Skocz do zawartości

Moje pierwsze pióro - wygoda i elegancja


Polecane posty

Dobry wieczór,

Rozważam myśl powrotu do pisania piórem wiecznym. Używałem w liceum jakiegos Pilota na naboje, bardzo cienko i ładnie pisało. Niestety zostało mi to pióro skradzione. I jakoś przestałem szukac nowego. Nachodza mnie myśli, żeby wrócić do piór wiecznych. Przekopałem trochę wątków itp i troszkę spostrzeżen mam. Jednocześnie proszę o poradę :)

Zamierzam wydać na pióro max do 400 zł. 

- desin- zależy mi na czymś oryginalnym :) prostym, estetycznym

- stalówka- lubie cienką kreskę - F byłoby idealne, pewnie EF tez.

- wielkość i waga pióra- raczej większe, a waga- nie lubie zbyt ciężkich np. długopisów

- napełnianie- tłoczek- wystarczy mi "zwykly" atrament Watermanna.

- użytek- już nie do pisania notatek, zalezy mi na dość płynnym posuwaniu po papierze- nie drapaniu nadmiernym- wiadomo cichutkie pióro to ideal:)

 

Tak sobie szperałem i wpadło mi w oko Faber Castel Ambition Pearwood lub Coconut. No cudne jest!

Ale mam pytanie jeszcze- czy do tego pióra jest ew. stalówka EF wymienna, do zdobycia? 

Jeśli ktoś je posiada- jak to własnie wygląda z kreską? Wiem, zę pioro ma małą sekcję.

 

Następnie rozważałem Waterman Hemisphere albo Perspective, ale czytam często o jego zawodności i jakości wykonania. Poza tym, koleżanka z pracy miała Hemisphere i odradzała.

Następnie moje myśli przechodziło do Pelikana M215, tego niebiesiego, natomiast wydaje mi się to pióro trochę za małe... A im Pelikan większy tym droższy (no chyba, że się mylę)

Kolene pytanie: czy schnięcie i podawanie atramentu zależy od jego jakości, czy również od pióra? a moze też od papieru? 

Czasem widzę po recenzjach, ze niektóre atramenty zasychają szybciej inne później.

 

Jestem otwarty na wszelkie sugestie:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Stalówka do FC Ambition kalibru EF jako taka w przyrodzie występuje:

 

http://www.cultpens.com/i/q/FC02609/faber-castell-ambition-replacement-fountain-pen-nib-unit

 

Ja miałem z tej firmy tylko Emotion z F-ką, więc trudno mi się wypowiadać. Ale rzeczona F-ka była dość cienka.

 

WM Hemisphere bywają faktycznie nieco kapryśne, ale to pióra z niższej półki cenowej, więc trudno od nich oczekiwać cudów,. Do pisania się nadają ;)

Na mojego WM Perspective nie narzekam, ale ustrzeliłem go w dobrej cenie na Allegro. Pełnej ceny żądanej przez sprzedawców chyba bym nie dał. A jakbym dał, to bym żałował ;).

 

Co do Pelikana 215 w tej wersji kolorystycznej, to jest on obecnie bardzo trudny do upolowania. Jego wielkość jest porównywalna z M400. Jeśli chcesz coś większego, musisz celować co najmniej w M600, oczywiście za wyższą cenę.

 

A co do czasu wysychania atramentu - zależy to od wszystkich czynników, które wymieniłeś. Są atramenty o bogatszym przepływie oraz tzw. suche, choć oczywiście ta suchość jest umowna. Niektóre pióra mają bardzo bogaty przepływ i z tymi "rzadszymi atramentami" bezczelnie wręcz zalewają (jak choćby Parker Duofold). Chłonność papieru też nie jest bez znaczenia.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję!

 

Wow, prawie 200 zl za samą stalówkę + nie wiem jakie koszty przesyłki. Dość dużo..

Może w jakims niemieckim sklepie się da upolowac? albo gdzie indziej...

 

 

Ok, więc Hemisphere odpada. 

