Skocz do zawartości

Czarny Pelikan 120


Bukowski

Polecane posty

Zdania uczonych co do czarnej stodwudziestki są podzielone.

Lehmann http://www.pelikan-guide.com/140.html

i Rothemel https://www.pelikan-collectibles.com/en/Pelikan/Models/Revised-Piston-Fillers/120-Basis/index.html

podają, że 120 z pierwszej serii (lata 50.) była tylko czarno-zielona, a czarna pojawiła się dopiero w serii II w wydaniu Merz&Krell (lata 70.).

Ale Ruettinger http://ruettinger-web.de/pelikan-modell-120.html

utrzymuje, że była wersja schwartz-schwartz również i w pierwszej serii...

Czyli pewnie prawda leży pośrodku 😉

Skądinąd ten ostatni z autorów twierdzi, że była też stodwudziestka w zielone paski (jak 140), co wydaje się mocno dyskusyjne...

Prawdą jest natomiast, że wzajemna absolutna kompatybilność i wymienność skuwek i korpusów pomiędzy modelami 120 i 140 powoduje, że na rynku jest cała masa stoczterdziestek ze skuwkami od 120 albo odwrotnie... (piszący te słowa wystawił niedawno na Targowisku taką właśnie mieszankę 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcin. 

Dziękuję za odpowiedź oraz dawkę wiedzy.

Zakładam, że może to być hybryda ze 140 oraz 120 ale drogą dekukcji, niczym Poirot, dochodzę do wniosku, że raczej nie, gdyż nie miałoby to większego sensu. 

primo: komuś się w przeszłości uszkodziła skuwka w czarnym 140 i idąc po kosztach zastąpił ją pasująca skuwką z taniego modelu 120, ale w takim razie dlaczego również wymienił stalówkę na tańszą wersję? 

secundo: gdyby w teraźniejszości sprzedawca z premedytacją zamienił skuwki aby stworzyć rzadki model, dodałby z pewnością do oferty magiczne słowo RARE, które z założeniami generuje +- 50% wyższy zysk. 

ps. pelikan collectible umieszcza owe zdjecie. 

 

ibis-100-120-400-p1-jpg-905670462.jpg

tak czy owak model wchodzi do szuflady do skromnej kolekcji czarnych Pelikanów. Cel, patrz wyżej, do 400nn. 

Brakuje jeszcze "tylko" ur pelikan(szkoda słów) oraz mniej lub bardziej realne 100n, 300, 400n oraz 400nn x2. 

No chyba żem zboczeniec to jeszcze i przedwojenny Ibis, którego już mam na oku. kwestia $$$

 

 

Edytowano przez Bukowski
blad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bukowski napisał:

: komuś się w przeszłości uszkodziła skuwka w czarnym 140 i idąc po kosztach zastąpił ją pasująca skuwką z taniego modelu 120, ale w takim razie dlaczego również wymienił stalówkę na tańszą wersję? 

secundo: gdyby w teraźniejszości sprzedawca z premedytacją zamienił skuwki aby stworzyć rzadki model, dodałby z pewnością do oferty magiczne słowo RARE, które z założeniami generuje +- 50% wyższy zysk. 

ps. pelikan collectible umieszcza owe zdjecie. 

 

ibis-100-120-400-p1-jpg-905670462.jpg

tak czy owak model wchodzi do szuflady do skromnej kolekcji czarnych Pelikanów. Cel, patrz wyżej, do 400nn. 

Brakuje jeszcze "tylko" ur pelikan(szkoda słów) oraz mniej lub bardziej realne 100n, 300, 400n oraz 400nn x2. 

No chyba żem zboczeniec to jeszcze i przedwojenny Ibis, którego już mam na oku. kwestia $$$

Mogło być tak jak piszesz, ale też mógł się trafić jakiś macher, który wyprodukował frankenpena z części jakie miał dostępne. Czyli skuwka i stalka od 120, a czarny korpus z mechanizmem tłokowym ze 140stki. Poza tym mógł po prostu wykręcić stalkę ze 140stki bo była złota i w to miejsce założyć tańszą stalową pozłacaną ze 120stki... Nie żebym uprawiał spiskową teorię dziejów, tylko po protu niejedną tego typu "hybrydę" w życiu widziałem... ;-)...

Przy okazji podpytam Wielkich Specjalistów od Piór (w tym Pelikanów), ale faktycznie Rohemel zamieszcza zdjęcie czarnej stodwudziestki (vide Twoje zdjęcie powyżej), chociaż bynajmniej o niej nie wspomina przy omawianiu tego modelu (vide mój link do "collectibles")...

Co do Twojej kolekcji to 100N jest stosunkowo często wystawiana, wiec masz szansą na nią trafić niebawem, IBIS przedwojenny jest ciut rzadszy ale też się trafia, za to 300 jest cholernie rzadka, podobnie jak 400N (ale mnie się udało obie zdobyć po kilku latach polowań), z kolei 400NN jest chyba najczęściej spotykaną wersją czterysetki, ale np. czarno-czarnej albo zielono-zielonej NNki nie mam... (ta ostatnia jest wystawiana  na kilku portalach aukcyjnych od dłuższego czasu, ale przy cenie ponad 2700pln nie znajduje chętnego - oto link : https://www.ebay.pl/itm/Pelikan-400NN-GREEN-GREEN-fountain-pen-rare-and-vintage/264676241890,

przy okazji od tego samego sprzedawcy możesz sobie kupić 400 light tortoise za głupie 9 patyków 😉

Ja z kolei poszukuję 140 - szarej, żółto-niebieskiej Continental i light tortoise, ale prawdopodobieństwo znalezienia ich jest takie jak w Totku...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin nie wykluczam, że możesz mieć rację. 

Chyba jedyny sposób to rozebrać mechanism, pytanie czy tańszy model 120 miał gorszy, inny od 140? 

 

 że z 300 oraz 400n będzie ciężko to wiem...ale mam czas i se klickam i szukam. Odrestaurowanej za 1000plus nie kupię. Nie moja bajka, ja muszę sam złowić ;) Czy to rok, czy dwa...albo pięć ale kiedyś.... 

A jak nie to nie ;) już coraz częściej myślę, a po jaką cholerę mi to....gdy piszę tylko trzema, czterema piórami.

No ale cóż, uciekam gdyż w ogrodzie trza znowu igły z sosenek zamiatać ;)

 

 

Edytowano przez Bukowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, to mechanizmy 120 i 140 niczym się nie różnią...

No i pozwól,że Ci wyjaśnię po co Ci tyle piór...

po to żeby sobie sprawić przyjemność! 😊

A "danziger" czarny to taki jak ten u góry?

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/1f860406a02394a1][IMG]https://images92.fotosik.pl/411/1f860406a02394a1med.jpg[/IMG][/URL]

1f860406a02394a1med.jpg

photo by @konis(R)

ja mam oba, czarny ciut inny, bo skuwka ma 2 ringi żłobione - ponoć skutkiem oszczędności wojennych (mosiądz szedł na U-booty i inne Wunderwaffe 😉)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odpowiedź w sprawie czarnej 120 napisał mi Joshua Danley (autor i animator "The Pelikan Perch"), wytrawny znawca tego ptasiego rodu.

Napisał mi tak :

"There was no historic 120 with a black body that has been documented.  That didn’t come about until the 1970s as you indicated."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...