Jump to content

Na czym polecacie pisać?


Recommended Posts

Kaligrafią zajmuję się hobbystycznie; w swojej kolekcji mam dwie obsadki, 8 stalówek i dwa słoiczki atramentu. Piszę zazwyczaj w zwyczajnych zeszytach, bo mam niewiele kart papieru czerpanego, który,,oszczędzam" na specjalne okazje. Polecacie jakieś zeszyty/karty do pisania? Najczęściej pisze czymś co jak znalazłam, nazywa się kursywą humanistyczną, ale ostatnio eksperymentuję z pismem wersalikowym (najczęściej uncjałą), które jest grubsze i atrament zdecydowanie wolniej wysycha. Piszę atramentem zakupionym w Wielkiej Brytanii (Caligraphy Ink -Stuart Houghton), każda stalówka jest z innej bajki więc nie będę tu ich wypisywać.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli tylko ćwiczysz, to zwykły papier do drukarki czy ksero będzie odpowiedni. Jeśli jednak szukasz czegoś dobrego, to papier Clairefontaine będzie odpowiedni. Praktycznie każdy. Nie zwracaj uwagi na gramaturę. I tak piszesz z jednej strony kartki. Gramatura to jedynie jeden z bardzo wielu wyznaczników jakości papieru a w sumie nijak się ma do kaligrafowania. Najważniejsze są takie parametry jak np. spoistość powierzchni, gładkość, przeźrocze, dwustronność czy zanieczyszczenie. Chociaż tak jak napisałem wcześniej, dwustronność nie będzie Ciebie interesowała. Na pozostałe właściwości mają wpływ zarówno jakość użytych włókien celulozy, to z czego je zrobiono oraz wypełniacze. Jakość papieru to spory temat do dyskusji. Jeśli zakupisz arkusze Clairefontaine czy Tomoe River, będziesz zadowolona.

Zobacz, co poleca Ewa Landowska na swojej stronie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy papier ten nadaje się zarówno do piór z wymiennymi stalówkami jak i do tych,,zwykłych"?

 

Jak najbardziej ;)

Tomoe River i Midori MD są bardzo podobne do siebie. Rhodia jak widać poniżej też "daje radę". Kwestia więc chyba tego, co będzie dla Ciebie łatwiej dostępne ;)

Tutaj możesz zamówić próbkę papieru MD:

http://escribo.pl/sklep/index.php?route=product/product&path=128&product_id=300

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...