Jump to content

Problem z piórem/stalówką


z_freud

Recommended Posts

Witam was serdecznie!!!

Od jakiegoś czasu interesowałem się kaligrafią hmm..biernie. Fascynowała mnie. Może po części dla tego, że kocham, szeroko rozumiane piękno, estetykę, ale i na pewno dlatego, że po prostu strasznie gryzmolę. Nawet swojego czasu dali mi na to papierek pt. "Dysgrafia". Postanowiłem jednak podejść do pisania na spokojnie, powoli, dla własnej satysfakcji, ale nie tylko. Fascynuje mnie analogia. Nie znajduję lepszego słowa. Chodzi mi oczywiście nie o porównanie, ale o tradycję. Pióro i papier, w dobie postępującej cyfryzacji, magia przenoszenia atramentu na papier. Może nieco dziwne wyda się po tych słowach to, że mam zaledwie 23lata. Jednak chyba jestem "wystarczająco stary" aby to dostrzec, a może po prostu bardziej wrażliwy, czy nostalgiczny.

Wracając jednak do meritum. Otóż mam pewien problem z piórem, które niedawno kupiłem, jako, że nadarzyła się okazja, w programie lojalnościowym dla klientów banku, za, przynajmniej tak mi się wydaje, raczej bardzo okazyjną cenę. Jest to komplet Parker Facet pióro + multipen. Otóż pióro, chciałem wykorzystać i do pisania i do nauki kaligrafii. Może nie jest to problem, a ma ono tak działać, dlatego prosiłbym was o pomoc. „Problem” polega na tym, że pióro stawia taką samą kreskę, o tej samej grubości, nie zależnie od tego w którą stronę prowadzi się stalówkę, ani od kąta nachylenia pióra. Jedynym sposobem na uzyskanie cieńszej linii jest bardzo szybki ruch, albo ultra lekki dotyk, albo postawienie go dosłownie pionowo. Jednak nie mogę uzyskać tego kaligraficznego efektu hmm.. odpowiednio ściętego mazaka. Zastanawiam się czy jest to wada stalówki, czy też jej „zaleta”.

Edited by z_freud
Link to comment
Share on other sites

Stalówka w tym modelu jest sztywna, w założeniu powinna stawiać kreskę mniej więcej tej samej grubości, niezależnie od kierunku prowadzenia. Zbytni nacisk może spowodować uszkodzenie.

Obecnie sztywne stalówki w piórach wiecznych są standardem. Stalówki elastyczne można znaleźć w starych piórach, piórach wykonanych/modyfikowanych na zamówienie albo w piórach maczanych. Przy czym bardzo często stalówki reklamowane jako miękkie lub elastyczne, są jedynie sprężyste, pozbawione właściwej elastyczności.

Polecam zakup pióra wiecznego do kaligrafii, ze ściętą stalówką - koszt około 30 zł.

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...