Jump to content

Sheaffer (3-25) - naprawa


Vlodek

Recommended Posts

Dzień dobry,
Szukam porady dotyczącej pióra Sheaffer, model z lat 30 XXw. Jest to pamiątka po pradziadku przywieziona dawno temu z USA. Pióro przez wiele lat nie było używane i postanowiłem spróbować je "ożywić". Pióro rozkręcić udało się po kilkudziesięciu chyba podejściach - pomogła dopiero kąpiel w myjce ultradzwiękowej z detergentem (moczenie przez wiele dni nic nie dawało, podobnie ja specjalny preparat do rozpuszczania osadów w elektronice). Załączam zdjęcia pióra i wszystkich części oraz zbliżenie na tłok który na jednym z końców trzpienia ma założony rodzaj  podkładki i ostro zakończonego bolca. Na kolejnym zdjęciu jest makro końca elementu po którym spływa tusz do stalówki (ułamany?). Ciekawi mnie czy to pióro jest kompletne? Czy tłok powinien mieć
jakąś uszczelkę (między ściankami pióra a podkładką tłoka jest przerwa ok. 0.3-0.5 mm)?

post-4020-0-83404300-1446660437_thumb.jpg

post-4020-0-57186000-1446660450_thumb.jpg

post-4020-0-81497400-1446660476_thumb.jpg

post-4020-0-43198600-1446660496_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trochę się porwałeś z motyką na słońce, bo to Sheaffer z systemem plunger filler. Jest dość trudny w naprawie, generalnie powinieneś się cieszyć, że nie rozwaliłeś pióra przy odkręcaniu. Tak, rurka kapilarna od spływaka jest połamana, tak, potrzebujesz uszczelek, nie, nie da się kupić w Polsce, sztyft plungera jest skorodowany i sugerowałbym wymianę. Podziwiam, ja bym się chyba bał tak potraktować pamiątkę z lat 30. po pradziadku.

Edited by piter22
Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za informacje - na ich podstawie poczytałem na temat tego systemu napełniania - wydaje się być prosty ale diabeł tkwi w szczegółach jak widzę czyli w uszczelce...http://www.richardspens.com/?page=ref/fillers/fillers.htm. Chyba więc pozostaje znaleźć coś na ebayu i podmienić części lub oddać do naprawy profesjonaliście, chociaż jeśli uszczelki nie można kupić w Polsce to czy jest sens? Mam jeszcze pytanie: czy pióro będzie działać ze złamaną rurką kapilarną i czy owa rurka jest trwale połączona ze spływakiem czy też da się ją wyciągnąć?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...