Skocz do zawartości

Walka ze Spencerianem


Tunkx

Polecane posty

Cześć,

Od jakiegoś czasu walczę ze Spencerianem. Idzie mi nawet w porządku, mam jednak parę wątpliwości. Korzystam z tych paru starych książek, a tam według mnie nie wszystko jest wytłumaczone.

 

1. Kiedy używać długiego "s" a kiedy krótkiego? Nie mogłem znaleźć definitywnej odpowiedzi. Długie "s" jest piękne, ale w środku zwykłych słów wygląda dziwnie. Czy jest na to jakaś zasada?

 

2. Jak wychodzić od liter kończącym się krótkim ogonkiem z "drugiej zasady". Chodzi mi o litery "v", "w" oraz "b". Jak byście połączyli litery "bn". Takie teoretyczne słowo. Nie jestem w stanie go napisać, żeby ładnie wyglądało.

 

3.Może ktoś mi napisać literę "c" w jakimś super powiększeniu? Nie mogę odczytać tego co jest w tych książkach napisane. Wychodzi mi jakieś niedorobione "e".

 

4. Mam problem z polskimi znakami. O ile "ą" czy "ę" piszę jakoś ładnie to nie mam pojęcia jak napisać "ł". Jakieś pomysły?

 

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nilfein

Polecam zestaw podręczników do Spenceriana wydanych przez Mott Media (teoria + 5 zeszytów ćwiczeń). Na e-bay za jakieś 20-30 USD za komplet. Przedruk ładny, wszystko widać, wszystko ładnie opisane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Theory of Spencerian Penmanship" albo "Spencerian Key to practicla penmanship"

W tym pierwszym "c" pomylili z "e" a w tym drugim jest za słabo napisane (zeskanowane), żeby dojrzeć.

 

Istnieje coś takiego jak długie "małe" "s". Wygląda jak podwójne extended loop, podobodne do "f". Długie na pięć spaces.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilfein słusznie prawi. Ta publikacja była podstawowa dla moich ćwiczeń. Dodatkowo polecam iampeth.com. Tam znajdziesz klasyczne podręczniki. Żadne theory, wybieraj practice. No i oczywiście Youtube. Warto zobaczyć jak piszą zawodowcy. Zapomnij o długim 's' na dłuższy czas.

Edytowano przez tsyrawe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nilfein

Theory… to książka dla prowadzącego lekcję kaligrafii (nauczyciela). Do tego jest pięć zeszytów ćwiczeń, gdzie tworzenie każdej litery z osobna jest opisane (plus najczęstsze błędy, czyli jak NIE powinna wyglądać dana litera). Polecam się zapoznać właśnie z tym. Tak na dobrą sprawę, "Theory" nie jest nawet potrzebna - wystarczą same zeszyty, choć ja wolałem się podeprzeć i teorią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...