Skocz do zawartości

Waterman Carene Charcoal Grey


visvamitra

Polecane posty

Waterman Carene podobał mi się od zawsze.

 

Od zawsze?

 

Czyli od kiedy? Od kołyski? Odkąd nauczyłeś się pisać?

 

Doprecyzuję.

 

Od zawsze w tym wypadku odnosi się do tej fatalnej w skutkach chwili, kiedy wpisałem w wyszukiwarce „pióro wieczne, waterman, forum” i znalazłem się na tej oto niebezpiecznej stronie internetowej. Na swoją obronę powiem, że nie znałem wówczas konsekwencji tego czynu. Kierowała mną jedynie ciekawość. Byłem młody i naiwny.

 

Ale nie odbiegajmy od tematu.

 

Dość powiedzieć, że Carene znajdowało się na mojej piórowej liście życzeń od dawna, jednak zawsze kiedy miałem je wreszcie kupić, pojawiało się coś innego. Inna paląca – najczęściej piórowa, czasami życiowa - potrzeba. Stan ten utrzymywał się przez trzy lata, aż w końcu w czerwcu tego roku mocno sobie pofolgowałem i kupiłem kilka piór, których zakup odkładałem na kiedyś.

 

Co tam. Raz się żyje.

 

Padło na Watermana Carene w wersji Charcoal Grey, którego ustrzeliłem w rozsądnej cenie na niemieckim eBayu. Pióro doszło do Polski szybko, używam go w miarę regularnie i przez te pięć miesięcy wyrobiłem sobie o nim zdanie, którym chciałbym się z wami podzielić.

 

idgqf6.jpg

 

2qgrd3.jpg

Otóż Waterman Carene jest piórem udanym. Nie zachwycił mnie jednak tak, jakbym sobie tego życzył. Większą frajdę sprawia mi pisanie TWSBI 580, które jest piórem trzykrotnie tańszym.

 

Carene nie jest wyróżniającym się piórem. Nie z założoną skuwką. Wystarczy jednak ją zdjąć, by odsłonić elegancką, masywną stalówkę typu inlaid, która doskonale komponuje się z opływowymi kształtami pióra. Gdyby nie ona, Carene byłoby po prostu kolejnym piórem Watermana na konkurencyjnym rynku. Piórem, które wyróżniałby jedynie opływowy kształt. Dział PR Watermana pisze o Carene tak:

 

Carène rides the crest of the innovation wave. Taking inspiration from luxury boat design, the result is our most distinguished example of pioneering vision. Crafted in noble materials, with an artist’s attention to detail, its pure fluid curves conjure up the sleekest lines of a leisure cruiser, or the billowing sails of a luxury yacht. Set sail for the adventure of a lifetime.

 

Tłumacząc na polski: „bla, bla, bla, fajne pióro, bla, bla, bla, będzie drogo, bla, bla, bla, kup, bla, bla, bla".

 

Żarty na bok. Dzięki stalówce, która elegancko komponuje się z opływowymi liniami korpusu, Carene faktycznie wyróżnia się na rynku. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale trudno nie zapamiętać tego pióra.

 

lUoYhD.jpg

 

bScvwI.jpg

Reasumując uważam Watermana Carene za interesujące pióro o ciekawym, nowoczesnym designie. Chińczycy myślą podobnie :)

 

nQDxHw.jpg

 

Konstrukcja

 

qjnP8t.jpg

 

OEQv4f.jpg

 

iEPPZh.jpg

 

pDs1BR.jpg

 

Widać, że Carene wykonano przykładając wagę do detali i jakości wykończenia. Mnie nie podoba się tylko jedno – plastikowy „guzik” na zakończeniu korpusu. Pasuje do tego pióra jak pięść do nosa.

 

Stalówka

 

FWsSfE.jpg

 

f2MLEg.jpg

 

d9swAi.jpg

 

VYPS3c.jpg

 

AY8bkl.jpg

 

No właśnie. Stalówka. Dla mnie – piękna. Niestety nie dorobiłem się jeszcze gabloty, więc od piór oczekuję, że będą również pisać. Carene pisze dobrze i miękko, kiedy nie przerywa. Niestety zdarza się, że stalówka przerywa, „przeskakuje”, co trochę mnie dziwi i irytuje.

