Skocz do zawartości

Laik-studentka szuka pióra


Minia

Polecane posty

Witam serdecznie!

Niestety nie znam się na piórach wiecznych, od kilku dni czytam to forum, ale morze niewiedzy tylko się poglębia, bo nie jestem w stanie dopasować informacji teoretycznych do tego co będzie dla mnie odpowiednie. Proszę o pomoc, postaram się zamieścić wszelakie informacje, żeby uprościc proces poszukiwania tego jedynego pióra.

 

Na co? Po co mi pióro?

Do użytku domowego. Każdy ma jakiś sposób na naukę, u mnie działa robienie notatek, których jest sporo. Pióro na pewno nie będzie leżało długo bezużytecznie. Czasem mam go zamiar używać na uczelni, ale nie potrafię bardzo szybko pisać piórem - wtedy przesiadam się na długopis.

 

- dość mocno dociskam pióro/długopis do kartki

- niektóre pióra nie współpracują ze mną, bo podczas pisania "przekręcam" pióro tak, że niektóre fragmenty liter muszę poprawić

- wydaje mi się, że lubię miękkie pióra - np. bardzo niewygodnie jeszcze w podstawówce pisało mi się Parkerem Vectorem a do tej pory dobrze mi się pisze piórami Inoxcroma i to nawet tym za 2,50 zł :)

- nie wiem czy to ma znaczenie ale korzystam tylko z kartek Whitelines, a naboje takie jak są w sklepie czyli Pelikan 4001 briliant black lub inne kolory

- piszę gigantycznymi literami, przy szybkim pisaniu pochylonymi w prawo,

- do tej pory korzystam z pióra z którym nie mam żadnych problemów, niestety nie potrafię rozszyfrować jakie to. Firma INOXCROM, napisane jest na nim: 1st Qual M (mam je już ok 8 lat :) Poniżej zdjęcie, bo mnie nie udało się znaleźć w google

- chciałabym poprawić charakter pisma, ale nie wiem czy pióro tu coś pomoże - wszelkie wskazówki mile widziane

Z góry dziękuje za pomoc :)

UYbXCb7.jpg

yRpnWMV.jpg

 

cZVXuS0.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Podałaś tak wiele danych dotyczących techniki pisania, że nic tylko zaproponować spersonalizowaną stalówkę. Ale do tego trzeba mieć zbędne 1200 euro ;).

A tak poważnie. Jest tak wiele piór, że trudno zaproponować coś konkretnego, nie znając w dodatku przedziału cenowego, w jaki celujesz.

Sądząc z treści notatek studiujesz medycynę lub nauki pokrewne. Jak na medyka masz bardzo czytelne pismo :).

Niestety sam fakt pisania piórem, nawet z fantastyczną stalówką, nie poprawi charakteru pisma. Tu potrzebne jest ćwiczenie :bezradny:

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie chciałabym przekroczyć 300 zł, ale jesli będzie coś troszeczkę ponad ten zakres to może da radę :) Docelowo ma też służyć do wypisywania recept. 

Zbędne 1200 euro - niestety obawiam się, że za 10 lat możemy o tym porozmawiać.

Tylko jak ćwiczyć żeby ładniej pisać, tak żeby Pani mgr w aptece wzdychały z zachwytu :D  Mam na to jeszcze 2,5 roku - może wystarczy :)

Edytowano przez Minia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, w tej cenie polecam:

 

Z Kraju Kwitnącej Wiśni: Platinum 3776 (na Amazonie z kosztami wysyłki da się ustrzelić za 75$), Pilot Custom 74Sailor Reglus

 

Europa: Kaweco Dia, Pelikan M205 / M200 (osobiście nie jestem fanem Pelikana, ale trudno się do czegos przyczepić). Faber-Castell Ambiti.on (specyficzna sekcja - bardzo krótka, nie każdemu podpasuje), Lamy Studio, Aurora Ipsilon, Parson's Essential

 

Azja: TWSBI 580 (w La Couroone du Comte za ok. 60 euro).

 

Unikaj: współczesnych Watermanów i Parkerów - to nie są złe pióra, ale nie są warte swojej ceny.

 

Osobiście: wypróbowałem sporo piór. Część zachowałem, wiele odsprzedałem/oddałem. Osobiście do 300 PLN kupiłbym albo TWSBI 580 albo jednego z wymienionych japończyków (Platinum 3776 albo Pilota Custom Heritage 74). Da się, tylko trzeba wiedziec gdzie :)

Inną opcją jest kupno pióra vintage albo uzywanego, w ten sposób ustrzeliłem wiele świetnych piór w okazyjnych cenach (Lamy 2000, Caran d'Ache Ecridor, Caran d'Ache Leman, St. Dupont Ellipsis). 

