Jump to content

Montblanc - jaki system napełniania?


andr5

Recommended Posts

Ogólny kształt pióra i opcjonalny klips nasuwany na skuwkę sugerowałyby model z lat 20., a wtedy w grę wchodziły chyba tylko safety pen albo proste pióra zakraplaczowe; tak czy inaczej czymś tu będzie trzeba kęcić -- albo gałką na końcu korpusu, albo całą sekcją ze stalówką, zobacz:

 

http://www.collectiblestars.com/epages/64015612.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/64015612/Categories/60/6030/603040

http://www.collectiblestars.com/epages/64015612.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/64015612/Categories/60/6030/603070

 

Osobiście stawiałbym raczej na to pierwsze (na twoim zdjęciu widać coś jakby karbowanie w miejscu, w którym należało trzymać korpus pióra przy operowaniu pokrętłem), ale nie jestem specem od MB, a już zwłaszcza od modeli z pierwszych lat istnienia firmy. Jak chcesz, możesz popatrzeć na http://www.fountainpen.de/old-safety-no6.htm i okolice, może nawet znajdziesz tam gdzieś pióro identyczne jak twoje.

 

Edit: O.K., może niekoniecznie: większość MB z chowaną stalówką miała gwint dla skuwki znacznie niżej, raptem kilka milimetrów od końca korpusu, tutaj odległość ta jest znacznie większa. Znalazłem za to na http://www.penboard.de/shop/hlist/MB/VIPW/0 coś ciekawego (przewinąć stronę do Item No. 08421, nie da się niestaty wygenerować bezpośredniego linka): pióro z pneumatycznym systemem napełniania -- z wyglądu mogłoby nawet pasować.

 

Jeśli nie jesteś w stanie zrobić dobrych, ostrych zdjęć makro, to przynajmniej postaraj się poszukać na korpusie pióra wszelkich napisów, miejsc podziału na ruchome części, otworów, fragmentów z zauważalną fakturą (prążkowanie, itp.) i wszystko to opisać.

Edited by akmac
Link to comment
Share on other sites

Hmmm sekcja na "piórze 08421" jest wyprofilowana ("klepsydrowata") na piórze ze zdjęcia wydaje się prosta jak w safty penach. Ale oczywiście mogła być zmieniona, i może dodatkowe zdjęcia więcej wyjaśnią.

Swoją drogą, pierwsze słyszę o takim mechanizmie napełniania. Pierwsze skojarzenie to "pre-touchdown".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...