Skocz do zawartości

Hej!


Grenadia

Polecane posty

Chciałabym się grzecznie przedstawić jako nowa członkini tego szacownego grona ;)

Jestem początkującą miłośniczką stalówek cienkich, bardzo cienkich, a nawet super cienkich. Wszelkie próby nawrócenia mnie na szersze stalówki są beznadziejne w związku z drobnym pismem i studiami (matematyka, dziwne drobne znaczki są wszędzie, a czasem nawet indeksy mają własne indeksy). Posiadam Pelikana M215 EF, (który parę dni temu postanowił się zepsuć), Kaweco Liliput EF, Parkera IM F, (którego zamierzam się niedługo pozbyć), Pilota MR F (optymalna jak dla mnie stalówka), Platinum Preppy EF (prawdziwa igiełka, do normalnego pisania niezbyt, ale do obliczeń idealna). Gdyby ktoś był zainteresowany recenzją któregoś z nich, chętnie postaram się coś stworzyć ;)

Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem!

Ja też zaczynałem od F-ek, ale całkiem od niedawna czerpię ogromną radochę z pisania M-ką, B i BB, które wyciągają z atramentów najfajniejsze cechy.

Nie zawsze, przecież, liczysz, czasami piszesz coś dla siebie i tu może być ten "fun" z pisania grubszą blaszką. Spróbuj, to nie boli.

:) :) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zacząć używać pióra ze stalówką B musiałabym się chyba od nowa nauczyć pisać. Inaczej literki całkiem by mi się zlały, są zbyt małe, żeby je pisać grubą linią. Ja rozumiem, że w EF cieniowania nie będzie, ale jestem w stanie to przeżyć. A kupno nowego pióra akurat dla portfela jest całkiem bolesne (nie licząc oczywiście Preppy za niecałe cztery dolce), więc chyba się nie skuszę ;) Problem jest też taki, że poza nauką nie mam czego pisać. Czasem się zastanawiam, po co mi w ogóle kolekcja piór, skoro po skończeniu studiów będą leżały nieużywane. Ale do tego czasu może coś wymyślę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wybór wydaje się bardzo ograniczony, jeśli chodzi o bardzo drobne pismo. Według mnie najbliższy ideału jest Pilot Capless (Vanishing Point) z 1.0 mm stubem. Drugą opcją jest Pilot Prera CM lub Plumix ze stalówką 1.1, przy założeniu, że używałabyś cały czas lepszego papieru, albo nieco 'suchszych' atramentów. Trzecia opcja to modyfikacja istniejącego pióra przez zeszlifowanie stalówki i wyregulowanie przepływu atramentu. Jeśli nawet wolałabyś nie podejmować modyfikacji we własnym zakresie, jestem pewien, że zarówno na tym, jak i na sąsiednim forum, znalazłabyś osoby, które są w stanie to zrobić z łatwością.

Edytowano przez birchtine
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do stubów, znalazłem swoje dawne pomiary linii Prery CM: w przybliżeniu 0.25/0.63 mm (horyzontalne/wertykalne) na Rhodii 80gsm Pilotem yama-guri. Na gorszej jakości papierze linie mogą być dużo grubsze i postrzępione. Użycie 'suchszego' atramentu powinno zredukować ich grubość i zachować jakość (mniej strzępienia i rozlewania) na gorszym papierze. Stalówka 1.1 Plumixa jest zapewne podobna w zachowaniu do CM; nie jestem jednak pewien czy jest identyczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wybór wydaje się bardzo ograniczony, jeśli chodzi o bardzo drobne pismo. Według mnie najbliższy ideału jest Pilot Capless (Vanishing Point) z 1.0 mm stubem. Drugą opcją jest Pilot Prera CM lub Plumix ze stalówką 1.1, przy założeniu, że używałabyś cały czas lepszego papieru, albo nieco 'suchszych' atramentów. Trzecia opcja to modyfikacja istniejącego pióra przez zeszlifowanie stalówki i wyregulowanie przepływu atramentu. Jeśli nawet wolałabyś nie podejmować modyfikacji we własnym zakresie, jestem pewien, że zarówno na tym, jak i na sąsiednim forum, znalazłabyś osoby, które są w stanie to zrobić z łatwością.

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Myślę, że przy następnym zamówieniu skuszę się na Plumixa, w razie niepowodzenia eksperymentu wiele nie stracę, a właściwie zaczęłam być ciekawa efektu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...