 

Przejrzyj recenzje, zastanów się, co ci się podoba i zapytaj tutj czy ktoś z nas zna dealera :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak ćwiczyć żeby ładniej pisać, tak żeby Pani mgr w aptece wzdychały z zachwytu :D  Mam na to jeszcze 2,5 roku - może wystarczy :)

 

Odnośnie piór Łukasz zapodał Ci tyle propozycji, że na początek chyba wystarczy, bo inaczej zrobi Ci się  w głowie totalny mętlik ;)

A jak ćwiczyć? Pilnie i cierpliwie :). Jest sporo stron internetowych z podstawami kaligrafii. Na tym forum jest też specjalny wątek. Oczywiście na co dzień mało kto posługuje się dziś tak wyrafinowanym pismem, ale nauka taka pozwala "uszlachetnić" jego roboczy charakter (podobno ;)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się przywalę - pióro to nie rylec i nie należy dociskać go do papieru. Dodatkowo myślę, że gdybyś miała nieco lepsze pióro, które pisałoby bez marudzenia w pozycji, którą stosujesz, byłoby duż lepiej.

 

Toż właśnie Koleżanka szuka nowego pióra :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż właśnie Koleżanka szuka nowego pióra :D

Umiem czytać, dziękuję. Widocznie użyłem zbyt dużego skrótu. Wysnułem jedynie wniosek, że mocne dociskanie i pióro niechcące współpracować mogą powodować problemy z szybkim pisaniem. Mnie na przykład pisanie długopisem męczy i spowalnia właśnie z powodu konieczności dociskania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pióro, które masz, to chyba Inoxcrom Poeme. Może zostań przy Inoxcromach. Wprawdzie to tansze pióra niż cena ktorą chcesz przeznaczyć na zakup ale to dobre piora.

Polecam Inoxcrom Atlantic, jeżeli lubisz cieńsze pióro. Jeżeli grubsze to Inoxcrom Wall Street lub Inoxcrom Sirocco. To stalówki M więc średnie bo takie ta firma wstawia standardowo ale i tak piszesz dużymi literami.

Z innych firm to może bym dodal Scheaffery: Pure, Gift 300, oraz pióra firmy Lamy np. Studio

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za propozycje :) Chyba powoli zaczynam wiedzieć co mi się w wyglądu podoba a co nie :) Np. takie Platinum 3776 zupełnie mi się nie podoba (a wcześniej myślałam, że pomimo bycia kobietą na urodę pióra nie będę zwracać aż takiej uwagi) :]

Chyba lubię proste, kanciaste pióra. Z powyższej stawki najbardziej (pod względem estetycznym) podoba mi się Faber-Castell Ambiti.on ale czymś co mi się jeszcze podoba (względy estetyczne) jest wyrób pióropodobny Parker Sonnet 5th. Tak przy okazji, czy mają Państwo jakieś doświadczenie z tym produktem?

 

 

 

 


 

A ja się przywalę - pióro to nie rylec i nie należy dociskać go do papieru. Dodatkowo myślę, że gdybyś miała nieco lepsze pióro, które pisałoby bez marudzenia w pozycji, którą stosujesz, byłoby duż lepiej.

Muszę popracować nad problemem, choć teraz myślę, że źle to ujęłam. Nie umiem "pływać piórem" po kartce, ale nie dociskam aż tak bardzo. Gorzej chyba z tym, że paluchami starszne mocno zaciskam pióro/długopis,a pewnie należy na luzie - tak jak np. narzędzia chirurgiczne, których trzeba się nauczyć trzymać mimochodem, delikatnie, bo inaczej traci się precyzję i ręka się męczy. Inoxcromy ze mną współpracują, a niektóre pióra (przepraszam, nie wiem jak to wytłumaczyć) w literach, które mają brzuchy albo jakieś zawijasy są "niedociągnięte" (podczas pisania. Nie pasują mi pióra, które mam wrażenie, że skrobię nimi po kartce.

Obecnie pióro właśnie idealnie ze mną współpracuje, piszę chyba w każdej pozycji i nie męczy mi się ręka. Jestem z niego nadal bardzo zadowolona, ale... mam ochotę na coś nowego.

Najlepiej pisze mi się ołówkiem, wtedy kiedy musze zasuwać :)

 

To pióro, które masz, to chyba Inoxcrom Poeme. Może zostań przy Inoxcromach. Wprawdzie to tansze pióra niż cena ktorą chcesz przeznaczyć na zakup ale to dobre piora.

Polecam Inoxcrom Atlantic, jeżeli lubisz cieńsze pióro. Jeżeli grubsze to Inoxcrom Wall Street lub Inoxcrom Sirocco. To stalówki M więc średnie bo takie ta firma wstawia standardowo ale i tak piszesz dużymi literami.

