Jump to content

Ensso – Piuma Black Aluminium


hubertus

Recommended Posts

Firma Ensso to niewielki amerykański producent przyborów piśmiennych z siedzibą w Huntington Beach w Kalifornii. Firma zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych projektów z naciskiem na nowoczesne wzornictwo oraz wysoką estetykę i wykonanie produktów. Do produkcji wykorzystuje głównie metale kolorowe, takie jak tytan, miedź, mosiądz czy aluminium.
Ensso otrzymała najwyższe wyróżnienia za wzornictwo, w tym nagrodę „Red Dot”, „The Good Design Award” oraz „The ICFF Award”. Ponadto realizacje zostały włączone do stałej kolekcji Chicago Museum of Architecture and Design oraz The San Francisco Museum of Craft and Design.
Środki na realizację projektów pozyskuje głównie ze zbiórek społecznościowych poprzez portal start-ap’owy Kickstrter.

76b7cc385909b0f9.jpg
Z oferty firmy wybrałem piórko matowo czarne, model Piuma Black Aluminium, z dopełniającą całość czarną stalówką w rozmiarze „B”. Dotarło po dziewięciu dniach o daty zakupu. 
Nazwa omawianego pióra – „Piuma” pochodzi od słowa z języka włoskiego, oznaczającego nic innego jak pióro i jest hołdem dla prostoty pierwszych narzędzi piśmienniczych wykonanych z ptasich piór. 

f0165972eba924af.jpg
Pierwsze wrażenie – pióro duże, powiedział bym, że nawet bardzo duże. Wykonanie perfekcyjne, bez najmniejszych ustępstw od jakości. Widać że w produkcji zastosowano nowoczesne procesy technologiczne (odlewy ciśnieniowe, obrabiarki CNC), grubość ścianek wskazuje też, że nie poskąpiono materiału. Solidność wykonania i dbałość o szczegóły cieszy oko, zaliczył bym je do kategorii piór niezniszczalnych.

Piuma jest piórem minimalistycznym w każdym calu, o lekko wydłużonym wrzecionowatym kształcie, pozbawionym klipsa i zbędnych ozdób. Sprawia wrażenie monolitu, z ledwo widocznym łączeniem korpusu ze skuwką. Gwint łączący korpus ze skuwką jest szeroki co umożliwia szybkie otwieranie i zamykanie pióra. Standardowo w piórach montowane są niemieckie stalówki Bock’a w rozmiarze 6 – są bardzo duże, podobnej wielkości do tych montowanych w Aurorach 88 Big i Optimach. Do wyboru są trzy podstawowe tęgości „F”, „M” i „B”. Poza modelem w wykończeniu czarnym, można kupić pióro w kolorze naturalnego aluminium.
Pomimo że jest to duże pióro, pisze się nim wygodnie, przy tym jest bardzo dobrze wyważone. Po założeniu skuwki na korpus jest już gorzej, zdecydowanie polecam używać bez.

8489d1196dbb4e3c.jpg

Długość całkowita – 140 mm 
Długość bez skuwki – 128 mm 
Średnica maksymalna – 15 mm 
Średnica sekcji – 12 mm 
Waga ze skuwką – 32 g 
Waga bez skuwki – 23 g 
Stalówka – Peter Bock # 6
Zasilanie pióra – konwerter lub naboje, rozmiar międzynarodowy
Producent – Ensso, USA
Cena pióra – 79 USD
 

Edited by hubertus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...