Muszę tego FC Ambition wyprobować w jakimś sklepie i zobaczyć jak pisze. Nie zalezy mi na grubosci igly, ale tez nie chce chce zeby sie litery zlewaly.

 

Które więc atramenty są uważane za suche a które lejące?:) Nie chcę też wydawać na atrament 100, bo nie jestem póki co fascynatem piór, ale np. co sądzisz o popularnych atramentach Watermana?:)

 

Dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Watermany są mniej lejące niż np. Parker, ale plasują się gdzieś w peletonie ;)

Z przeciętnie (w sensie suchości) piszącymi piórami sprawują się bardzo dobrze.

Z moich doświadczeń do "mokrych" piór najlepsze są atramenty Iroshizuku, Herbin lub z tańszych Kaweco.

Podobno również Califolio i Aurora, ale tych nie sprawdzałem, więc są to wiadomości "z drugiej ręki".

Dużo zależy od samego pióra, bo niektóre z kolei niechętnie współpracują z tymi "suchymi" atramentami, np. Lamy Al-Star czka okrutnie.

Myślę, że najpierw wybierz pióro, a potem metodą prób, błędów i śledzenia wypowiedzi innych uczestników Forum dobierzesz atrament.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dodac, że Iroshizuku- CENA! Wiem, że fajne jakościowo atramenty. 

 

A co do pióra- to masz racje- najpierw je wybrać. Ten FC Ambition no przyciaga mnie bardzo :)

 

Co do stalówki- znasz inny sklep który ew. moglby oferować EF?

No i wg moich kryteriów- polecilbyś inneg pióro?:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diamine- ile kolorów! :)

 

Lubie bardzo pisać czarnym wkładem dlugopisu i szukam raczej czarnego atramentu, albo czegoś zbliżonego, np. Eclipse Diamine albo Quartz Black :) Super.

 

@pitzmaker- a co to za model FC? Tylko troszkę średnio mi się podoba. Co do krótkiej sekcji- trzymam dlugopisy raczej wysoko, więc CHYBA będzie okej:) A co do stalówki F Ambition- jaka opinia Twoja?

Edytowano przez Lyrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, ze zaciekawiło mnie Lamy Studio :) ale widzę, że troche niedostępne. Muszę się mu przyjrzeć.

Design taki jak lubie. I podobają mi się pióra ze srebrna skuwka;)

 

Ani Ondoro ani TWSBI mnie nie przekonują.

Edytowano przez Lyrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale KONIECZNIE

weź do ręki Lamy z taką czarną sekcją - jest to jakieś "kosmiczne" tworzywo, które daje WYJĄTKOWE doznania ergonomiczne w trzymaniu :)

ja ciągle jestem tą cechą zafascynowany :)

 

Mogłbyś pokazać który konkretnie masz na myśli? :)

 

Może i przepłacę, ale...

 

http://www.cultpens.com/i/q/FC03175/faber-castell-ambition-pearwood-fountain-pen

I jest stalówka EF:)

 

i próbka pisma:

 

http://penpaperpencil.net/faber-castell-ambition/

Edytowano przez Lyrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłbyś pokazać który konkretnie masz na myśli? :)

 

dokładnie takie:
pn103106_20120907_tn.jpg
 
 

co do w/w próbki pisma 

ja zdaję sobie sprawę, że ekran powiększa - ale to mi bardziej wygląda na F -  i to parkerowskie :(

niestety nie dysponuję "na szybko" próbką EF Lamy

znalazłem takie cóś co moim zdaniem odzwierciedla pismo EF Lamy

pelikan-vs-lamy-nib-comparisons.jpg

 

ja tylko próbowałem sobie popisać FC

i jeżeli chodzi o płynność - to na prawdę "mistrzostwo świata"

jeżeli chodzi o grubość - to jest "normalna" (niczym się nie wyróżnia ani na plus ani na minus)

jedyne do czego trzeba się przekonać/przyzwyczaić - to "krótkość" sekcji (ja się nie przekonałem ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje :)

 

Co do mojej probki- wydaje mi się, za autor tej recnezji używał własnie tego FC stalowki EF, chyba bez sensu gdyby pisał innym piórem do recenzji innego piora:P  Że się tak wyraze:)

 

Taką Lamy miałem na mysli też :) Obczaję!

