Skocz do zawartości

Datowanie Montblanc 146


Thay

Polecane posty

Jak datować Montblanca 146? Dobre pytanie, Pióro na przestrzeni lat zmieniało się nieznacznie, jednak diabeł tkwi w szczegółach.
Co wiemy na pewno? Elementy różnicujące to:

- rodzaj plastiku

- konstrukcja korpusu

- numer na pokrętle tłoka/pierścieniu

- gwint pod tłokiem

- mechanizm napełniania

- okienko podglądu - paski

- rodzaj stalówki

- rodzaj spływaka

- indywidualny mumer

- napis germany/w.germany

Coś jeszcze?

Spróbujmy najpierw zebrać te elementy, a potem zespołowo pobawimy się datowanie, OK? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to ja wrzucę kilka rzeczy, których jestem mniej więcej pewien, aczkolwiek datowanie może wymagać doprecyzowania lub korekty:

- próba na stalówce oznaczana "14K" lub "18K" - od 1985 roku (poprzez analogię z datowaniem 149 na FPN), wcześniej "14C" i "18C";

- "W. Germany" na pierścieniu klipsa - od 1980 r. do 1991 r. (orientacyjnie!!!); prawie na pewno przed 1980 rokiem było samo "Germany";

- numer seryjny na pierścieniu klipsa - według FPN od 1993 albo 1994 roku;

- rozmyty okres przejściowy określany jako "późne lata 80. do wczesnych lat 90.", podczas którego stalówka z jednokolorowej stała się dwukolorowa i zmieniła wzór tłoczenia (więcej szlaczków), okienko podglądu z jednolitego stało się pasiaste, a "W. Germany" stało się "Germany"; rozmycie spowodowane wykorzystywaniem zapasów starszych części w produkcji nowszych piór i późniejszą działalnością serwisów; dokładne określenie wymagałoby dotarcia do informacji na temat zmian w samym procesie produkcyjnym (rozpoczęcie produkcji określonych części);

- około roku 1990-91: pierwsza wersja plastikowego spływaka (z "języczkiem"), podobnego do Starwalkera po zdjęciu paznokcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze kilka rzeczy na bazie tego wątku: http://www.fountainp...sitional-model/

- model "przejściowy" około 1976 r. (wtedy wznowiono produkcję 146?) - jednolite niebieskie okienko podglądu, prosta sekcja bez "pierścienia" przy stalówce, stalówka dwukolorowa, spływak ebonitowy z podłużnymi rowkami od spodu, pierścień przy tłoku wypukły;

- od "późnych lat 70." - sekcja z "pierścieniem" (wystające zakończenie feeder case?), szare okienko podglądu bez pasków, stalówka jednokolorowa (?), spływak ebonitowy z poziomym rozcięciem (split ebonite), pierścień przy tłoku płaski.

Przydałoby się dokładne brzmienie napisu na pierścieniu skuwki z różnych wersji.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata 50. to:

- celuloidiwy korpus

- teleskopowy mechanizm napełniania

- stalówka dwukolorowa, ozn. 14C, bez zdobień

- pierścień klisa - gładki, brak napisów

- klips - po wewnętrznej stronie znak XX (ciekawe, co to?)

- okienkio podglądu atramentu - malowene od wewnątrz paski

- gwint pod tlokiem - stalowy

- na pokrętle tłoka - wytłoczony numer 146 146G) i rozmiar stalówki

O czy zapomniałem? :)

- pierścień przy tłoku zaokrąglony na krawędziach

- spływak "ski slope" lub "solid ebonite"

- sekcja bez pierścienia od feeder case

- okienko podglądu bursztynowe

OK, uzupełniłem. Dzięki. Coś jeszcze?

Edytowano przez Thay
- uzupełnienie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czy zapomniałem? :)

Pierścień przy tłoku zaokrąglony na krawędziach, pióro mniejsze od pozostałych 146, na pokrętle tłoka oprócz numeru modelu wytłoczony rozmiar stalówki, logo na stalówce częściowo zakreskowane, płaski spływak typu "skocznia narciarska", sekcja bez pierścienia od feeder case i wydaje mi się, że lekko wklęsła, okienko podglądu bursztynowe (widziałem na jakimś zdjęciu zielone), ciemniejące z wiekiem, gwiazdka na skuwce celuloidowa ze skłonnością do żółknięcia.

Możesz wskazać różnice i datę graniczną pomiędzy 146 i 146 G? Patrząc na zdjęcia w sieci, 146 G miał jednokolorową stalówkę, ale to może być efekt nadmiernego polerowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścień przy tłoku zaokrąglony na krawędziach? No, tak, ale w późniejszych też... Chyba, że czegoś nie rozumiem.

Rozmiar stalówki na tłoku - zdecydowanie tak. Dokładnie po przeciwnej stronie niż oznaczenie modelu.

Logo na stalówce bywa w zakreskowanym okręgu, ale bywa też w prostym.

