Skocz do zawartości

Czy można samodzielnie przyciąć stalówkę by mieć italikę?


pedronazar

Polecane posty

jeżeli zaczniesz, to do wykończenia i ostatecznej polerki polecam Ci specjalne pilniczki do paznokci, które mają kilka stron do piłowania, wtedy dobrze wygładzisz stalówkę. szklane odpadają, mogą zostawiać drobinki. @Zero zrobił temat, ja potraktowałam mojego Parkera Urbana w ten sposób i nawet pisze :) ale nie jest to taka grubość jak Pilot BB, także do solidnej kreski i dobrej stalówki chyba warto te 30 zł zainwestować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Italic to pochyły. Stub - ma szeroki koniec, Italic - ukośny koniec. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Richard Binder twierdzi inaczej, a myślę że jest ekspertem jeśli chodzi o stalówki. Skośnie ścięte stalówki nazywa się Oblique Italic, stąd oznaczenia typu OBB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się da, sam zrobiłem 3 takie stalówki - 2 italic i jedna oblique. Jednak ja nie tyle przycinałem, co szlifowałem. Jeśli chcesz napisz jaki model pióra byś chciał przerobić, być może mógłbym się tym zająć osobiście :D Zależnie od czasu spędzonego nad stalówką oraz jej rodzaju, można uzyskać naprawdę dobrą wariację linii: tutaj masz na szybko pokazane pismo z mojego przerobionego Parkera Vector 

PI2SjOn.jpg
Z góry sorry za jakość napisów i zdjęcia, pisane na szybko i fotografowane telefonem :)

Edytowano przez Zero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwustronny kamień do ostrzenia noży, dokładnie ten: http://www.militaria.pl/tm/oselka_tm_ss-8_(mn-68-220)_p2418.xml aczkolwiek każdy inny raczej się nada, ale po uzyskaniu odpowiedniej formy krawędzi stalówki bardzo ważne jest odpowiednie jej wyszlifowanie, tak naprawdę to właśnie szlif wpływa na to jak stalówka będzie pisać - gładko czy szarpiąc, cienko czy grubo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Można niedrogo kupić prosto ściętą stalówkę do Lamy tzw. kaligraficzną lub stub-a inaczej… Italiki i Obliqui to stalówki ścięte skośnie… i np. Pelikan takie ma i nazywa je italiki, a Montblanc oblique...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zero

Stub jest stalówką ściętą pod kątem prostym do osi pióra, z zaokrąglonymi krawędziami. Italic, lub też Crisp Italic są ścięte prostopadle bez zaokrąglania krawędzi - przez co widoczna jest większa wariacja linii. Oblique jest stalówką ściętą skośnie.
Lamowe stalówki to raczej stub z tego co mi się wydaje, mają na czubku sporo irydu i narożniki i krawędzie są lekko zaokrąglone.

Edytowano przez Zero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gdzieś artykuł w sieci, w którym autor zżyma się na tę różnorodność nazw: italic, stub, cursive italic... Wszystko to jeden rodzaj: italic. Można mu przyznać rację.

Właśnie zszlifowałem Sonneta w kierunku "cursive italic". Jestem zadowolony, mam dokładnie to co mi potrzeba. Opiszę sprawę, kiedy wrócę z nart.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zero

To też jest opcja, ale jeszcze zależy jakiego przecinaka używasz. Jeśli ma niepłaskie szczęki lub/i jest tępy, możesz odkształcić skrzydełka stalówki i będzie trzeba prostować. Bezpieczniej jest jednak cierpliwie szlifować na kamieniu/papierze ściernym :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...