Skocz do zawartości

Alternatywny konwerter do pióra Duke D2


stanmichal

Polecane posty

Dostałem ostatnio prawie nieużywane pióro (nietrafiony prezent, jak zgaduję) Duke D2. Niestety okazało się, że ktoś próbował robić coś z tłoczkiem, ale niezbyt umiejętnie - tłoczek jest uszkodzony. Na polskim rynku znalazłem bodaj jeden sklep, w którym w ogóle dostać można części do tej marki (1 szt. tłoczka). Czy istnieje jakaś alternatywa, która pasowałaby do tego pióra? 

Z góry dziękuję za sugestie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy kupowałem Duke byłem przekonany, że kupuję dobre chińskie pióro,.. i tyle😀. Teraz wiem, że firma już dawno wyszła z Europy i jako "marka" wytwarzana jest na wschodzie, Chińczycy tak się przyzwyczaili, że uważają ją za swoją😆😁 

HTB10lSfwHuWBuNjSszgq6z8jVXaz.jpg_640x64

Po co(?) w takim razie wpychać tam na siłę kosztowne 

4 godziny temu, Ann_gd napisał:

...konwertery Pelikan, Waterman, Kaweco, Online,  Faber Castell powinnam pasować....

.. gdy swojskie Jinhao,... itp. są tanie, dobrej jakości i pasują znakomicie, albo za nadwyżkę finansową kupić "fajne piórko", np. inny model Duke😋,.. i mamy 2 w 1, konwerter i pióro na naboje😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Klerk napisał:

 

Po co(?) w takim razie wpychać tam na siłę kosztowne 

.. gdy swojskie Jinhao,... itp. są tanie, dobrej jakości i pasują znakomicie, albo za nadwyżkę finansową kupić "fajne piórko", np. inny model Duke😋,.. i mamy 2 w 1, konwerter i pióro na naboje😉

Po to, że Jinhao ostatnio nie pasuje mi do żadnego pióra uniwersalnego, bo ich konwertery mają kilka typów :) i zbiorniczek jest tej samej średnicy zewnętrznej na całej długości, a z doświadczenia już widzę, że lepiej sprawdzają się konwertery, które zaraz za wejściem są lekko zwężone. I Jinhao miałam okazję kupić "uniwersalne" a przyszły mi te dziwne ich standardy i nie pasują do piór. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ann_gd przykro, że tak pechowo trafiłaś, chociaż to prawdopodobne, że chińczyki kiepsko pasują do niektórych europejczyków☹️ (do Pelikana pasują), natomiast w swojej "rodzinie" współgrają dobrze, a Duke do niej należy. Fakt, że wykonane różnie, ale standard trzymają. Gdy kupuję różnie chińskie pióra, przychodzą z różnymi konwerterami, mam z czego wybierać😄

H00b6c152567d48eabf5c961c9126ce2bE.jpg_6

Albo takie "markowe Jinhao"😉

HTB1aPALef6H8KJjSspmq6z2WXXat.jpg_640x64

A te to klasa "lux"😁😄, mają wzmocnione szyjki (przed pękaniem), takie przychodzą z JinhaoX159, taki mam właśnie w Duke, i widać go na wcześniejszym zdjęciu Duke D2, tylko te są jeszcze złote 😀😄😆

Hd60c3aa421874b2aa585d9dfd647db1es.jpg_6

Pozostaje jeszcze rozważyć, czy wejść w ten interes 5szt za kilkanaście zł (już z przesyłką), czy za kilkadziesiąt zł kupić "markowy"😲

P.S.

3 godziny temu, Ann_gd napisał:

..z doświadczenia już widzę, że lepiej sprawdzają się konwertery, które zaraz za wejściem są lekko zwężone...

Te na zdjęciach są zwężone (szyjki), chyba że nie rozumiem w czym rzecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo wejście/szyjka konwertera jest ok, ale sam zbiorniczek ma zewnętrzną średnicę tej samej wielkości. Te z czerwonym pokrętłem, gdzie widać sprężynkę wewnątrz- to w tym miejscu zwykłe naboje i droższe konwertery są lekko węższe i dzięki temu częściej od razu pasowały mi do piór na uniwersalne naboje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  @Ann_gd możesz podać które pióra sprawiły Ci te problemy z konwerterem?  To ciekawe i warto o tym pamiętać.  Ja spotkałem się z tym, jak pamiętam, jeden raz i to przy chińskim piórze (!) 

KACO Master (Xiaomi Mijia) 14K złota stalówka.

