Skocz do zawartości

Montblanc 146 - pióro wieczne bez wad?


Polecane posty

Montblanc 146 to pióro wieczne, które zamierzam kupić. Tylko mam spory problem bo nic nie wiem o Montblanc 146. Szukam podstawowych informacji. Jak jest historia tego pióra? Od kiedy jest produkowane, w jakich kolorach, jakie stalówki są dostępne, jakie ma wymiary.

I na koniec:

Czy Montblanc 146 zmieniało się na przestrzeni lat?

Podróbek piór wiecznych Montblanc się nie boję, bo mam policjantkę w rodzinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że Montblanc 146 nie jest już produkowany. Zgodnie z nomenklaturą Montblanca dostępny jest Le Grand - dla usera bez znaczenia. Jak zwał, tak zwał.

Kolor czarny. Czy obecnie dostępny jest też bordowy - nie mam pojęcia. Niekoniecznie. Wykończenie białe (rodowane) lub żółte (złoto).

System napełniania - piston filler.

Stalówki - EF, F, M, B, BB OB, OBB, OM, czyli klasycznie.

Montblanc 146 produkowano od 1949 roku. Celuloidowe, z teleskopowym systemem napełniania, troszkę mniejsze niż współczesne, do lat 60. było jednym z najlepszych piór w historii.

Kolory - jednolicie czarne, w szare lub zielone paski, żółte (solid gold).

Ten "Montblanc 146" ma być nowy, czy używany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma dwa takie pióra. Jedno, to w kolorze burgunda, kupiłem nowe. Drugie w kolorze czarnym kupiłem jako używane i prawdę mówiąc nie dostrzegam różnicy, jeżeli chodzi o własności pisarskie, pomiędzy nimi. To świetne pióra.

4966c4887fea39a0.jpg

0647344ef3559ea9.jpg

5760ddab44105eea.jpg

Oczywiście ideałem było by kupno pióra z lat 50, ale pojawiają się w ofercie rzadko i osiągają kosmiczne ceny.

Te współczesne można nabyć bez problemów. Nie trzeba się bać kupna używanego pióra tego modelu.

Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a i dotychczasowi użytkownicy tych piór, będąc świadomi ich wartości,

traktowali je przeważnie z należytą starannością.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...