Jump to content

Sojuz - "Złote pióro"


Thay

Recommended Posts

Za ogromnym biurkiem, na którym stał masywny kałamarz, siedział pusty garnitur i

nie umoczonym w atramencie piórem wodził po papierze.

Garnitur był w krawacie, z butonierki sterczało mu wieczne pióro (…)

MICHAŁ BUŁHAKOW

”Mistrz i Małgorzata”

„Zolotoe pero” czyli po polsku... złota stalówka, to nazwa ekskluzywnego narzędzia pisarskiego powstałego w Związku Radzieckim w latach 50. lub na początku 60. (datowanie niepewne), w zakładach noszących dumną nazwę „Sojuz”, prawdopodobnie w Leningradzie. Jak wieść gminna niesie – choć równie dobrze może to być miejska legenda, jako że tego przekazu nie udało mi się potwierdzić w żadnym źródle pisanym – pióro owo było wręczane wysokim dostojnikom państwowym i oficjalnym gościom zagranicznym. Cóż, może… Dodajmy jeszcze, że wraz z ołówkiem nosiło ono nazwę „Komplet Moskwa” i nie tracąc czasu, przejdźmy do opisu.

Materiał korpusu to wysokiej jakości czarny, błyszczący plastik (to pióro chyba nie występuje w innym kolorze), skuwkę zaś pokrywa dosyć gruba warstwa, charakterystycznego dla tamtejszych wyrobów, złota o czerwonym odcieniu.

O ile korpus, poza wytłoczoną nazwą i numerem (najprawdopodobniej jest to indywidualny numer pióra), nie wyróżnia się niczym szczególnym, o tyle skuwka prezentuje się nad wyraz ciekawie. W oczy rzuca się, przede wszystkim, wychylająca się ku nam, typowa dla architektury Kremla, wieża zakończona gwiazdą z umieszczonym w niej centralnie rubinem. Taki sam kamień – jedynie nieco większy – zdobi szczyt skuwki, jej dół zaś opasuje pierścień układający się w schematyczny wizerunek kremlowskiego muru.

Na klipsie widnieje, wykonany cyrylicą, napis „sojuz”.

Pióro zamyka się nakładając skuwkę na korpus, a właściwie na pierścień na tymże korpusie osadzony.

image8ui5.jpg

Za napełnianie naszego złotka odpowiada najprostszy wariant mechanizmu harmonijkowego, zakończony, pod ślepą skuwką korpusu, transparentnym, dużym przyciskiem. Mimo braku wyrafinowania, do jakości pracy tego systemu trudno mieć jakieś zastrzeżenia – wszystko działa tak, jak powinno i to mimo upływu lat…

image7be2.jpg

Pióro napełnione – spróbujmy więc coś napisać. Kontakt z papierem mamy dzięki złotej (cóż, nazwa zobowiązuje), okrągłej, tulejowej, krytej stalówce, bardzo podobnej do tej z Parkera 51. Wydaje się nawet, że można próbować stosować je zamiennie… Pióro także pisze podobnie do P51 czyli zupełnie poprawnie, bez fleksa. Nie zalewa, nie przerywa, nie skrobie po papierze, słowem – trzyma klasę.

Wady? Mnie przeszkadza tylko jedno (wyglądu nie oceniam – to kwestia gustu) – otóż pióro jest ciut za luźno spasowane. Daje się to zauważyć po założeniu skuwki – ma ona luzy. Minimalne, ale jednak. A może to lata robią swoje..?

Pióro wywiera duże wrażenie na otoczeniu (po to zresztą wydaje się być projektowane). Rozsiewając wokół blask złota i szlachetnych kamieni, przypomina o minionej chwale potężnego imperium.

image4qh6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

... Wady? Mnie przeszkadza tylko jedno (wyglądu nie oceniam – to kwestia gustu) – otóż pióro jest ciut za luźno spasowane. Daje się to zauważyć po założeniu skuwki – ma ona luzy. Minimalne, ale jednak. A może to lata robią swoje..?

Podobnie mam w Imperialu, jednak lata i użytkowanie robią swoje

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bardzo możliwe. Nie mam doświadczeń.

Za balonówkę to pewnie i Miga 15 można było utargować... :D

Dziś ciut drożej, np:

http://www.ebay.pl/i...=item3f11007a51

lub nieco taniej:

http://www.ebay.pl/i...=item58906b83cb

Jeśli parę setek to za dużo, szukajmy na Allegro. Nie bywa często, ale jednak.

W Polsce nie mamy jeszcze - na szczęście - :) mody na pióra radzieckie i rosyjskie.

A jest co zbierać...

Pióra rosyjskie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...