Skocz do zawartości

Staruszek NN


Polecane posty

Cześć!

Dorwałam ostatnio pióro czarne, na pompkę (która trochę przecieka), ze stalką typu inlaid.

Mam kilka pytań:

1 - czy przesuniecie stalówki da się jakoś naprawić? Na korpusie nie widać innego gwintu prócz tego do odsłonięcia pompki, nie czuć też, aby cokolwiek miało ochotę "zejść" lub się "rozklikać".

2 - czy da się jakoś załatać tę nieszczelność w miejscu, gdzie pompka "wchodzi" w korpus? Wymiana gumki, coś w tym stylu? Gumka siedzi sztywno, nie wiem, czy nie została wtopiona raz na zawsze...

Po zaciągnięciu wody przy łączeniu pompki z korpusem powstał bąbelek, a przy odwróceniu pióra stalką do góry spomiędzy łączenia wyciekło kilka kropelek. 

Nic nie majstrowałam, mam jednak wrażenie, że piórko skądś spadło. Stalówka wygląda na lekko odgietą od płaszczyzny (jakby pióro spadało "noskiem w dół" lub było mocno dociśnięte ze stalką skierowaną ku spływakowi), ale nie wiem, czy to nie specyfika tego typu osadzania stalek...

Z góry dzięki za pomoc. :)

Zdjęcia - na dysku, poniżej.

Na fot. nr. 2 - widoczne pęknięcie na łączeniu korpusu z zespołem stalki. Kropelki pochodzą z niedawnej kąpieli piórka, nie zauważyłam przeciekania.

https://docs.google.com/document/d/14DAGCY48iDzR40KuenQmIzfwB26Y8sfgck3Tc2oQsXM/edit

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da, tylko trzeba się "pobawić". Przy tego typu sprzęcie nie warto. Ale jeśli ma wartość sentymentalną, to:

1. Przesunięcie stalówki można skorygować. Trzeba najpierw odkręcić korpus. Teraz najtrudniejsze. Potrzebne są grubsze rękawice gospodarskie. Dobrze będzie wymoczyć sekcję w mocno ciepłej wodzie. Po wysuszeniu chwyć jedną ręką (w rękawicy) za sekcję, drugą również w rękawicy za tę część z gwintem, która się skręca z korpusem.
Trzeba mocno złapać. Odkręca się to przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Czyli jak większość śrub. Jak puści to zobaczysz gwint + spływak, a na nim stalówka. Teraz wystarczy zrobić korektę. Przy okazji umyć i wyprostować skrzydełka. Nie powinno to sprawić Ci trudności. 

2. Pękniętą sekcję skleisz Poxipolem przezroczystym. Nie jestem fanem "Kropelki", bo nie będzie to trwała spoina. Tylko po sklejeniu zaczekaj 24 godziny zanim wkręcisz sekcję. Spoina musi wyschnąć. Tuż po naniesieniu kleju - wytrzyj resztki wacikiem (patyczkiem) do uszu, żeby nic nie zostało wewnątrz. Później ściśnij klamerką do bielizny.

Co do gumki - jest przyklejona na stałe, ale to nie tragedia. Jeśli jest dziurawa, utnij ją tuż przy sekcji, zdejmij ostrym nożykiem resztki i załóż nową. Można kupić każdy rozmiar gumek do piór. Sam kupowałem, napisz na priva to dam Ci adres (bardzo pomocny pendoktor jest na forum "Brązowym"). I to tyle w temacie. Jak coś to pisz. Pozdrawiam.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mechanik, dzięki za wskazówki. Może przydadzą mi się na przyszłość, jeśli inne pisadło będzie w podobnym stanie, a będzie miało wartość sentymentalną. To akurat zostało mi wręczone z tekstem "Znalezione na chodniku, może chcesz?", więc specjalnego przywiązania nie mam. :)

Jednak dziękuję jeszcze raz za wskazówki, są pomocne!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...