Skocz do zawartości

Kaweco Sport


kerad

Polecane posty

KAWECO SPORT

Pióro plastikowwe, bardzo lekkie. Jest to wersja bardzo krótkiego pióra tej firmy, ale grubość jest standartowa. Kolor plastiku niebieski. Napełnianie nabojami uniwersalnymi lub ewentualnie przez założenie konwertera. Teraz zalożony nabój Pelikan Royal Blue.
Stalówka pozłacana, teraz już częściowo. Nad otworem powietrznym dosyć ciekawe logo firmy. W mercedesowym kółeczku po dwie litery w każdym polu. Nad logiem także w kółeczku mała litrera 'm' a nad nią jeszcze napis 'Germany'.
Po papierze idzie, właściwie płynie pięknie. Jest to prawie masełko, pisanie sprawia wielką przyjemność.
Sekcja plastikowa bez żadnych obrączek, nad nią gwint do zakręcania skuwki. Korpus także bez metalowych ozdób. Korpus jest krótki i nie wiem czy dłuższy nabój będzie pasował. Trzeba pisać z zalożona skuwką. Około 1.5cm przed końcem nieznaczne zwężenie zaończone imitacją nakrętki, (odkręcić sie nie chce). Na końcu napis 'made in Germany'
Korpus jest owalny, średnica sekcji w części górnej przy gwincie to prawie 1cm.
Skuwka na obu końcach jest owalna. Od sekcyjnej zaraz przechodzi w ośmiokąt, aby u góry znowu stać sie owalna. Na czubku metalowe logo firmy. Na jednej ze ścianek wygrawerowany pozlacany napis nazwy marki.
Waga typowo piorkowa, leciutkie, więc chyba wyważenie nie odgrywa wielkiej roli.
Pioro po zamknięciu jest bardzo kótkie, wejdzie do małej kieszonki. Mimo skromnej długości jest bardzo wygodne przy pisaniu ale po zalożeniu skuwki, nawet przy większej dłoni.
Fajne pioro o zaskakującym nowoczesnym, chyba o ponadczasowym kształcie nawet i teraz. Pióro było produkowane w różnych kolorach. Obecnie po reaktywacji firmy w nowocześniejszym ale podobym wyglądzie jest produkowane ponownie w różnych ciekawych wersjach kolorystycznych.

Wymiary:

  •  

  • zamknięte – 10.5cm.

  • otwarte – 12.6cm.

  • bez skuwki – 10.0cm.

  • ciężar – 11.0g.

kaweco_sport.jpg
kaweco_sport.jpg
kaweco_sport.jpg
Pozdrowionka :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedził mnie kolega z recenzją;) Użytkuję niedawno kupione Kaweco Sport w kolorze czarnym, ze stalówką F. Piórko nabiłem Diamine Umber i jestem zachwycony. Mam spore dłonie, a to pióro po założeniu skuwki trzyma się doskonale, kapitalnie pisze. Zostało moim kieszonkowym piórem do notatek podczas robienia zdjęć.;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje trzy grosze.

Firma : Kaweco

Modele : Meisterklasse 685 – vintage i Sport – współczesny

Rok produkcji – Meisterklasse – lata 50-te

Sport - 2010 rok

Historia produkcji obu modeli sięga lat trzydziestych. Meisterklasse rozpoczęto produkować na początku lat 30, model Sport w roku 1935. Oba modele cieszyły się dużym powodzeniem, a model Sport stał się nawet w latach trzydziestych przebojem rynkowym. Produkowany był, i zresztą nadal jest, również w komplecie z ołówkiem i sprzedawany w firmowym fikuśnym etui, mieszczącym się z powodzeniem w kieszeni.

Wygląd, design, jakość wykonania.

Pióra jak wyglądają, można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Meisterklasse ma klasyczny cygarowaty kształt. Monotonię czerni rozświetlają złocone elementy : firmowe logo w gniazdku w kształcie rozety na szczycie skuwki, prosty, lekko ozdobiony wytłoczonymi liniami klips, trzymilimetrowy gładki ring przy brzegu skuwki i będąca znakiem towarowym nazwa firmy: Kaweco wytłoczona złotymi literami na korpusie.

Pod nazwą firmy na korpusie wytłoczono też nazwę modelu „ MEISTERKLASSE”, a przy końcówce korpusu oznaczenie wersji produkcyjnej – 685 i zapewne rodzaju stalówki „0ɓ” też zapewne kiedyś złocone, ale już dziś nie pozostał po tych złoceniach ślad.

Dziwi mnie trochę użycia dla określenia rodzaju stalówki małej łacińskiej, używanej tylko w transkrypcji literki „ɓ”. Początkowo myślałem, że to szóstka, ale ta „szóstka” jest diametralnie inna od cyfry użytej w liczbie „685”, na dodatek całe oznaczenie „0ɓ” wytłoczono kursywą.

Po co to zrobiono, nie wiem. Można było normalnie oznaczyć OB. Czasami działania designerów cechuje nieodgadniona i tylko im znana logika.