 

A co sądzisz o mojej rozkminie dotyczącej dystrybucji stalówek EF przez ten sklep?

 

BTW Naprawdę służycie mi więlką pomocą! :) I cieszę się, że mogę zadawać tyle pytan i rozmawiać. Jestem laikiem.

Edytowano przez Lyrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o mojej rozkminie dotyczącej dystrybucji stalówek EF przez ten sklep?

??

 

nie mam pojęcia...

wiem jedno - na przykładzie Lamy Studio które kupiłem na ostatnim FPD w Wa-wie na stoisku "Twoje Pióro"

Bardzo Uprzejma Pani na wystawie miała z F'ką - po chęci zakupu z EF'ką po prostu wyjęła stalkę + wzięła z woreczka stalkę EF

zamieniła (trwało mniej niż 1 minuta)

i jestem w ten sposób właścicielem (Bardzo Zadowolonym) pióra Lamy Studio z EF

 

sądzę, że DOBRE sklepy powinny mieć właśnie takie możliwości :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem dlaczego tak jest, że Europa raczej oferuje EF do Ambition a Amazony i inne juz nie.

 

Czyli mówisz,że warto zagadać miłą Panią/Pana w sklepie i jest szansa na EF też? :D

 

Jest taki sklep IQ w Pzn.

Edytowano przez Lyrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Nie mogę już edytować postu :)

Może nie przeplacę, ale zastanawia mnie jedno- jak to jest możlwe, że wiekszosc sklepów w USA oferuje stalówki F,M,B a ten CultPens z UK ma tez do wyboru EF?

@Markol- pewnie wiesz, bo mi pokazałeś ten sklep?

 

Nie wiem, jakim cudem ten sklep je ma ;)

Po prostu wpisałem w wyszukiwarkę Faber Castell Ambition replacement nib EF, i wybrałem jeden z pierwszych wyników wyszukiwania :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem dlaczego tak jest, że Europa raczej oferuje EF do Ambition a Amazony i inne juz nie.

 

Czyli mówisz,że warto zagadać miłą Panią/Pana w sklepie i jest szansa na EF też? :D

 

Jest taki sklep IQ w Pzn.

W IQ mają lamy?

(Pani w IQ jest bardzo miła ale słabo zna się na rzeczy. Jeśli mają lamy i poprosisz, to pewnie Ci ściągną co chcesz, ale daję sobie uciąć głowę przy samej d...e, że nie mają na miejscu. No i IQ jest horrendalnie drogie.)

Edytowano przez kasiasemba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@markol- mam nadzieję, że jak zamówię EF to faktycznie będzie to EF:) Sądziłem, ze już tam coś kupowałeś :)

 

@kasiasemba- do IQ chcę sie tylko przejść poogladać, podotykać itp. Zamówię pewnie i tak w internecie:) A TY jestes z Poznania?

Edytowano przez Lyrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@markol- mam nadzieję, że jak zamówię EF to faktycznie będzie to EF:) Sądziłem, ze już tam coś kupowałeś :)

 

@kasiasemba- do IQ chcę sie tylko przejść poogladać, podotykać itp. Zamówię pewnie i tak w internecie:) A TY jestes z Poznania?

Przepraszam, za podwójne posty, ale po pewnym czasie nie mogę już edytowac moich starych :(

 

Znalazłem próbkę pisma stalówką EF i jestem zachwycony!:)

 

http://gilbert.fernandes.pagesperso-orange.fr/IMG_15.jpg

 

BTW, to pióro okresla się jako mokre czy nie? Z tego co czytam to jest wyposrodkowane. Wlasnie jak to jest- jaki atrament zatem do piora mokrego- suchy? aaa.. nie znam sie ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...