Skocz do zawartości

Montblanc 32D


atuzi

Polecane posty

No właśnie druki samokopiujące się. Próbował ktoś na jakiś?

Kwitariusz opłat (k-103), mandaty?

 

A jak atrament? Nie rozlewa się, nie strzępi, nie ma pajączków?

 

Raz tylko wypróbowałem zwyczajnego Sheaffera z twardą, cienką stalówką na druku samokopiującym (k-103) i pismo wyglądało jakbym pisał nie cienkim EF a BB :(
Na innych drukach już nie próbowałem.

 

Nie mam kalki. :( Ale stalówka twarda, więc pewnie da się pisać przez kalkę. Jednak kto dziś tego potrzebuje? 

 

Jeśli potrzebujesz do testów (lub ktoś potrzebuje do testów) mogę podesłać.

Edytowano przez Akszugor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

And - dzięki. Jak zwykle ciekawie i fachowo.

swoją drogą, to czy ktoś nie pokusiłby się o sporządzenie klasyfikacji oznakowań MB?

Troszkę się w tym gubię, starsze wersje mają oznakowanie dwucyfrowe, zaczynające sie na 2 lub 3, są też wersje trzycyfrowe, do tego litera (zawsze oznaczająca stalówkę?), współczesne są trzycyfrowe ale zaczynają od 1 (np. 146,...)

 

Marzyłaby mi sie porządna tabelka...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lata sześćdziesiąte pomocny może być katalog Montblanc, udostępniony przez konisa:

http://www.fotosik.pl/u/gringorn/album/1463273

 

Moja wiedza co do oznaczeń jest dość licha, ale podzielę się nią. Otóż pierwsza cyfra odnosi się do 'prestiżu' pióra - 1 to modele najwyższe i najdroższe, seria Meisterstück. Później 2 to pióra standardowe, 3 - czyli budżetowe i -przynajmniej w tym katalogu- 4, czyli pióra szkolne. Współczesny Montblanc kreuje się na markę premium, stąd porzucili produkcję piór spoza najwyższej linii.

Ostatnia cyfra to wielkość pióra - znów bazując na katalogu X2 to model mniejszy, X4 to model standardowy. Lub patrząc na najpopularniejszą serię: 149 jest ogromny, 146 mniejszy itd.

Środkowa cyfra - jeśli występuje - odróżnia modele różnych generacji ale tego samego poziomu między sobą, np. 136 i 146.

 

Dlaczego czasem występuje myślnik w nazwie, czy literki (np 3-42 G; 146 G), czemu czasem środkowa cyfra znika, czy wyższe numery (powyżej 4) rządzą się jakimiś regułami - do tego potrzeba jakiegoś eksperta ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...