianego przeze mnie wątku, Hexo bardzo Ci się spodobało, więc problem chyba z głowy.

PS. A gdy pisałem, że dzisiejsze stalówki to loteria, miałem na myśli to, że one są loteryjne u jednego producenta, w tym samym modelu. Więc nawet jeśli ktoś Ci jakie pióro poleci, może się okazać, że jednak jest inne - moje TWSBI było nie tylko suche, ale i lekko szorstkie (a zdaje się Konrad swoje niedawno chwalił), w Kaweco Dia2 - średnio mokra ale gładka efka, za to z tzw. dupką (@ink diver - tylko bez skojarzeń ;)), Leonardo - jedna skrobała, druga lekko szorstka, trzecia gładka; miałem fajnie gładką JoWo, ale bardzo suchą; FPR pod względem gładkości ziarna - od Sasa do lasa, stalówka w Platinum, które na ogół mają świetne opinie, to jakieś nieporozumienie, @Aventador13 trafił jeszcze gorszą. Więc może lepiej pytać o to, gdzie mniejsze prawdopodobieństwo wtopy.

A, rozumiem. Co do Hexo to na pewno je kupię, ale jednak chciałbym coś na teraz 😂 Może jednak wrócę do tego Safari, tu przynajmniej łatwo wymienić stalówkę jakby mi nie pasowała. Albo jakoś wytrzymam do końca kwarantanny  wybiorę się w podróż do sklepu. Wielkie dzięki za pomoc! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...