Skocz do zawartości

Jak ładnie pisać?


kriis88

Polecane posty

Jak ładnie pisać piórem? Zachować odstępu pomiędzy linijkami, czy pisać jedno pod drugiem. Używać stalówki cieńkiej (F) czy może grubszej (M) Poniżej znajduje się próka mojego pisma... wydaj mi się paskudne 😕 Jak pisać, żeby to wyglądało ładnie? Podpowiecie coś?

Pierwsze dwa zdjęcia to Stalówka F - TWSBI ECO

Dwa Kolejne to stalówka F - Lamy Al Star

TkYIPKAz1hg6-0li67FCM1t1zfSRMd7qUB5U0gfihEWAA9tCzMB2p56hsmLrhjPBvLzKfE5t7sMZygCKKnfk_0UN7Fx0Jvu8sp7ce4eEdedWEZEqjdN4ccZ4cF0eQrYfEND35Poin0TeRU_H5O2PPJL6ZTfv5iUS

Edytowano przez kriis88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw zdjęcia bo nie widać (przynajmniej ja nie widzę).

Rada jest prosta i trudna jednocześnie. Musisz zdecydować co chciałbyś (jakie cechy) mieć w swoim piśmie (dobrze jest podpatrzeć jakieś rzeczy które Ci się podobają tu i tam). Musisz też wziąć pod uwagę to co w miare naturalnie Ci wychodzi - na przykład to jak szeroko piszesz, jak duże (wysokie) litery piszesz itd.

A potem to już zostaje tylko ćwiczyć. Ja jak robiłem poprawkę swojego codziennego pisma po powrocie do pióra po kilku latach, to przepisywałem, albo pisałem co mi mózg wypluł w objętości kilku stron A4 dziennie. Teraz już nie jest źle - na pewno jest dużo lepiej niż było wcześniej.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon ma rację.

Według mnie do poprawy nadaje się:

-  w, z, e (z tym większość osób ma problem, pisząc w pośpiechu) - nieczytelne, wprowadzające w zakłopotanie czytelnika,

- łączenia zbitek,,ol" (może stać się d), to samo z,,uk" (może stać się ch, co właśnie zaistniało przy słowie,,pomruk")

- zamykanie liter na bazie okręgu (o bez zamknięcia staje się u, a staje się bez zamknięcia u etc.) - wiem, korci, żeby pisać w ten sposób, ale jednak piszesz inne litery...

- ogonki znaków diakrytycznych (m. in. ą i ę, które stają się g)

 

Napisz ten tekst jeszcze raz, tym razem bardzo starannie, tak, jak w szkole podstawowej, może to Cię zmobilizuje :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj moze przepisywac jak najbardziej roznorodne teksty, a nie ciagle to samo - dzieki temu moze troche otrzaskasz sie z polska ortografia, bo z tych 2 postow widac, ze jest mocno kiepsko.  

Jak przypuszczam, nie planujesz, aby w przyszlosci ludzie kpili z Ciebie jak z Brunka z Ruskiej Budy? Niestety teraz jestes na najlepszej drodze do tego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Abore napisał:

Sprobuj moze przepisywac jak najbardziej roznorodne teksty, a nie ciagle to samo - dzieki temu moze troche otrzaskasz sie z polska ortografia, bo z tych 2 postow widac, ze jest mocno kiepsko.  

Jak przypuszczam, nie planujesz, aby w przyszlosci ludzie kpili z Ciebie jak z Brunka z Ruskiej Budy? Niestety teraz jestes na najlepszej drodze do tego...

Napiszę raz jeszcze ba spokojnie :) to pisałem szybko w pracy :( 

słuchajcie a to czy tekst jest zbity i pisany jeden pod drugim (bez linijek odstępu) nie wygląda kiepsko?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nie wygląda to źle. 

Według mnie schludniej wygląda tekst napisany właśnie tak. Oczywiście, jeśli masz dosyć małe pismo i podstawowe części (o, e, c, s, r, w, q, u, i, v, x, z, n, m) nie stykają się ze sobą, tworząc bazgroły.

 

Pisz różne teksty. Co do ortografii - nie wypowiem się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ustal jak byś chciał, żeby wyglądały litery. Każda z osobna. Potem pisz teksty tak, aby wszystkie litery spełniały Twoje kryteria jakości. Nie spiesz się. Na początku nie dość, że będzie wolno, to jeszcze będzie dziwnie - tak jakbyś cały czas starał się podrobić strasznie długi podpis. To nic. Pismo może wyglądać dziwnie, ale ma być jak najbliżej szablonu. Z czasem możesz zacząć przyspieszać. Zobaczysz, że po pierwsze - będzie czytelnie, a po drugie - ładnie, bo przy większym tempie pisze się bardziej naturalnie.

Ja w ten sposób wyrobiłem sobie dwa "wymuszone" style. Da się. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pokazanych próbkach trochę widać, że piszesz palcami/nadgarstkiem a nie całym ramieniem (a może tylko częściowo w ten sposób). Powoduje to nierówne odstępy między literami, przerwy w środku dłuższych wyrazów spowodowane przesuwaniem dłoni w nowe miejsce, pływanie linni tekstu w górę i w dół i brak płynności pisma. 

Gdy będziesz ćwiczyć nowe kształty liter, spróbuj przestawić się na pisanie całym ramieniem. Początkowo warto pisać litery dużo większe (2-3 razy większe) i z czasem zmniejszać. Pomaga gruba stalówka ;)

Dłoń w czasie pisania nie powinna opierać się na papierze, tylko sunąć po nim. Na początku wydaje się to męczące, ale głównie przez brak odpowiedniego ułożenia ręki.