H202eb5cb13e947f7a4b9d47b6332f554u.jpg?w

Opisałem to tutaj:  https://www.piorawieczneforum.pl/topic/12867-kaco-master-xiaomi-mijia-14k-złota-stalówka/?do=findComment&comment=189211  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Hemisphere, Pilot MR, chyba Faber Castell Essentio i te inne tańsze modele też miały focha i żądały swojego tłoczka :D

to czarne miejsce w tłoczku Watermana to jest to zwężenie, o które mi chodzi. Naboje WM też to mają, dlatego lubię te uniwersalne naboje myć i zostawiać, jakoś tak dzięki temu pasują lepiej.

60c2bee9b570a4b56dfba631fce29552.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowany, z ciekawości sprawdziłem dla Pilot MR i Waterman Hemi, bo mam je pod ręką. Po pierwsze: pióra te nie maja żadnych wymagań na średnicę zewnętrzną nabojów (w przeciwieństwie do KACO), po prostu szyjka od spływaka i płaskie dno, po drugie: naboje i konwertery są dopasowane wyłącznie na tej szyjce i to jest ważne, pasują lub nie.  Pilot MR przyjął bez problemu 4 testowe chińskie konwertery, co prawda więcej lub mniej ciasno, natomiast Waterman Hemisphere tylko 2 i o dziwo te "słabszej" wg. mojej oceny jakości, np. dokładnie ten:

H00b6c152567d48eabf5c961c9126ce2bE.jpg_6

Te "lepsze" od Jinhao X159 i od Jinhao 911 okazały się za ciasne(!).  Zmierzyłem dokładnie ich średnice wewnętrzne (mam takie możliwości ;) )  Te większe 2,57mm  te ciasne 2,49mm. Różnica o dwie grubości włosa, ale dla mechanika to przepaść, żadne łożysko nie będzie pasować :) :) :).   Jeżeli te konwertery na poniższym foto są wykonane zgodnie z deklaracją producenta 2,6mm (napis na rys.) to będą pasować wszędzie:

Hd60c3aa421874b2aa585d9dfd647db1es.jpg_6

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Autor zapytania użył bardzo trafnego sformułowania "alternatywny konwerter". Bardzo trafne określenie bo w odróżnieniu od naboi nazywanych ogólnie uniwersalnymi, standardowymi, europejskimi, konwertery czy nawet prostsze tzw.tłoczki już nie są tak standardowe, uniwersalne itp. Na forum mamy do czynienie z wieloma mitami, nadużyciami czy pisząc wprost powielaniem sformułowań które ktoś, kiedyś ""palnął'' i tak zostało. Określenie "nabój uniwersalny/standardowy/europejski" to uogólnienie, można użyć takiego sformułowania bo obecnie ww.naboje tak na prawdę nie mają sztywno określonych wymiarów, nie muszą mieć bo naboje do piór wykonane są z nylonu, materiału podatnego na rozciąganie, materiału elastycznego, podatnego na odkształcanie. Tu nie muszą być precyzyjnie określone średnice do 1/10mm, nylon "dopasuje się" do króćca który pisząc mniej precyzyjnie przebija nabój. Oczywiście trzeba zachować pewien zakres średnic bo taki występuje wśród naboi. Inaczej wygląda sprawa z konwerterami, te z reguły są dedykowane do konkretnych piór, modeli piór i są w ofercie producenta tych piór. Konwertery nie są tak uniwersalne, tu użyto na wyrost określenie "uniwersalny". Konwertery w większości są zrobione z poliwęglanów, to jest twarde tworzywo, niekiedy imituje szkło. To nie jest tak podatne jak nylon, prędzej pęknie, zniszczy cienką końcówkę spływaka. Konwerter należy dobrać do konkretnego pióra a nie wciskać co popadnie a może się uda dopasować. Piszecie że Waterman jest uniwersalny, a guzik prawda, naboje jeszcze pasują ale konwertery już nie do końca. Większość producentów ma swoje konwertery a nie tzw.uniwersalne choć na oko wyglądają tak samo. Chinole to loteria, oni nie mają żadnych nawet pseudo standaryzacji, w jednym modelu pióra możecie trafić na konwertery które po wyjęciu nie będą do końca pasować do drugiego, tego samego pióra. Chinole dobierają na zasadzie, wiadro piór/wiadro konwerterów, dopasuj jeden do drugiego możliwie jak najszybciej. Są też tłoczki a nawet konwertery w których "zbiorniczki" mają zrobione również z nylonu, poznać po kolorze, są "mleczne"mniej klarowne w swej przezroczystości, zachowują się podobnie jak naboje, są bardziej podatne przy wciskaniu na króciec. Dostępne na portalach zakupowych, no name lub pod nazwami najtańszych marek piór. Temat uniwersalności naboi, konwerterów/tłoczków jest mocno uogólniany. To jest temat pokrewny oznaczeń "jak grubo pisze dane pióro", eFka, eFce nierówna itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...