Skocz do zawartości

Jakość atramentów z czasem - pytanie


Abore

Polecane posty

Zastanawiam sie nad kupieniem atramentu Rohrer und Klinger - ale ze niespecjalnie sa one dostepne w stacjonarnych sklepach, to potrzebowalbym kupic w Sieci. Jednakze przy jednej buteleczce koszt wysylki to 50% ceny samego atramentu - troche absurd. Wiekszy sens mialoby, gdybym kupil 3-4 butelki, ale tu pojawia sie waptliwosc...

Mianowicie - czy atramenty do pisania maja jakis "okres trwalosci"? Bo AFAIR, atramenty do drukarek niestety maja "Expiration date".

Tutaj na pewno sa ludzie z wiekszym doswiadczeniem, stad pytanie - jesli kupie atrament dzis, to jego jakosc nie zmieni sie znaczaco przez 2-3 lata (tyle pewnie zajmie mi zuzycie tychze kilku buteleczek)? Czy na jakosc z czasem ma wplyw fakt, czy butelka jest uzywana / regularnie otwierana (nie wiem, czy ona sa pakowane jakos "hermetycznie") czy zamknieta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, MarcinEck said:

Ja mam atrament Pelikan z lat 30. ubiegłego wieku. Wymagał tylko dodania paru kropel wody destylowanej...

I uzywacie takich 80-letnich atramentow do normalnego, codziennego pisania?
Czy to jedynie ciezko zdobyte obiekty kolekcjonerskie, ktore po testowych kilku kroplach pozostaja jedynie "ozdoba wystawy"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę dodam, że Montblanc oznacza swoje atramentowe wyroby z dopiskiem "Best before <data>", ale nie zauważyłem problemów z tymi co są po terminie. Miałem także taką sytuację że po zamówieniu ich atramentu napisano mi, że zamówienie się opóźni gdyż ostatni atrament jaki mają na sklepie jest przeterminowany i czekają na dostawę. Przypuszczam jednak że to wymóg producenta, żeby do klientów dostarczane były jedynie "świeże" atramenty, bo jak wspominałem z atramentem po "dacie ważności" nie dzieje się nic niepokojącego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...