Skocz do zawartości

Sailor Profit Mozaique


Alveryn

Polecane posty

Japończycy produkują fascynujące pióra. Nie tylko te najdroższe, grubo pokryte złotem, platyną i Urushii. Także te zwyklejsze, ze średniej półki, posiadają szczególny urok. Na przykład takie:

sail01.jpg

Widoczny powyżej okaz to, zgodnie z podpisem, Sailor Profit Mozaique - nieco już starsza wariacja na temat popularnego 1911. Trafiłem na niego kiedyś w normalnym, stacjonarnym sklepie, gdzie ponoć przeleżał kilka lat na wystawie. Zdaje się, że pochodzi z krótkotrwałego „rzutu” Sailora na polski rynek. Czyżby Inahon? ;)

Korpus wykonany z tworzywa, które w dotyku sprawia wrażenie „czegoś innego niż celuloid” (bardziej przypomina Sheaffera Balance II, niż klasycznego Sheaffera Balance). Bardzo ładnie wygląda połączenie korpusu z pozłacanymi dodatkami. Częściowo przezroczyste elementy tworzą wrażenie "głębi" - nie do oddania na zdjęciu.

Sailor.jpg

Kształt to klasyczne „gdzieś-już-to-widziałem” cygaro. Azjaci szczególnie upodobali sobie tę stylistykę, przyprawiając o zgrzytanie zębów wielbicieli pewnej niemieckiej marki. O ile jednak „niektóre nacje” znane są przede wszystkim z kopiowania, Japończycy postawili na twórcze rozwinięcie designu. Widać to właśnie w serii Sailor 1911, ale także w przypadku np. Platinum President.

Rozmiar pióra – prawie MB 146. Napełnianie: konwerter lub naboje (pasują tylko firmowe).

Bezpośrednio po zakupie miałem mieszane uczucia. Sztywność stalówki w połączeniu z wąskim ziarnem cały czas wywoływała u mnie wrażenie „prawie drapania”. Być może dlatego pióro przeleżało tyle czasu na wystawie, aż trafiło na mnie. A do mnie lepią się pióra z problemami (pióro bez problemów jest nudne!). Okazało się jednak, że potrzeba było czasu na „dotarcie relacji”. ;)

Stalówka jednokolorowa, złota (21 karatów), w rozmiarze H-MF. Rozmiar pośredni, sugerujący europejskie F, w rzeczywistości jest bardzo przyjemną, twardą „efką”, o jakiej Parker może co najwyżej pomarzyć. „H” oznacza stalówkę sztywną, jednak można zauważyć delikatną pracę skrzydełek (np. na niższej "kratce" :)).

Pisze tak:

sail02.jpg

Teraz ten Sailor należy do mojego wąskiego kręgu piór „na zawsze” – nie oddam, nie sprzedam, nie wymienię. MOJE! :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...