Skocz do zawartości

Ponowny początek przygody z piórami - F, flex, stub


Polecane posty

Niestety, nie będzie pasować. PEN BBS ma tulejki własne, dłuższe od "zwykłych" (takież spływaki). Sama stalówka pasuje idealnie, ale fleksować nie bardzo chce i miewa przerwy w podawaniu atramentu - spływak z tą stalówka nie chce współpracować (tak się składa, że sprawdzałem to na obu modelach, które podałeś, a więc 308 i 309).

Na drugie pytanie nie odpowiem, bo nie pamiętam. Ale w drodze jest kolejna przesyłka od niego, sprawdzę jak dotrze.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dzięki uprzejmości @ink diver pobazgrałem trochę stalówką FPR ultra flex EF.

 

- rozmiar: cienka, ale mam fleksy FPR "zwykłe" z cieńszą może nawet linią (pierwsze zdjęcie, czerwony u dołu po lewej); ale to być może efekt miękkości stalówki; cieńsze są obie Kanwrite ultra flex ef, czego zdjęcie może jednak dobrze nie oddaje;

- mokrość: jest, jakżeby inaczej. Do tego dobre cieniowanie i takiż przepływ podczas fleksowania (zieleń u góry, stalówka testowana w Conklinie Duragraphie, z jego plastikową spływakiem; ale pióro świeżo tankowane; atrament w rzeczywistości nie jest aż tak ciemny jak na zdjęciach);

- szerokość linii: mam jedną - dwie FPR "zwykłe", które jej szerokością dorównują (chociaż tej testowanej nie cisnąłem na 100%, tak na 90%) - to brąz u samego dołu po prawej, widać jej możliwości (ale akurat z tym atramentem nie bardzo współpracuje) i zielony pośrodku od lewej (to fleksik #5.5);

- nie dorównuje jej za to miękkością - ultra flex na to miano w pełni zasługuje właśnie dlatego, że jest bardzo miękka, wrażliwa, i pewnie też dlatego właśnie trudno uzyskać cieniutką linię;

- ziarno, jak to u FPR - nie drapie, szczytów gładkości też nie ma; przyjemnie "ołówkowe";

- skrzydełka troszkę nierówno nacięte, mimo to świetnie pisze.

 

Na pierwszym zdjęciu także próbki innych fleksów FPR i Kanwrite.

3715588400_1583451627.jpg

1583675000_1583451629.jpg

1871896300_1583451641.jpg

3073468600_1583451645.jpg

3266435000_1583451786.jpg

2885686900_1583451789.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni mnie nie było na forum, bo niestety musiałem "gasić pożary" w pracy. 

Odgrzebię więc starszy wpis:

Dnia 2.03.2020 o 12:38, KwadratowyKrzysztof napisał:

To jesteśmy umówieni. PS. dostrzegam tu małe uzależnienie ;)

 

Dnia 2.03.2020 o 13:05, tom_ek napisał:

O tak, żona twierdzi, że jestem podatny na nałogi ;). Pewnie wie, co mówi (posiadaczka ponad 15 zegarków. Tego nie rozumiem, każde moje pióro pisze inaczej, każdy jej zegarek zaś wskazuje tę samą godzinę ;)).

Rozbawiło mnie to do łez :D 

Za Twoimi poradami @tom_ek moja kolekcja piór się powiększa. Na razie o okazy niewyszukane, ale jednak.

Przyszła do mnie paczuszka z Pilot Plumix M 0.58mm. Jeszcze nierozpakowana bo praca... ;(Chciałem jeszcze spróbować grubiej i powinienem kierować się rozsądkiem i zamówić Plumixa 1.0.

Czytałem w innym wątku na tym forum, że nie polecałeś stubów od Lamy, bo się nie opłacają i lepiej brać Bocka.

Jak więc wytłumaczyć to, że zamówiłem Lamy 1.1? Doprawdy nie wiem ;)

Na dodatek nie Safari czy AL-star a Joy. Tutaj na forum często mówicie, że ono brzydkie, a mi się akurat spodobało. Choć jak wziąłem w ręce to wydało mi się strasznie plastikowe...

Jeszcze żadnym z tych piór nie pisałem, jak coś napiszę to na pewno się odezwę.

W przypływie czasu poszperam troszkę o FPR, żeby znaleźć flexa.