Współczesny model Kaweco Sport jest cały czarny z wyjątkiem właśnie wypełnionej złotem swej nazwy i znaczka z firmowy logo na szczycie skuwki. Produkuje się oczywiście całą gamę kolorystyki tego modelu i z różnych materiałów : plastik, żywice, celuloid, aluminium, w kolorach pełnych, transparentnych, po całkiem przezroczyste jak TWBSI. Dokupić do pióra można również zakładany klips. Kupiłem pióro w czarnym kolorze z prozaicznych powodów – było najtańsze. Korpus pióra ma przekrój koła, a skuwka w przekroju jest oktagonem, co ma tę zaletę, że pióro pozbawione klipsa, nie stacza się tak łatwo z pochyłych powierzchni.

Jakość wykonania obu piór – bardzo dobra.

Wszystko fajnie, ale pióro ma przede wszystkim pisać. Stalówki.

Meisterklasse – stalówka dwutonowa, wykonana z 14 karatowego złota. Imprinty :

14 c, 585, wygrawerowane centralnie firmowe logo, z którego w kierunku czubka wychodzi biała strzała. Nie dość, że ładna, cudownie miękka, to jeszcze jak pisze…..Wybaczcie, ale nie będę opisywał tych intymnych szczegółów. Powiem krótko – 2 x pięknie.

W modelu Sport, stalówka jest stalowa, złocona, jednobarwna, też ładna i też znakomicie pisze i choć do tej vintage bardzo jej daleko, to śmiało mogę ją porównać do watermanowskich stalówek, które posiadają pióra ze średniej półki cenowej Perspective, Charleston. Przy tym stalówka Kaweco jest jakby bardziej miękka od tych watermanowskich. Jak na pióro kosztujące 14 euro bez pięciu centów, to prawdziwa rewelacja. Po założeniu skuwki na korpus pióro mierzy 130 mm i można bardzo wygodnie pisać. Jeszcze jedna zaleta tego sympatycznego piórka – jest bardzo szczelne. Leżało nieużywane i zakręcone ze dwa miesiące. Dziś je wziąłem i wystartowało tak, jakbym je odłożył przed chwilą, a nie dwa miesiące temu.

Systemy napełniania :

Meisterklasse – piston filler. Sprawny, wydajny, szczelny.

Sport – naboje. Mam oryginalne Kaweco, ale podejrzewam, że krótkie international też będą pasować. Długie i konwerter niestety nie wejdą do krótkiego korpusu pióra.

Wymiary :

Meisterklasse :

długość zamkniętego – 123 mm

sama rączka - 114 mm

skuwka zatknięta - 146 mm

waga – 15 gramów

Sport:

długość zamkniętego – 105 mm

sama rączka - 100 mm

skuwka zatknięta - 132 mm

waga – 11 gramów

Cena :

Kaweco Sport – wersja podstawowa, dostępna a Ebayu – 13,95 euro (cena bez kosztów wysyłki, dlatego warto kupić pióro przy okazji robienia innych zakupów u tego sprzedawcy).

Kaweco Meisterklasse – dość rzadkie i dobry egzemplarz trzeba „upolować”. Rozpiętość cenowa od 20 – 50 euro średnio, co za tej klasy pióro nie jest ceną wygórowaną, choć widziałem i egzemplarze w opcji kup teraz za ponad 100 euro, co można już powiedzieć, że to klasyczne „polowanie na łosia”, choć jakby dobrze się zastanowić, to Kaweco Meisterklasse warte jest tych pieniędzy.

32f3b892fa1acc3bmed.jpg

1a5e54363cf39323med.jpg

57e1a16d11e04c07med.jpg

3bcaa81bf5bee05cmed.jpg

c1e0a4637ec654demed.jpg

2763562cdf00e30cmed.jpg

58d551dd4019b716med.jpg

2c43027f5284bc68med.jpg

da6cf461b13158ddmed.jpg

eca1d8370dc814d5med.jpg

e4ef0269a8e13cd1med.jpg

432969597bb2d288med.jpg

Kaweco Sport sprzedaje się w komplecie z ołówkiem lub piórem kulkowym w takim fikuśnym etui.

a36531b7577feb6e.jpg

Przykład innej kolorystyki.

ca171beba8a6361fmed.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla to pióro to odkrycie, nie potrafię być wobec niego obojętny, dlatego moje uzupełnienie recenzji doświadczonych kolegów powyżej będzie li tylko małym dodatkiem obrazującym moje uznanie dla tego zaskakująco satysfakcjonującego zakupu. Dość powiedzieć, że po lekturze informacji o marce i zapoznaniu się z jej dokonaniami stałem się fanem marki.

A teraz troszkę grafomanii...

"Pióro i Skuwka"

001ds.jpg

002roh.jpg

Moje Kaweco nabiłem Diamine Umber, zmasakrowanym tu przez skaner, choć i tak masakra jest mniejsza niż przy Watermanie Encre Violette.

I jeszcze zdjęcie pióra:

kawecosport006net.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...