 

Okazuje się, że stalówki inlaid świetnie wyglądają, ale nie zawsze zapewniają idealny przepływ a zapewnienie ich funkcjonalności jest dla inżynierów wyzwaniem. Otóż pod wpływem nacisku, choćby lekkiego, ale powtarzanego, zdarza się, że stalówka w minimalnym stopniu oddala się od spływaka. W rezultacie pojawić się mogą problemy z przepływem. Podobno sekcję można podgrzać suszarką i docisnąć stalówkę do sekcji. Chyba spróbuję. Może to coś zmieni?

 

Przerywanie zdarza się raz na jakiś czas, ale w piórze za kilkaset złotych, nie powinno się zdarzać w ogóle. Tyle w tym temacie.

 

Wymiary

 

Mmtf2u.jpg

 

3Xi5lM.jpg

 

 

Pióro nie jest lekkie, waży około 30 gram, co mnie cieszy. Lubię solidne pióra. Carene dobrze układa się w dłoni a pisanie nim sprawia mi przyjemność (kiedy stalówka jest w nastroju do harmonijnej współpracy w koleżeńskiej atmosferze).

 

System napełniania

 

lx5fjb.jpg

 

Konwerter lub naboje. Nie ma tu głębszej filozofii.

 

Podsumowanie

 

Bez dwóch zdań Waterman Carene jest piórem dopracowanym i niebanalnym. Z drugiej strony z tego, co słychać na forach i blogach, wynika, że zaobserwowana przez mnie tendencja do przerywania nie jest odosobnionym przypadkiem. Upolowałem carenke w rozsądnej cenie (poniżej 400 PLN), mimo to kiedy zdarzy się, że pióro to zacina się w czasie pisania, czuję pewien niesmak. Mam Jinhao kupione za 7 złotych, które nie przerywa. Nigdy. Pisze zaś równie miękko jak Carene, choć wygląda znacznie gorzej. Nie żałuję tego zakupu, ale też Carene nie zachwyciło mnie tak, jakbym tego oczekiwał.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Restoration

jak sie tutaj zalogowalem tez planowalem zakup carene- w wersji bursztyn. obecnie jesli szukalbym watermana w tej polce cenowej wzialbym charlstona. jakos minela mi ochota na ta stalowke :). pioro na pewno jest ciekawe, ale wersja kolorystyczna niezbyt. 

ta jest chyba najciekawsza, ewentualnie korpus z tego materialu co skuwka na ponizszym lub wspomniany bursztyn (wg mnie :D)1904558_l.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jeden z najpiękniejszych modeli Watermana. Wspaniałe pióro.

A dla mnie najbrzydszy Waterman - nie ma opcji żebym przekonał się do pisania Carene. Kompletnie nie trafia w moje gusta i właściwie nic w tym piórze mi się nie podoba - ani stalówka, ani to zakończenie, ani nawet sam kształt.

 

Natomiast recenzja świetna - bardzo przyjemnie się czytało :) No i fajnie że cieszy właściciela - to jest najważniejsze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carene... ech... Carene....

marzenie moje :)

... było

 

było bo

piękna stalówka

bo

piękny kształt

marzyłem...

o takim Carene...

p2.jpg

 

marzyłem i gdybym miał takie szczęści jak @visvamitra

i miałbym zapłacić poniżej 400zł - to bym je miał :)

ale po zapoznaniu się z ceną - oraz okazyjnym popróbowaniu jak ono pisze...

moje marzenia legły w gruzach :(

 

a gwóźdź do trumny Carene wbił @INAHON

oferując do sprzedania za 100 zł Sheaffera Trumpha  

Sprzedam unikalne modele piór wiecznych marki Sheaffer, fabrycznie nowe ze stalówką Inlaid "M". Do pióra dołączony jest oryginalny konwerter.

 
Ilość dostępna: 5 szt.
 
Cena wraz z wysyłką kurierem wynosi 100,00 zł
 
b0c878fe2d267009.jpg be0ce87e3304beb9.jpg
506%20Chrome%20CT%20Int2.jpg

 

 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne pióro.. ale jakoś trudno mi się do niego przekonać  ... 

sam nie wiem niby mi się podoba i przyjemnie się na nie patrzy tylko jakoś mi brakuje tej wisienki na torcie...

trudno określić co to takiego.....

ale nadal pałam chęcią zdobycia tego  Sheaffera Trumpha...

to dziwne... 

bo wolę Watermany od Sheafferów... 

 

 

ot  ciekawa zakątki ludzkiej duszy wyłażą !!!

 

:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...