Skocz do zawartości

Pelikan M205 ze stalówką M405?


NimnuL

Polecane posty

Cześć, 

Mam okazję (?) za dopłatą 200zł zamienić stalówkę Pelikana M205 (F) na nową M405 (F). Z informacji, które znalazłem w Internecie wnoszę, że obie stalówki są identycznych rozmiarów i ich wzajemna podmiana nie stanowi problemu. Pytanie - czy taka podmiana ma w ogóle sens praktyczny? Aktualnie stalówka M205 bardzo mi pasuje - pisze gładko, mokro, tak jak lubię. Ta z M405 jest w czymkolwiek lepsza, czy po prostu wyróżni ją jedynie materiał (złoto) i bardziej wyrafinowane zdobienie? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, NimnuL napisał:

Ta z M405 jest w czymkolwiek lepsza, czy po prostu wyróżni ją jedynie materiał (złoto) i bardziej wyrafinowane zdobienie? 

Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś :) 
Moim skromnym zdaniem, to Pelikan 205 to wersja podstawowa z całej serii Pelikanów. Kiedyś miałem okazję przyglądać się, jak kolega namęczył się, żeby rozebrać to pióro w celu konserwacji tłoka. Ciężka sprawa. Sam plastik i strach, że się rozsypie. Zakładanie do tego modelu stalówki ze złota uważam za przesadę. Tym bardziej, że piszesz, że Twoja stalówka pisze gładko i jesteś zadowolony. Kupić stalówkę, zawsze możesz - jako inwestycję pod przyszłe Pelikany :). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, bosman said:

jako inwestycję pod przyszłe Pelikany

Dzięki.

Ale ta stalówka pasuje tylko do serii M4xx, prawda? W sumie 200zł wydaje się kwotą niedużą, sądząc po ofertach nowych w Internecie (nowe chodzą za blisko 600zł?). 

M2xx i M4xx to pióra o identycznym rozmiarze, jeśli już miałbym się zastanawiać nad kupnem kolejnego modelu to celowałbym w ciut większy M6xx, choć chcą wydać ponad 1000zł celowałbym raczej w Sailora ProGear, który bardzo pasuje mi wizualnie. 

Sprawdzę czy ta stalówka nie jest zwichrowana i być może ją kupię dla zaspokojenia ciekawości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minutes ago, bosman said:

wydaje mi się trochę podejrzane

Kolega, który bardzo nieroztropnie podchodzi do wydawania pieniędzy, często rotuje różnym towarem i czasami oferuje coś znajomym dużo taniej niż cena rynkowa. Akurat ta stalówka jest wysłana jako nowa od producenta w ramach reklamacji złożonej w DE, nie kazali odesłać poprzedniej tylko wysłali nową, a w między czasie kolega puścił już M405 w inne ręce za 2/3 ceny rynkowej, więc został tylko z samą stalówką. 

Edytowano przez NimnuL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, NimnuL napisał:

Kolega, który bardzo nieroztropnie podchodzi do wydawania pieniędzy rotuje różnym towarem i czasami oddaje coś znajomym taniej niż cena rynkowa. Akurat ta stalówka jest wysłana jako nowa od producenta w ramach reklamacji złożonej w DE, nie kazali odesłać poprzedniej tylko wysłali nową, a w między czasie kolega puścił już M405 w inne ręce za 2/3 ceny rynkowej, więc został tylko z samą stalówką. 

No to jeśli tak, to bym kupował 😁. Jak przyjdzie do Ciebie to daj znać jakie wrażenia. 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NimnuL - ja do M200 kładłem stalówkę z Pelikana 140, w sensie cały zespół się wkręca i pasuje to idealnie. Tylko ta od 140 jest mniejsza i krótsza, więc z małego pióra robi się jeszcze mniejsze. Ale za to jak wtedy pisze... :) Rozumiem, że kupujesz właśnie cały zespół, a nie tylko blaszkę? Bo wtedy podmiana trwa 10 sekund i za 200 PLN jak ta stalówka jest nowa i sprawna, to na pewno nie stracisz. A najciekawszą opcją byłoby wstawienie do M200 stalówki z Pelikana 400NN :) 

Edytowano przez zmija
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mam szczęścia do złotych stalówek, chyba przez to, że jam jest chłop ze wsi i bliżej mi do pióra gęsiego aniżeli do metali szlachetnych. 