Dobrego wieczoru!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

bo się nie opłacają i lepiej brać Bocka

Bocka na pewno polecałem, Lamy może odradzałem, ale że się nie opłacają?, E, chyba nie, to tanie piórka. A Joy nawet mi się podobają (jako kaligraficzne), zwłaszcza białe. M od Plumixa wcale takie cieniutkie nie jest (tak na oko całkiem bliskie Bocka 1.1), bezpieczniejsze też - mnie się na początku wydawało, że wolę grubsze stalówki - B, stuby, parallele, a teraz mam same F i EF + jeden italic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Przyjrzałem się zdjęciom stalówki FPR (samą blaszkę już zapakowałem), zwłaszcza przedostatniemu, wygląda na to, że jednak skrzydełka nacięte prosto i ziarno równe, tylko żłobienie ornamentu niesymetryczne. Pawle, potwierdź proszę jeśli możesz.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tom_ek napisał:

Bocka na pewno polecałem, Lamy może odradzałem, ale że się nie opłacają?, E, chyba nie, to tanie piórka.

Faktycznie, jest tak jak mówisz, a to o opłacalności sam sobie dopowiedziałem, nigdzie tak nie napisałeś, przepraszam.

Jednak stalówkę Bocka do kaligrafii znalazłem za 11GBP czyli ok 55zł (oczywiście dochodzi tu jeszcze wysyłka), a stalówki do Lamy to 42zł, stąd mój wniosek o opłacalności.

Wykąpałem już Plumixa i zalałem budżetowym atramentem Pelikan 4001. Trochę sucho i trochę skrobiąco - przynajmniej w porównaniu do parallel pena (choć to zupełnie inna budowa stalówki). Ale za te pieniądze, jest bardzo fajną zabawką! Jego kształt i materiał przypadają mi do gustu, wiadomo, że to nie pióro do ozdoby, ale nie sprawia wrażenia tandetnego. Ot, przyrząd do pisania. Jestem zadowolony z zakupu. Popiszę trochę ściętą stalówką z Plumixa i Joy'a. Jeśli mi się to spodoba to zapoluję na Bocka.

Edytowano przez KwadratowyKrzysztof
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

przepraszam

Daj spokój, nikt się nie obraża.

2 godziny temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

Trochę sucho i trochę skrobiąco

Już nie pamiętam, jak pisała moja, może podobnie, ale ja ją szybciutko przełożyłem do innego pióra, jest mokro i w ogóle nie skrobie (przy italikach to drugie bardzo zależy od pierwszego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tom_ek napisał:

Już nie pamiętam, jak pisała moja, może podobnie, ale ja ją szybciutko przełożyłem do innego pióra, jest mokro i w ogóle nie skrobie (przy italikach to drugie bardzo zależy od pierwszego).

Hm, zainteresowałeś mnie. Jestem wielkim fanem kombinowania i majsterkowania ;) A w plumixie jest standardowa stalówka #6?

Wyjmuje się ją "siłom i godnościom osobistom" czyli szmatka + kombinerki, czy jakimiś subtelniejszymi metodami? Może przełożę do czegoś i potestuję, choć powiem, że im dłużej piszę plumixem, tym lepiej się dogadujemy :)

Z Joyem jeszcze nie znalazłem wspólnego języka, ale czas pokaże. Na moje oko grubsza linia z Lamy 1.1mm jest podobna do grubszej lini z Plumixa 0.58mm, natomiast Plumix daje zdecydowanie cieńszą linię cieńszą (nie wiem czy wyrażam się dostatecznie jasno). Przez co Plumix daje zdecydowanie wiesze zróżnicowanie grubości niż Lamy. Pisząc Lamą nie wiedzę żebym pisał stubem.

@tom_ek Jeszcze się nie odniosłem do Twoich zdjęć. Przede wszystkim wyglądają świetnie. Zaraz przysiądę do myślenia o flexach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

23 minuty temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

Hm, zainteresowałeś mnie. Jestem wielkim fanem kombinowania i majsterkowania ;)

To dobre podejście, próbuj, da się 😀 

Dnia 3.02.2020 o 18:31, Klerk napisał:

.....rozanielonym wzrokiem konstatujemy co potrafi nowo wyszlifowana stalówka:

xY53Ei9.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

A w plumixie jest standardowa stalówka #6?

Piątka, ale nie standardowa, ma skrzydełka pasujące do wgłębień na spływaku. Można je zeszlifować i pasuje ponoć jako zamiennik standardowych piątek. W niezmienionej postaci pasuje do FPR Guru (one mają oryginalne #5.5, dlatego pewnie przyjmują stalówkę ze skrzydełkami), staje się w nim znacznie mokrzejsza (i gładsza), przez to może też daje szerszą kreskę.

 

6 godzin temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

Wyjmuje się ją "siłom i godnościom osobistom" czyli szmatka + kombinerki, czy jakimiś subtelniejszymi metodami?

