Skocz do zawartości

Pomoc przy identyfikacji MB


atuzi

Polecane posty

Mam problem z potwierdzeniem co to za model Montblanca.
Skuwka jak z 221, zwłaszcza ringi, ale nie jest to pióro na tłoczek, tylko na naboje. Według znalezionych opisów 221 był na tłoczek a 220 na naboje. Skuwka mojego jest jak z 221, choć nie ma tłoczka. Czyżby przekładana?
Może ktoś ma więcej wiedzy na ten temat.
Foty:

 

DSCF3248_zps1fd9ea3d.jpgDSCF3251_zps4b37143e.jpgDSCF3252_zps18639041.jpgDSCF3254_zps17260fea.jpgDSCF3255_zps85e192df.jpgDSCF3256_zpsa7264963.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno, pióra te nosiły oznaczenie 221P (od patronen).

http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php/topic/128948-montblanc-221-review/

Stąd w katalogu z 1973 model ten występuje jeszcze jako 221 i był pistonem.

Ale znalazłem aukcję na eBay, gdzie pióro jest oznaczone na ringu skuwki 221, a jest na naboje.

http://www.ebay.com.au/itm/MONTBLANC-1960s-No-221-GOLD-585-F-NIB-FOUNTAIN-PEN-/370395908973

Podobno z lat sześćdziesiątych.

6ed944fec802ee4e.jpg

I bądź tu mądry :bezradny:

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy (ale nie mogę teraz, jak na złość, znaleźć źródła) numer modelu nie ma nic wspólnego z metodą napełniania, a tylko z wykończeniem pióra:

  • 220 -- korpus i skuwka z matowego tworzywa sztucznego (szczotkowanego), pojedynczy pierścień na skuwce
  • 221 -- korpus i skuwka z gładkiego tworzywa sztucznego, podwójny pierścień na skuwce
  • 224 -- korpus z matowego tworzywa sztucznego, skuwka z pozłacanego metalu, matowa
  • 225 -- korpus z matowego tworzywa sztucznego, skuwka z chromowanego metalu, matowa
  • 226 --?
  • 227 -- korpus z gładkiego tworzywa sztucznego, skuwka z pozłacanego metalu w podłużne żłobienia, błyszcząca

W ofertach z serisów aukcyjnych często widać literę P dodaną po numerze modelu jako oznaczenie wersji na naboje/konwerter, ale nie wiem, czy umieszczano ją na samym piórze -- będący w posiadaniu konisa okaz 221 w kolorze burdgunda zdaje się sugerować, że niekoniecznie. Może było tak, jak z Pelikanami 400 - 400N - 400NN: na skuwce i pudełku zawsze był tylko numer, bez liter? A, widziałem też gdzieś 220-kę, na naboje, ze stalówką i klipsem barwy białej, oferowaną pod nazwą '220 SP' -- i co o tym myśleć?

 

Najlepiej chyba byłoby popatrzeć na historię ofert na penboard.de (http://www.penboard.de/shop/hlist/MB/MBVI/0) i spróbować stamtąd coś wywnioskować; możesz też zapytać użytkownika hari317 z FountainPenNetwork -- człowiek zdaje się mieć sporą kolekcję różnych wariantów tego modelu, zakładał też kilka wątków z informacjami nt. demontażu i serwisowania tych piór.

Edytowano przez akmac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książka "Collectible Stars" podaje, że model 221 był Piston Filler, nie podaje, żeby były też CC. Miałem okazję przejrzeć, więc to sobie sprawdziłem. Natomiast przy 220 była odmiana z literką P. Kto to tam wszystko rozgryzie...  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Znalazłem (chyba właśnie na stonie człowieka prowadzącego penboard.de) cennik Montblanc z 1973 (http://www.caprafico.com/pens-88/montblanc-price-list-1973 -- PDF do pobrania na samym dole) i tam chyba widać regułę, której szukamy. Wszystkie pióra serii 22x z samymi cyframi w nazwie mają własny tłok, a te z przyrostkiem P lub SP to wersje na naboje. Przy okazji sa tam też rozpisane prawie wszystkie wersje wykończenia -- okazuje się, że 225 nie miało skuwki chromowanej, tylko pokrytą platyną.

 

Konis: to właśnie o tym katalogu pisałeś wyżej, czy o jakimś jeszcze innym?

Edytowano przez akmac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej. Zatem masz albo 221 P ze skuwką przełożoną z odmiany 221 (bez P), albo -- w co osobiście bardziej wierzę -- MB nie umieszczał na pierścieniu skuwki oznaczenia systemu napełniania i to jest jak najbardziej poprawny 221 P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...