Najpierw trafiłem na nieszczęsnego Sailora ProGear

a teraz końcówka od M405. Udało mi się do niej dorwać wcześniej i czar prysnął. Ale po kolei. 

M405 w zestawieniu z M205 to miód na oczy. Jest błyszcząca i niezbyt przesadnie zdobiona (co jest nagminne w przypadku piór za 1.5k pln), metal jest jaśniejszy. Stalówka wygląda po prostu ładniej, drożej... 

DSCF8264.jpg

 

DSCF8267.jpg

 

DSCF8268.jpg

 

Rozmiar całego modułu i stalówki w obu modelach jest identyczny. 

Tak wygląda ulep - M205 ze stalówką z M405: 

DSCF8269.jpg

 

DSCF8271.jpg

 

DSCF8272.jpg

 

DSCF8273.jpg

Edytowano przez NimnuL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda bezpośrednie zestawienie M205 (cena 440zł) z M405 (cena 1500zł). 

Różnice w wyglądzie - kosmetyczne. Różnice w odczuciach dotykowych - żadne. Według mnie w obu modelach użyto tych samych materiałów, praktycznie ta sama masa, identyczne wymiary. Tłok chodzi tak samo. Skuwkę można używać zamiennie. Nie widzę uzasadnienia ogromnej w różnicy w cenie, która w sklepach wynosi (2-3-4x w zależności od wersji). Co więcej, w przypadku modelu M205 w wersji Blue Marble i czarnego M405 to właśnie model niższy prezentuje się nieporównywalnie lepiej (ciekawiej, bogaciej...). Być może pasiasta wersja M405 wygląda równie ciekawie, ale jednolity kolor - no... bida aż piszczy... 

DSCF8278.jpg

DSCF8283.jpg

 

DSCF8282.jpg

 

 

 

Edytowano przez NimnuL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz najciekawsze. Nowa stalówka z M405... jest szorstka. Hałasuje. Trochę drapie, ale przede wszystkim odczuwa się jej chropowatość - feedback? Odwrócona drapie - bardzo mocno - czuć ostrość krawędzi na opuszce palca. M205 - gładka i cicha od razu po wyjęciu z pudełka. Mam pecha do złotych i szczęście do stalowych?

Kolega poprzednią stalówkę zgłosił na reklamację, bo zachowywała się jeszcze gorzej. Drapała tak bardzo, że aż zbierała warstwę papieru po drodze. 

Dodatkowo ta z M405 nie podaje atramentu równo. Pisze się nią dziwnie. Jest mokra, ale szybkie zataczanie kółek powoduje, że ślad atramentu jest nawet przerwany. Przykłady poniżej. Zwykła kartka papieru z zeszytu oraz papier do drukarek. W obu przypadkach starałem się wykonywać ruchy o podobnym kształcie i prędkości. 

 

DSCF8275.jpg

DSCF8274.jpg

 

DSCF8276.jpg

 

DSCF8277.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, NimnuL napisał:

Różnice w wyglądzie - kosmetyczne

Ładne zdjęcia. Natomiast są większe różnice niż kosmetyczne. Pomijając pierścień wzmacniający na sekcji, różnice są wewnątrz czterysta piątki. Inne materiały użyte do obsługi tłoka. Pelikan 205 w konserwacji to wyzwanie. Mimo, że mój kolega robił to zgodnie z zaleceniami specjalisty od Pelikanów - tamten uprzedzał, że trzeba użyć siły i determinacji, żeby zdemontować tłok. W 405 jest to dużo łatwiejsze i śruba od posuwu inna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, bosman said:

Pelikan 205 w konserwacji to wyzwanie.

Nie zaprzeczam. Jak często należy robić konserwację tłoka? 

