Jump to content
  • Announcements

    • ArielN

      Wybieramy pióro PWF   09/06/2017

      Rozpoczęliśmy głosowanie, w którym wybierzemy pióro forumowe PWF:  
Sign in to follow this  
visvamitra

"Mieniący błekit" - ręcznie robione pióro Przemsyława Marcińskiego

Recommended Posts

Jestem miłośnikiem rzeczy wyjątkowych i niepowtarzalnych. Z podziwem spoglądam na dzieła rzemieślników. Dotyczy to mebli, ogrodzeń, naczyń. I piór. Nie brak na świecie zapaleńców, którzy tworzą własnoręcznie pióra wieczne róznych kształtów, różnej postury i z najrozmaitszych materiałów.

Naturalnie pracę rąk wspomaga tokarka, bez niej w tym fachu ani rusz. Miłe jest to, że również w Polsce mamy uzdolnionych twórców piór wiecznych. Jakiś czas temu na forum swoje prace pokazał Novator a później Przemysław Marcinski. Oglądając zdjęcia jego piór, pomyślałem sobie – magik.

 

 

Eo9iNS.jpg

 

http://blogs.lessthandot.com/index.php/datamgmt/dbprogramming/report-builder-3-0-table/

 

Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, kiedy poznałem go na Pen Show i okazało się, że nie nosi spiczastej czapki ani drewnianej laski z trupią czaszką. No i nie ma brody. Szok. A jednak czaruje. Z użyciem tokarki, bloków akrylu, drewna, eboniti i stalówek Bocka. 

Po PenShow wymieniliśmy kilka wiadomości mailowych, miałem okazję przetestować jedno z jego piór a inne zakupić. W tym roku Przemek wypożyczył mi do zabawy trzy pióra.

Każde inne, każde ciekawe.

Przyjrzyjmy się pierwszemu z nich. Zakładam, że właśnie ono przypadnie do gustu wiekszości użtkowników piór wiecznych.

Wygląd

pmblue_1.jpg

 

pmblue14.jpg

 

pmblue_11jpg.jpg

 

Pióro zostało wykonane z mieniącego się chłodnymi barwami akrylu. Design jest klasyczny - pióro ma kształt cygara. SKuwkę przyozdabia pierścień z litego srebra. W zasadzie wszystko wygląda super do czasu zdjęcia skuwki. W moim odczuciu dwubarwna stalówka pasuje do tego wykończenia jak pięść do nosa. Stalówka jest wymienna, wiec zastąpienie jej jednobarwną nie jest trudne, ale pierwsze wrażenie się liczy.

pmblue_10.jpg

 

pmblue_13.jpg

 

pmblue_4.jpg

 

Wykonanie pióra jest na jawyzszym poziomie. Wszystkie elementy do siebie pasują, gwint łączący skuwkę z korpusem wygląda i funkcjonuje perfekcyjnie. Jakiś czas temu słuchałem wywiadu z Brianem Greyem – założycielem spółki Edison, który mówił, że najtrudniejszą sztuką dla twórcy piór wiecznych z aspiracjami jest opanowanie umiejętności  nacinania gwintów na tokarce. Podkreślił, że często ta właśnie umiejętność pozwala przejść od produkcji tzw. Kit-Penów (piór zbudowanych z uzyciem gotowych materiałów (sekcji, skuwki itp.) do tworzenia piór spersonalizowanych.

Przemek umiejętność tę opnawał perfekcyjnie. Pozostaje mi jedynie domyślać się, ile bloczków akrylu trafiło do kosza w toku procesu nauki. Móże Przemek uchyli rąbka tajemnicy?

Stalówka

 

pmblue_5.jpg

pmblue_6.jpg

Pióro jest, chwilowo, uzbrojone w stuba 1.5 Bocka. Jest to stalówka porządnie wykonana i, co najważniejsze, łatwa do zastapienia niskim kosztem blaszką w innym rozmiarze. Jak już wspomniałem złocenioe nie pasują mi do tego modelu. Stalówka powinna być jednokolorowa, chromowana. 

Pióro charakteryzuje się bardzo dobrym przepływem a pozostawiana przez nie linia jest dobrze nasycona i mokra. Osobiście wziąłbym to pióro ze stubem 1.1, który jest praktyczniejszy.

System napełniania

Konwerter lub naboje. W wypożyczonym mi egzemplarzu zainstalowano długi nabój.

Podsumowanie

Jestem pod wrażeniem. Pióro prezentuje się bardzo dobrze i mimo pokażnych rozmiarów, okazało się nad wyraz poręczne. Zostało wykonane starannie a jego estetyka trafia do mnie. 

Pióra ręcznie robione nie należą do bnajtańszych. Często za ich cenę mozna kupić bardzo dobre i sprawdzone pióra ze złotą stalówką. Nie znam ceny tego modelu, ale na pewno przekracza 500 PLN a za 500 PLN bez problemu kupicie bardzo dobre pióra ze złoytymi stalówkami - Lamy 2000, Platinum 3776, Pilot CH92. Będą to jednak pióra produkowane seryjnie. Jeśli kusi was posiadanie czegoś wyjątkowego i możecie sobie na taki kaprys pozwolić, warto zastanowić się nad piórem ręcznie robionym. 

Prace Przemka są na światowym poziomie, więc rozpatrując zlecenie komus wykonania recznie robionego pióra wiecznego, warto wziąć go pod uwagę.

 


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karwak   

Dzięki za recenzję. Pióro dobrze się prezentuje. 

Jakaś próbka pisma, tym piórem?

Czy wszystkie trzy pióra, zostaną przedstawione?

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mogę juz edytować, wiec korektę wprowadzę tutaj. Przemek używa stalówek JoWo a nie Bocka.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Karwak - tak, wszystkie trzy. Wrzucę zaraz jakąś próbkę pisma, tylko przekopię sie przez biblioteczkę skanów.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karwak   

Dzięki za próbkę pisma, i czekam na inne pióra. Przeglądając stronę Przemka, robi wrażenie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×