Skocz do zawartości

Montegrappa – o marce słów kilka


Polecane posty

"Wśród starożytnych zabytków w małym, malowniczym miasteczku Bassano del Grappa, położonym w północno-wschodnich Włoszech nad rzeką Brentą, narodziła się w 1912 r. manufaktura, która do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek wytwarzających pióra wieczne. Montegrappa, bo to o niej mówimy, to najstarsza włoska firma zajmująca się tymi wspaniałymi wyrobami piśmienniczymi. Nazwa manufaktury związana jest pasmem górskim, które stanowiło istotny strategicznie teren w trakcie działań zbrojnych podczas I jak i II wojny światowej – chodzi o Grappa Massif, ze szczytem Monte Grappa.

 

Montegrappa, znana pierwotnie pod nazwą Elmo, swoje początki datuje na ciekawy i zarazem dosyć trudny okres w historii Włoch. Założona została przez Edwige Hoffmana i Heidricha Helma pod nazwą „Manifattura pennini d’oro e penne stilografiche”. Jak wspomina na swojej stronie producent – manufaktura była produktem ubocznym szeregu społecznych i kulturowych przekształceń w regionie. Dzięki temu, iż wykorzystała w pełni potencjał członków lokalnej społeczności (m. in. miejscowych rzemieślników), mogła osiągnąć wielki sukces.

 

Firma założona została krótko przed wybuchem I Wojny Światowej. Działania wojenne nie ominęły Bassano dell Grappa, a samo miasto stanowiło kluczową pozycję dla wojska. Taki stan rzeczy miał akurat o tyle korzystny wpływ na funkcjonowanie firmy, że wyroby piśmiennicze Elmo były używane przez stacjonujących tutaj żołnierzy. Co ciekawe wśród nich znalazły się dwa wielkie nazwiska amerykańskich pisarzy, którzy działali jako korespondenci wojenni – Ernest Hemingway and John Dos Passos."

 

Czytaj całość

 

s07_1000_m1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Świetny tekst. Bardzo miło się czytało.

"W latach 50 XX wieku firmę przejęła rodzina Aqilla, by w 2001 roku sprzedać ją grupie Richemont (właściciel Montblanc). W 2009 roku manufaktura znów wraca w posiadanie rodziny Aquila – w ich rękach pozostaje do dnia dzisiejszego." - w tym znani jest chyba literówka w nazwisku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...