Oceniam przez pryzmat różnicy w cenie: 400zł vs 1500zł. Tej różnicy zwyczajnie nie czuć, nie w dłoni, nie w oku. Być może - przez wzgląd na ładniejszą stalówkę - znalazłbym uzasadnienie dla tych 200... 300zł więcej... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, NimnuL napisał:

I teraz najciekawsze. Nowa stalówka z M405... jest szorstka. Hałasuje. Trochę drapie, ale przede wszystkim odczuwa się jej chropowatość - feedback? Odwrócona drapie - bardzo mocno - czuć ostrość krawędzi na opuszce palca. M205 - gładka i cicha od razu po wyjęciu z pudełka. Mam pecha do złotych i szczęście do stalowych?

Tu już nie raz i nie jedna osoba pisała, że złote stalówki to tylko poczucie wartości. Liczy się ziarno i jego jakość. Wcale złota stalówka nie będzie bardziej sprężysta od stalowej, zwykłej. No przynajmniej taka 14K. To twarde złoto. Są wyjątki, np. w Parkerach złote stalówki 14 K są stosunkowo sprężyste. Pewnie ktoś poda też inny przykład. Mam Parkera 45 z wybitnie miękką stalówką (sprężystą). Złoto 14K. Nie piszę nim. bo wolę grubsze ziarno (on ma EF). Ale generalnie wolę stalówki ze stali :). Miałem też kiedyś stalówkę tytanową. Twarda i szurająca. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, NimnuL napisał:

Jak często należy robić konserwację tłoka? 

Nie wiem czy w nowym piórze warto to robić. Pewnie producent nałożył smaru. Łatwo to sprawdzić. Wykręcić stalówkę, przytkać poślinionym paluchem :) Jak mocno zasysa tłok, to nie ruszać. :) Prosta metoda. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, bosman said:

Liczy się ziarno i jego jakość.

Możliwe, nadal jestem świeży w świecie piór wiecznych. Oceniam wrażenia z puntu widzenia czysto-użytkowego. Stalówka twarda jak gwóźdź z Jinhao 85 pisze gładziej niż to z M405... nie hałasuje tak, nie szoruje... 

 

Historia kończy się tak, że omawiana tu stalówka poszła do innego kolegi, który twierdzi, że sobie ją podreperuje. Ja szukam dalej ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, NimnuL napisał:

Historia kończy się tak, że omawiana tu stalówka poszła do innego kolegi, który twierdzi, że sobie ją podreperuje. Ja szukam dalej ;) 

Pewnie się narażę, wielu pelikanofilom na forum, ale sam widzisz, że przy niemałej cenie można by oczekiwać znacznie więcej. Ach ta kontrola jakości - a właściwie jej brak.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze coś... zabawnego (?)... Pelikan M405 w taki sposób został dostarczony przez Amazona. Pióro nowe... za ponad 1500zł. 

Domyślam się, że nie jest to standard Pelikana dla tego modelu tylko jakieś chore praktyki Amazona. 

 

IMG-20231011-114800338.jpg

 

IMG-20231011-114821321.jpg

 

IMG-20231011-114846747.jpgIMG-20231011-114906676.jpg

 

 

Dla porównania, tak zapakowany był M205 kupiony gdzie indziej: 

 

DSCF7003.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bosman napisał:

Pewnie się narażę, wielu pelikanofilom na forum, ale sam widzisz, że przy niemałej cenie można by oczekiwać znacznie więcej. Ach ta kontrola jakości - a właściwie jej brak.

Jako "lubiciel" Pelikanów zmuszony jestem to potwierdzić. Z drugiej strony jak ktoś ma określone preferencje, to w większości piór trzeba po zakupie coś dostosować do siebie. 

@NimnuL -  jak stalówka tylko szumi, to spoko, kwestia upodobań, ale jak zbiera papier, to już ewidentnie zło. Chociaż niektórzy pewnie lubią :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, zmija said:

jak stalówka tylko szumi, to spoko

Na filmikach słychać czy to tylko szum, czy już przesadne chrobotanie, do indywidualnej oceny. Jakiś feedback jestem w stanie zaakceptować choć przyznaję, że od europejskich producentów, szczególnie od Pelikana oczekiwałem bardzo gładkiego pisania. Kiedyś miałem Waterman Expert, który pisał jak po szkle. Z jakiegoś powodu feedback kojarzy mi się bardziej z japońskimi stalówkami... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...