Niektórzy proponują ćwiczenie na tablicy zawieszonej na ścianie, gdyż w tej pozycji nie da się pisać inaczej niż całym ramieniem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o metodzie palmera? Mam mieszane uczucia, niektóre listy znalezione w sieci (pisane tą metodą) są wspaniałe a inne wręcz odrzucają 😕Ta metoda czasami kojarzy mi się z typowo szkolnym dziecinnym pismem... Nie wiem od czego to zależy... Możecie polecić mi jakiś ładny styl nadający się do pisania cienkimi stalówkami (F i EF)?

Znalazłem jeszcze metodę pisania "Printem", która też ma swój urok ale chyba wygląda dziecinniej niż Palmer :D 

nie wiem co wybrać, heh :P

Edit - Chyba najpierw opanuję PRINT a potem zajmę się Palmerem ;) 

Edytowano przez kriis88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz pisac ladniej to zacznij (jak już Ci radzono) odrywać rękę od podłoża. 

Trzymając ołówek czy  pióro podnieś dłoń tak żeby tylko paznokcie dwóch ostatnich palców ślizgały się po papierze. Zacznij od kresek lewa prawa, góra dół. Twoje litery sa wymęczone, każda stawiana osobno i rozmaitych wymiarów np.:  o i ó powinny być tej samej wyskokości a nie są. Poszukaj w sieci i może na youtubie lekcji o spencerianie, nie po to aby tym krojem pisać ale po to, żeby zobaczyć jakie ćwiczenia należy wykonać zanim zacznie się pisać.  Do ćwiczenia wystarczy ołówek, nawet będzie lepszy bo ilekroć złamiesz grafit to będziesz wiedział, że zamiast pisać usiłujesz przebić kartkę na wylot.  Ćwiczenia to  rysowanie elips, falek,  szlaczków jakgdyby jednym ruchem bez przerywania pisania w celu przesunięcia ręki. Jak nabierzesz luzu w rysowaniu szlaczków jak np.: same u otwarte jedno przechodzące w drugie, to dopiero wybież krój pisma do którego serce najbardziej Ci się rwie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam ćwiczyć pisanie ramieniem a nie nadgarstkie, zgodnie z powyższymi radami ;) chociaż nie jest mi łatwo zmienić 20 letnie przyzwyczajenie... jednak skupie się ba buisness writing zillera, zamówiłem sobie arkusze do nauki i podręcznik zillera (pierwszy z pięciu xD). Pismo jest efektowne i zarazem czytelne... jeszcze wiele pracy przede mną. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.09.2018 o 14:16, kriis88 napisał:

Zaczynam ćwiczyć pisanie ramieniem a nie nadgarstkie, zgodnie z powyższymi radami ;) chociaż nie jest mi łatwo zmienić 20 letnie przyzwyczajenie... jednak skupie się ba buisness writing zillera, zamówiłem sobie arkusze do nauki i podręcznik zillera (pierwszy z pięciu xD). Pismo jest efektowne i zarazem czytelne... jeszcze wiele pracy przede mną. 

 

 

Pokaż, proszę, co konkretnie zamówiłeś, może i ja skorzystam na tych Twoich poszukiwaniach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dawid.w napisał:

Pokaż, proszę, co konkretnie zamówiłeś, może i ja skorzystam na tych Twoich poszukiwaniach?

Nie wiem czy mogę umieszczać linki... zresztą to jedyny sklep gdzie to znalazłem. Nie współpracuję z tym sklepem. Nie wiem w jaki inny sposób pokazać co zamówiłem 😕

https://calligrafun.com/pl/p/Book-1-Business-Writing/240 -> Book 1 - Business Writing to bardzo szczegółowy podręcznik do kaligrafii, który stanowi kompletny kurs nauki pisania stylem biznesowym.

i

https://calligrafun.com/pl/p/Arkusze-kaligraficzne-Business-Writing/245 -> 

Zestaw Ziller składa się z dwóch arkuszy do nauki pisma biznesowego:

  • Pierwszy arkusz (o wymiarach 21,6 cm / 13,5 cm) jest wydrukowany na przezroczystym papierze, dzięki czemu możemy łatwo porównać swoje litery z tymi na arkuszu, umieszczając arkusz bezpośrednio na zapisanej przez nas kartce. Uwaga: przed umieszczeniem arkusza na zapisanej kartce należy się upewnić, że tusz całkowicie wysechł.
  • Drugi arkusz (o wymiarach 20,4 cm / 8,1 cm) jest wydrukowany na grubym papierze i w przeciwieństwie do pierwszego arkusza, służy do umieszczania pod kartką papieru, w celu nauki poprzez wierne odwzorowywanie liter.

Oferowane arkusze do kaligrafii wykonane są z wysokogatunkowego i trwałego papieru, co gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie. Z podwójnym zestawem marki Ziller nauka pisma biznesowego będzie znacznie szybsza i prostsza. Możliwość sprawdzenia jakości wykonanego pisma z pierwszym arkuszem pozwoli na szybkie korekty i eliminacje powstałych błędów. Odwzorowywanie z drugim arkuszem kaligraficznym przyczyni się do zapamiętywania określonych ruchów. Obydwa arkusze do kaligrafii tworzą spójną całość, która przekłada się na szybki rozwój umiejętności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...