Wystarczy ładnie poprosić ;) - one lekko osadzone są w sekcji, chwyć pewnie spływak ze stalówką i pociągnij. Powinny wyjść bez kłopotu i bez szarpania. Obejrzysz sobie blaszkę i spasowanie ze spływakiem.

 

6 godzin temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

Przez co Plumix daje zdecydowanie wiesze zróżnicowanie grubości niż Lamy

Prawda. Bock 1.1 i 1.5 podobnie (jak Plumix, nie Lamy).

6 godzin temu, KwadratowyKrzysztof napisał:

Jeszcze się nie odniosłem do Twoich zdjęć.

Dzięki (robię je dziesięcioletnim telefonem) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@glazior Znalazłem (nietanie niestety) rozwiązanie wielu swoich bolączek - a przynajmniej taką mam nadzieję (wiadomo, czyją ona jest matką ;)), pewnie i Ciebie zainteresuje. Ten "sklep" jeszcze niedawno robił wyłącznie zamienniki do Pilotów, teraz produkuje również "unity" - zamienniki JoWo i Bocka  z ebonitowymi spływakami pod indyjskie fleksy :D. Czegoś takiego długo szukałem, muszę ze dwa kupić i sprawdzić, jak to będzie działać i czy ebonit rzeczywiście ma taką przewagę nad plastikiem w przypadku spływaków. Zainteresowany wspólnym zamówieniem?

https://flexiblenib.com/store/product-category/feed-housing/

https://flexiblenib.com/store/product-category/steelflexnib/

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2020 o 04:43, tom_ek napisał:

Na Duraflexa były same narzekania, ale ponoć te stalówki poprawili.

Mogę potwierdzić. Kupiłem kiedyś to pióro i niestety okazało się być okropne… a kombinacje, żeby je okiełznać skończyły się niestety zniszczeniem stalówki.
Potem kupiłem nową stalówkę na Goulet Pens (jak jeszcze je oferowali) i od tej pory jest to chyba moje najlepsze pióro z „flexem”.
Jak dla mnie jest teraz wygodniejsze od Pilota CH 912 FA oraz Platinum #3776 SF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tom_ek napisał:

@glazior Znalazłem (nietanie niestety) rozwiązanie wielu swoich bolączek - a przynajmniej taką mam nadzieję (wiadomo, czyją ona jest matką ;)), pewnie i Ciebie zainteresuje. Ten "sklep" jeszcze niedawno robił wyłącznie zamienniki do Pilotów, teraz produkuje również "unity" - zamienniki JoWo i Bocka  z ebonitowymi spływakami pod indyjskie fleksy :D. Czegoś takiego długo szukałem, muszę ze dwa kupić i sprawdzić, jak to będzie działać i czy ebonit rzeczywiście ma taką przewagę nad plastikiem w przypadku spływaków. Zainteresowany wspólnym zamówieniem?

https://flexiblenib.com/store/product-category/feed-housing/

https://flexiblenib.com/store/product-category/steelflexnib/

Dziękuje za propozycje, ale na dzień dzisiejszy nie.

Kupiłem i czekam na stalówki kanwrite superflex w międzyczasie bawiąc się spływakiem penbbsa.Poszerzyłem i pogłębiłem rowek na grzbiecie spływaka.

Efekt jest taki że zdecydowanie polepszył się przepływ atramentu i tak.

Penbbs - spływak niemodernizowany polecam dla majkutów - tryb suchotniczy.

Penbbs - spływak zmodernizowany - brak efektów ubocznych- np. wylewania pióra do skuwki - dla osób lubiących pełniejsze barwy atramentu.Nadmienię że dzięki modernizacji mogę tym samym atramentem <patrz wyżej- majkut> pisać piórem w sposób odwrotny - cienka linia.

Jeżeli ta modernizacja nie wypali najprawdopodobniej kupię to

https://www.ebay.pl/itm/Set-of-5-Replacement-Ebonite-Feeds-for-6-Fountain-Pen-Nibs/223748320711?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

i zabawa zacznie się od początku.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tom_ek napisał:

FPR? Jak szlifowałeś? Czy może zrobiłeś italic z fleksa? Ostatnio próbowałem, ale się nie udało, cięła papier... Na jakim spływaku?

Domyślam się, ze to pytania do mnie😉. Całe pióro jest "na podwoziu" Jinhao X450, stalówka też, ale... kupiłem kilka dostaw (3-4 szt) tych stalówek i wybrałem dobrą, elastyczną, zeszlifowałem tak że jest o połowę cieńsza, ale to za mało. Wyciąłem otwory w kształcie serduszek, tak że stała się naprawdę bardzo miękka i małe ziarno nie tnie papieru. Takiej stalki nie można używać do codziennego pisania, ale do zadań specjalnych, artystycznych😀 tak, robi wrażenie.

