Jump to content

Rotring Freeway


visvamitra

Recommended Posts

Freeway jest jednym z moich wołów roboczych. Kupiłem kiedyś na aukcji paczkę Freewayów. Większość z nich sprzedałem ostatnio na forum. Aż dziwne, że jeszcze nie opisałem tego pióra. Wynika to prawdopodobnie z tego, że traktuję je jako przyrząd do pisania, z którym nie czuję się emocjonalnie związany. Będę szczery – Freeway to bardzo udane, ale mało ekscytujące pióro.

 

 

lkt3.jpg

 

7hc4.jpg

 

Wygląd (6/10)

 

Freeway to typowy Rotring – trochę toporny z wyglądu i ciężkawy. A jednak coś w sobie ma. Prędzej czy później, po przerwie dłuższej lub krótszej zawsze do niego wracam. Pióro to ma prosty wrzecionowaty kształt. Model ten dostępny był w czterech kolorach: niebieskim, czerwonym, srebrnym i czarnym. Mnie najbardziej podoba się wersja niebieska. Lakier dobrano słabej jakości – na korpusie pióra dość szybko pojawiają się odpryski.

 

Skuwka jest duża i dość ciężka. Blisko jej zakończenia znajduje się znak rozpoznawczy firmy – czerwony, plastikowy pierścień, który w moim odczuciu wygląda średnio. Klips jest nieproporcjonalnie duży. Równocześnie jest bardzo funkcjonalny – można go bez obaw silnie odchylić i wsunąć do kieszeni, za okładkę podręcznika, notatnika. Ale ładny to on nie jest.

 

Konstrukcja

 

Pióro wykonano z metalu, który później polakierowano. Metalowa jest sekcja i wszystkie gwinty. Lubię metalowe sekcje, więc z tego rozwiązania jestem zadowolony. Stalówka jest dobrze osadzona w swoim kołnierzu i nie chodzi na boki.

 

yw2k.jpg

 

 

 

Stalówka (8/10)

 

Pióro to wyposażono w stalową stalówkę w rozmiarze F. Jestem wiernym fanem stalówek Rotringa. Pisze się nimi miękko i przyjemnie. Stalówka Freewaya nie jest wyjątkiem. Sprawdza się znakomicie zarówno w czasie sporządzania szybkich notatek i cyzelowania mysli. Nigdy nie miałem z nią problemów i właśnie za nią bardzo lubię Freewaya.

 

c34v.jpg

 

egzx.jpg

 

ch6a.jpg

 

 

System napełniania

 

Naboje lub konwerter. Używam naboju, który napełniam strzykawką.

 

Wymiary
 
Zamknięte: 140 mm
Otwarte: 122 mm
Długość skuwki: 60 mm
Średnica w najszerszym punkcie: 12 mm
 

hc1u.jpg

 

Stosunek ceny do jakości

 

Pióro to nie jest już produkowane. Na aukcjach jego ceny oscylują w granicach 60 – 90 PLN. Jeden z cenionych przez mnie sprzedawców z Ebaya sprzedaje je za 88 PLN. Z pewnością nie jest to pióro bardzo tanie, ale nie jest też przesadnie drogie. powiedziałbym, że w cenie do 70 PLN jest to dobre pióro w rozsądnej cenie. Powyżej 70 PLN można znaleźć coś ciekawszego.

 

Rotring Freeway to udane pióro, w którym walory użytkowe znacząco przewyższają walory estetyczne.

 

PRÓBKA PISMA (atrament to TOPAZ )

 

317p.jpg

 

omon.jpg

 

d1nr.jpg

Link to comment
Share on other sites

a spływak jest mocowany w specjalnym kołnierzu a całość jest wkręcana w sekcję, właśnie urządzam dzieciakom przedsylwestrową kąpiel i tak jakoś się wydało:P jutro dorzucę zdjęcia.

ogólnie moja miłość i wierność do "R" jest znana, to co ja się będę rozpisywać...  :wub:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...