Skocz do zawartości

Hero 221 - chińscy ochotnicy w rozmiarze XF


Gość Dziku

Polecane posty

Hero 221 było chyba pierwszym piórem z odkrytą stalówką jakie udało mi się kupić.

Pojawiło się w handlu detalicznym jakoś na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Pamiętam, że pierwsze jakie zobaczyłem kupił mój kumpel z którym w jednej ławce odsiadywałem wyrok 4 lat ogólniaka. Spróbowałem jak pisze... Płynnie, wygodnie, ale... cieniuuuutko. Cóż - w tamtych czasach - gdy jakość papieru pozostawiała czasem wyłącznie wiele do życzenia była to w sumie zaleta. Początkowo patrzyłem na to pióro dość nieufnie, nie mogąc się zdecydować czy taka dziwaczna stalówka podoba mi się czy nie. Rozważania były stricte teoretyczne, bo nigdzie w okolicy w sklepie papierniczym podobnego pisadełka i tak nie było. W końcu kupiłem. Nie żebym się od razu przekonał do jego estetyki. Po prostu było w sklepie.

Skończyło się tak, że w końcu (gdzieś na początku studiów) miałem takie pióra aż cztery. Wypełnione odpowiednio atramentami: niebieskim, czarnym, czerwonym i zielonym. W trakcie studiów były to już zwykle Pelikany.

 

Hero 221 - jak każdy przyzwoity chiński ochotnik - jest w stanie znieść wiele i przetrwać nawet na dnie torby. Najstarsze jest to czarne. Lata na pierwszej linii odcisnęły swe piętno przede wszystkim na skuwce. Cóż - pióra były noszone po prostu co najwyżej w zamykanej na zamek saszetce...

 

Ostatnie 10 lat (może i z 5 więcej) spędziły na kombatanckiej emeryturze - spoczywając wypłukane w pudełku. Teraz ponownie przepłukawszy napełniłem trzy z nich watermanowską Floridą.

 

Póki co są szczelne. Żadna gumka nie sparciała, nic się nie wylało do skuwki. Po dobie z okładem leżakowania każde jedno zastartowało od razu. Warto również zauważyć, że i stalowe pierścienie u dołu pióra w ogóle przez ten czas nie zaśniedziały.

Piszą - jak dawniej - kreską zdecydowanie XF. Jak na moje potrzeby stanowczo zbyt cienką, ale to wcale nie oznacza, ze jakąś nadmiernie suchą. Dla mnie są również zbyt drobne, ale to w sumie odczucie mocno subiektywne. Na zdjęciu porównałem je z Jotterem oraz Hemisphere. To pióro jest właściwie identycznej średnicy jak Jotter. Dłuższe praktycznie o wysokość tego pierścienia na dole. Stalówki są w zasadzie identycznej długości, choć ta chińska z uwagi na kształt, optycznie wydaje się dłuższa. Za to Parker, choć o ponad połowę młodszy ma obudowę sekcji nieco nadszarpniętą przez pracę skuwki. U Chińczyków ta część trzyma się zdecydowanie mocniej i wygląda estetyczniej.

 

Co wkurza - tradycyjnie - kiepska skuwka to chiński znak jakości. Klips przymocowany również niezbyt starannie. Materiał skuwki można określić technicznym mianem (urażonych przepraszam) "gównolitu". W sumie szkoda.

 

Czemu w ogóle odgrzebałem te pisadła? Nieletnia młodsza z dużą fascynacją ryje w moim pudełku z piórami i bardzo jej się spodobały.

Tak więc chińscy ochotnicy otrzymali na nowo powołanie do służby.

 

Czy "bój to jest ich ostatni?" Przeczytacie za 20 lat na PWF. ;)

 

z_3885_32346_DSC06406.jpg.jpg

 

 

z_3885_32715_DSC06407.jpg.jpg

 

 

z_3885_35457_DSC06415.jpg.jpg

 

 

z_3885_49439_DSC06423.jpg.jpg

 

 

z_3885_1365_DSC06427.jpg.jpg

 

 

z_3885_56560_DSC06430.jpg.jpg

 

 

z_3885_104_DSC06431.jpg.jpg

 

 

z_3885_59967_DSC06419.jpg.jpg

 

 

z_3885_27201_DSC06432.jpg.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super są te starsze Hero, ostatnio zachwyciłem się hero 240, a teraz to...

Że takie rzeczy można było kupić normalnie w sklepie.

 

Z tym "normalnie kupić" to minimalna przesada. ;)  W czasach "słusznie minionych" pióro chińskie było - zwłaszcza u progu roku szkolnego - tzw "dobrem poszukiwanym". Można było kupić wtedy i tylko wtedy gdy pojawiło się w sklepie...

Ponieważ miałem sklep papierniczy po drodze ze szkoły - czasem się nowe pióro nabyło. Zwłaszcza, że i wtedy były zdecydowanie na uczniowską i studencką kieszeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałam zdjęcia tego pióra w necie, stalówka wydawała mi się WIELKA, ale piszesz, że jest wygodna. Wygląd naprawdę oryginalny. Zdjęcia super, choć napisałeś, że podobna stalówka do Jottera i takiego zdjęcia mi zabrakło, a też byłoby piękne (zapewne). Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) napisałeś, że podobna stalówka do Jottera i takiego zdjęcia mi zabrakło, a też byłoby piękne (zapewne). Dzięki

 

Napisałem, że jest podobnej długości, choć z uwagi na oryginalny kształt wydaje się dłuższa niż w Jotterze. Podobne kształtem to one nie są...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadrabiam karygodne zaniedbanie: ;)

Hero 221 w asyście dwóch Jotterów:złotego i stalowego.

Widać dobrze jak skuwki masakrują obudowę Parkerów... Ale co tam - i tak wolę Jottera od np IM. Za tego srebrnego dałem w Tesco całe 6 zł. Przecenili, bo blister był złachany. A mnie to - jak raz - nie przeszkadzało...

 

z_3894_56891_DSC06435.JPG.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...