Skocz do zawartości

Pelikan M150 i M200 - jak odróżnić?


antynomia

Polecane posty

Pelikan M150 od modelu M200 różni się wielkością. Pelikan M200 jest zdecydowanie większy, grubszy, ma większą stalówkę. Charakterystyczną cechą Pelikana M150 jest skośny ring na zakończeniu skuwki. Pelikany linii M200 współczesne posiadają jeden prosty ring, który jest zakończeniem skuwki. Pióra linii M200 wyprodukowane bodajże przed 1997 rokiem miały skuwkę zakończoną dwoma ringami. Najlepiej to widać na zdjęciach.

Od góry : Pelikan M200 old style, Pelikan M150, Pelikan 150, Pelikan M200 współczesny.

df24e2c506900bfd.jpg

Można porównać ringi na zakończeniach skuwek.

02ad1fc597d9db44.jpg

Model Pelikana M100 jest tej samej wielkości co model M150 , oraz posiada również skośny ring na zakończeniu skuwki. Oto biały Pelikan M100 z czarnymi dodatkami.

77fa0665d010f80a.jpg

zdrówka

PS. Tu są wszystkie potrzebne wiadomości :

http://ruettinger-web.de/pelikan-modell-m75-m250.html

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konis, jestem pod wrażeniem. Gratuluję i kolekcji, i wiedzy. A link też jest bardzo fajny, nie miałam pojęcia o wszystkich limitowanych edycjach. Mac, miałeś rację, moje pióro to jednak M150. Pióro miało skrzywioną stalówkę i bałam się sama przy nim grzebać, więc zaniosłam je do poznańskiego pendoctora i przy okazji dowiedziałam się wszystkiego ;)

A pióro wygląda tak:

post-77-0-92999200-1321634697.jpg

post-77-0-86940100-1321634720.jpg

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz: ten obrazek z pelikanem na skuwce u mnie wygląda tak:

post-77-0-26779700-1321634954.jpg

Widywałam też inną wersję, z czymś na kształt pisklęcia ;) Jak to jest? W różnych modelach są różne znaczki?

Edit: Ale pierścień na końcu skuwki jest jednak prosty (nie wiem czy widać na zdjęciu).

Edytowano przez antynomia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, to ja jednak prosta istotka jestem, takie abstrakcje do mnie nie przemawiają ;) W swej naiwności niezmiernej myślałam, że to te krople krwi, które samica pelikana toczy z piersi, żeby nakarmić pisklęta (ani chybi ukryte w gnieździe). Ale skoro twierdzisz, że mam użyć wyobraźni, to skłonna jestem odstąpić od tej wersji ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antynomia napisała :

"Ale pierścień na końcu skuwki jest jednak prosty (nie wiem czy widać na zdjęciu). "

Oczywiście!

Skośne ringi i obłe zwieńczenia skuwek miały Pelikany M150 wyprodukowane przed 1997 rokiem.

Te późniejsze mają proste ringi i zwieńczenia skuwek a'la pelikanie gniazdo.

Porównanie wielkości współczesnych Pelikanów :

a18584d9986b35a4.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, te krople mają oczy :)

Moje krople nie mają żadnych oczu, lecz, jeśli już o oczach mowa, mogłam czegoś nie dojrzeć ze względu na niedoskonałość własnych :) Znalazłam tutaj: http://www.pelikanpens.co.uk/acatalog/Frequently_Asked_Questions.html, że obrazek z jednym pisklęciem zaczął się pojawiać w 2003r. I tutaj faktycznie krople mają oczy ;)

Skośne ringi i obłe zwieńczenia skuwek miały Pelikany M150 wyprodukowane przed 1997 rokiem.

Myślałam, że moje pióro ma około 15 lat, najwyraźniej jest jednak trochę młodsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...