Jak jeszcze poćwiczę, ogarnę razem, to opiszę jak zrobić🧐 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klerk, dzięki za wyjaśnienia, nie sądziłem, że można je aż tak rozfleksować, wyrazy uznania :thumbup:

2 godziny temu, glazik70 napisał:

- zabawy będzie więcej, bo te spływaki nie pasują do wszystkich współczesnych tulejek, które nie są idealnie okrągłe, lecz od dołu wypłaszczone (już o tym chyba w tym wątku pisałem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, glazik70 napisał:

Obejrzałem te spływaki i jestem mocno zdziwiony, wyglądają jak z czasów kiedy pan Parker eksperymentował ze swoimi pierwszymi piórami. Są pozbawione najważniejszego osiągnięcia współczesnego (tzn. już od lat 50 XX w., a może wcześniej) w budowie pióra/spływaka, tj. szyjki do pobierania i odpowietrzania zbiorniczka z atramentem. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, to daj znać jak piszą i czy w ogóle?:huh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Klerk napisał:

Obejrzałem te spływaki i jestem mocno zdziwiony, wyglądają jak z czasów kiedy pan Parker eksperymentował ze swoimi pierwszymi piórami. Są pozbawione najważniejszego osiągnięcia współczesnego (tzn. już od lat 50 XX w., a może wcześniej) w budowie pióra/spływaka, tj. szyjki do pobierania i odpowietrzania zbiorniczka z atramentem. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, to daj znać jak piszą i czy w ogóle?

Piszą, piszą. Takie spływaki powszechnie występują w indyjskich ED (ale i w piórach z konwerterami tub tłoczkami): sekcja z okrągłym otworem, w niej spływak i stalówka (bez tulejki). U mnie takie (tylko mniejsze) spływaki siedzą w 3 piórach. Może one nie wiedzą, że w porównaniu ze współczesnymi - nie powinny działać ;)

Tak sobie myślę, że w świecie piór postęp technologiczny (czy materiałowy) nie idzie w parze z postępem samych piór, nie słyszę jakoś narzekań na działanie starych piór (ale może dlatego, że o nich za mało czytam?), na współczesne dość często. Sprawdza się zasada "lepsze wrogiem dobrego".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się trochę dyskusji na tym wątku! Bardzo się cieszę :)

Do wielu postów muszę się jeszcze odnieść, ale teraz z pytaniem do @tom_ek szykuję się do zamawiania z FPR i byłbym wdzięczny za parę rad. Tu moja lista zakupów:

1. stalówka Steel Flex, Steel EF Ultra Flex, czy obie :D

2. Czy złota stalówka jest warta tak dużej dopłaty? Na coś to wpływa, czy tylko ładnie wygląda ;)

3. Pióro: albo FPR Jaipur V1 Demonstrator Fountain Pen, (stalówki #5.5)  albo FPR Himalaya V2-Chrome Fountain Pen (stalówki #6), czy to dobry wybór? Powiem szczerze, że wizualnie pióra FPR nie do końca mnie oczarowują, wolę bardziej nowoczesny design.

4. FPR Guru Fountain Pen - do którego włożę stalówkę z Plumixa, choć z tego co widzę to do Jaipur, też powinna wejść ta z Plumixa.

5. Czy coś jeszcze powinienem zamawiać? Spływaki? Coś? ;)

6. Z zakupów poza FPR, spodobały mi TWSBI 580, albo ECO (nie wiem czy być oszczędnym). Chcę je kupić ze stalówką F. Podobno one biorą stalówki #5, więc mógłbym później włożyć do nich italika:

6a od Bocka stąd: https://www.beaufortink.co.uk/bock-fountain-pen-nibs/bock-standard-size-5-fountain-pen-nibs-type-180/bock-fountain-pen-nib-with-bock-housing-5-polished-steel-italic-point-1-1mm ,

6b albo od Italixa, stąd: http://www.mrpen.co.uk/contents/en-uk/d63.html (choć nie ogarniam ich strony i nie mogę znaleźć właściwej stalówki)

7: czy zamawianie próbek atramentów po 2ml to dobry pomysł? Wiem, że nabierać trzeba będzie strzykawką. Chcę wziąć Diamine z F-Pen https://www.f-pen.pl/kategoria/mixujemy/zestaw-probek-diamine-shimmering , stamtąd też bym brał TWSBI, jeśli bym go brał.

Uff, dużo tego, przepraszam jeśli za bardzo chcę prowadzenia za rączkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...