Z innych firm to może bym dodal Scheaffery: Pure, Gift 300, oraz pióra firmy Lamy np. Studio

Dziękuje, to Inoxcrom Poeme i znalazłam je w cenie 39 zł tylko inny wzór, chyba muszę zrobić zapas i za taką cenę to chyba dla uciechy dokupię też pióro kulkowe, żeby wiecznemu nie było samotnie. Tak poza konkursem kupię :)

I te całe Lamy do mnie przemawiają - wyglądają wygodnie. Alpaki bardzo lubię to czemu nie lamy :D

 

Ale fajna krowa... http://www.richardspens.com/?page=ref/profiles/balance.htm

Muszę szybko dokonać jakiegoś zakupu, bo nieopatrznie przerodzi się to w kosztowne hobby.

 

A jak ćwiczyć? Pilnie i cierpliwie :). Jest sporo stron internetowych z podstawami kaligrafii. Na tym forum jest też specjalny wątek. Oczywiście na co dzień mało kto posługuje się dziś tak wyrafinowanym pismem, ale nauka taka pozwala "uszlachetnić" jego roboczy charakter (podobno ;)).

Czy celem poprawy mojego pisma mogę ćwiczyć normalnym piórem czy specjalnie kupować jakieś do kaligrafii?

Edytowano przez Minia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy celem poprawy mojego pisma mogę ćwiczyć normalnym piórem czy specjalnie kupować jakieś do kaligrafii?

 

Ależ oczywiście, że możesz ćwiczyć każdym piórem. Ale dobrze byłoby, żeby nie miało bardzo gwoździowatej stalówki, bo dalej będziesz dociskać.

A jeśli chciałabyś popróbować pisać italiką (to taka specjalna stalówka do kaligrafii ze ściętym końcem), to na początek polecam Pilota Plumixa. Niedrogi, pasują standardowe naboje a pobawić się można :)

Parkery 5th to straszna ściema. Wkłady wypisują się po tygodniu średnio intensywnego używania i oczywiście w niczym nie przypominają pisania piórem. To taki cienkopis w wydumanej oprawce udającej stalówkę. Zdecydowanie nie polecam.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że możesz ćwiczyć każdym piórem. Ale dobrze byłoby, żeby nie miało bardzo gwoździowatej stalówki, bo dalej będziesz dociskać.

A jeśli chciałabyś popróbować pisać italiką (to taka specjalna stalówka do kaligrafii ze ściętym końcem), to na początek polecam Pilota Plumixa. Niedrogi, pasują standardowe naboje a pobawić się można :)

Parkery 5th to straszna ściema. Wkłady wypisują się po tygodniu średnio intensywnego używania i oczywiście w niczym nie przypominają pisania piórem. To taki cienkopis w wydumanej oprawce udającej stalówkę. Zdecydowanie nie polecam.

Dobrze, że to pióro jest tanie, bo inaczej chyba musiałabym zastanowić się nad sprzedażą nerki. W jakim rozmiarze brać tego Plumixa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że to pióro jest tanie, bo inaczej chyba musiałabym zastanowić się nad sprzedażą nerki. W jakim rozmiarze brać tego Plumixa?

Ja mam M i B. Obie są fajne. Cieńsze nie mają sensu, bo cały efekt jest mało widoczny. Tylko uprzedzam, że stalówki w Plumixach nie mają ziaren irydowych, więc nie pisze się nimi maślanie. Ale do zabawy w kaligrafię a nawet do notatek (zwłaszcza Mka) są w sam raz.

P.S. Na nerki w Polsce jest marny popyt. Oddziały przeszczepowe nie wyrabiają normy ;).

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWSBI 580, czy jest możliwość nabycia w Pl?

Zakochałam się natomiast w czymś zupełnie nieosiągalnym, pióra NAKAYA: nawet te "najtańsze" za 600$ są piękne, nie wspominając o tych droższych. Cudne, zachwycające. 

Mam pytanie, może nie na teraz, ale na co zwracać uwagę czy zakupie używanego pióra? 

I co oznacza podpis "Uczestniczę w wymianie listów" Rozumiem, że to jakaś forumowa zabawa, w którym dziale można o tym przeczytać?

Edytowano przez Minia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWSBI 580 można kupić w La Couronne du Comnte z Holandii. W Polsce niestety nie, chyba, że uzywane od kogoś. W La Couronne du Comte oczekuję na zamówienie, więc w razie przekonania do tego pira, możesz się jeszcze "podpiąć" pod moje zamówienie. Przesyłka będzie gratis. Pióro jest tutaj za 59 euro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...