Spływak, racja! :)

Sekcja bez pierścienia od feeder case - Słusznie. Co wiąże się z inną konstrukcją korpusu.

Okienko podglądu - prócz zółtego też widziałem zielone, ale może to atrament reaguje z celuloidem?

Gwiazdka żółknie, albo i nie. Lepiej nie brać tego pod uwagę przy datowaniu.

Widziałem Mb G ze stalówkami jedno i dwukolorowymi. To nie wyznacznik. Ale o co z tym chodzi... Kiedyś, w starszych modelach, G (glatte Ausfuhrung) stosowano na oznaczenie gładkiego, polerowanego korpusu. No dobrze, ale to Meisterstuck. Nie miał wzorków. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścień przy tłoku zaokrąglony na krawędziach? No, tak, ale w późniejszych też... Chyba, że czegoś nie rozumiem.

Od "późnych lat 70." jest płaski z lekkim "schodkiem" przy samej krawędzi. Trzeba zebrać wszystko, co wiemy. Kompletne zestawienie może się przydać do uzdrawiania składaków. ;)

Prawdopodobnie były co najmniej dwie wersje celuloidowe przed przerwą w produkcji, ale nie mam pod ręką dowodów.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyjmy jeszcze ten wątek: http://www.fountainp...sitional-model/

Prawdopodobnie w latach 1949 - 1960 produkowane były wersje:

- 146 G - starszy, bardziej zaokrąglony pierścień przy tłoku i litera G przy oznaczeniu na pokrętle,

- 146 - nieco późniejszy, pierścień przy tłoku szerszy i odrobinę spłaszczony, zrezygnowano z litery G (zaprzestano produkcji matowych wykończeń?).

Były też prawdopodobnie dwie wersje "skoczni narciarskiej" - z podłużnymi rowkami i gładka.

Kiedy dokładnie zaprzestano produkcji? Równo w 1960 roku?

Na pewno MB 146 pojawia się w cenniku z 1973 roku i na rysunku posiada już feeder case; model przejściowy trzeba na razie roboczo datować na "lata 70., nie później, niż 1973". Może to krótka seria prototypowa, a w cenniku jest już rysunek modelu docelowego? Cennik produkuje się krócej, niż pióro, mógł nie uwzględniać pierwszej wersji.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1974 jako moment powrotu do sprzedaży, produkcja mogła wystartować rok wcześniej, kampania reklamowa i druk cenników też.

W wątku, który podlinkowałeś, jest mowa właśnie o tym nieszczęsnym modelu "przejściowym", ale w kontekście wczesnych lat 60.

Początkowo podejrzewano, że to jakiś składak, ale trafiono na więcej egzemplarzy i okoliczności wskazują, że to była wersja sklepowa, ale niewymieniana w cennikach. Dwukolorowa stalówka, jak w latach 50., ale prosta sekcja, jak w nowszych modelach, za to bez feeder case. Precious resin zamiast ebonitu. To rzeczywiście może być końcówka produkcji z okolic roku 1960, wtedy zgadzałoby się z cennikiem z 1973 r., gdzie Montblanc 146 wygląda już "współcześnie". To by też tłumaczyło różne spływaki.

Czyli "model przejściowy" w notatkach przesuwam na 1960 rok.

Edytowano przez Thay
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że tych modeli przejściowych mogło być więcej...

To co, teraz lata 70.

- korpus z żywicy

- zwykły mechanim napełniania

- stalówka dwukolorowa, ozn. 14C albo jednokolorowa, ozn. 14C lub 14k

- pierścień klisa - napis germany

- okienko podglądu szare, bez pasków (?)

- gwint pod tlokiem - plastikowy

- pierścień skuwki - oznaczenie modelu tj. N°146 lub N° 146

- spływak ebonitowy z poziomym rozcięciem (split ebonite),

- pierścień przy tłoku płaski

- feeder case

Poprawki i uzupełnienia, poproszę. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata 80.

- korpus z żywicy

- zwykły mechanim napełniania

- stalówka jednokolorowa, ozn. 14C lub 14k

- pierścień klisa - napis w.germany

- okienko podglądu szare, bez pasków

- gwint pod tlokiem - plastikowy. Od 1985 - mosiężny

- pierścień skuwki - oznaczenie modelu tj. N°146 lub N° 146

- spływak ebonitowy z poziomym rozcięciem (split ebonite),

- pierścień przy tłoku płaski

- feeder case

Zmiany zaczną się pod koniec lat 80, więc nie jest to pełna dekada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

O, to widze ze was porąbało dokładnie. jade z wami!

 

Ciekawi mnie ile lat ma mój Ogórek a avka MB Meisterstuck 149. Dostałem w prezencie od niepiśmiennego, a ten odziedziczył od umrzyka, a ten dostał w prezencie gdzieś w Belgii jakiś czas po wojnie. I dopiero ja umiałem tym pisać i zassałem tinte.

 

Hej!

 

Rozebrać i fotki porobić?

 

Hej!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 2 years later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...