Skocz do zawartości

Regulacja przepływu


Szambelan

Polecane posty

Pozwalam sobie założyć kolejny wątek, ponieważ użycie wyszukiwania niespecjalnie mi pomogło: fraza "regulacja przepływu" nic nie daje. Znalazłem co prawda parę tematów związanych z podawaniem atramentu do stalówki, ale były to przypadki gdy atramentu było za mało i pióro przerywało.

 

Tymczasem moje pióro (waterman charlston) podaje chyba za dużo atramentu.

Grubość kreski jak najbardziej mi się podoba, ale po zapisaniu kartki (zwykły papier z drukarki, nie znam gramatury) pismo jest widoczne po drugiej stronie. Nawet przy delikatnym pisaniu. Natomiast nieuważne pozostawienie stalówki na papierze choć trochę zbyt długo, lub napisanie czegoś nieco wolniej - daje znaczne przesiąknięcia na drugą stronę.

 

Spróbowałem na lepszym, czerpanym papierze - przebicia dużo mniej widoczne, ale wciąż druga strona kartki w zasadzie nie daje się do zapisania.

 

Zmienić papier?

zmienić atrament?

czy może można wyregulować przepływ w piórze?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, przetestuję zatem na różnych papierach

 

atrament: waterman, harmonious green

 

No dobrze - ale nawet gdyby się okazało że to wina papieru, to i tak pozostaje aktualne pytanie - jak (i czy w ogóle) regulować ilość atramentu podawanego do stalówki? Gdybym tak po prostu chciał kiedyś nieco cieńszą kreskę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej drastycznym sposobem będzie kombinowanie ze stalówką, zmiana atramentu na bardziej gęsty/suchy również jest rozwiązaniem :)

odeślę Cię do odpowiedniego filmiku o tym, jak można sprawić, że stalówka będzie bardzie sucha. bądź ostrożny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, przetestuję zatem na różnych papierach

 

atrament: waterman, harmonious green

nie znam, ale nigdy nie zaszkodzi zmienić

 

a, jeszcze mi się przypomniało czego nauczył mnie Piter22 - nigdy też nie zaszkodzi rozłożyć i przepłukać, to potrafi pomóc nawet na to na co teoretycznie nie powinno (pomogło na zalewanie w moim urbanie)

Edytowano przez kasiasemba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popisałem trochę po różnych papierach jakie wpadły mi w ręce.

 

Co ciekawe, najlepsze rezultaty osiągnąłem na zwykłym bloczku jakichś firmowych kartek A4. Na listy się nie nada niestety, bo 1/5 powierzchni kartki zajmuje logotyp itp, ale przynajmniej wiem, że chodzi o papier :)

 

Teraz pióro pisze idealnie, gładko sunie po papierze, zostawiając równej grubości kreskę o ostrych brzegach (na papierze "z drukarki" kreska robiła się "włochata"). A na drugiej stronie - ledwo widać, że kartka zapisana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przyda Ci się nieco terminów bo opisy masz przednie :D

 

przebijanie jest chyba oczywiste, włochata kreska to strzępienie a kreska grubsza niż zostawiana przez ziarno to rozlewanie. Niestety rezultat jest bardzo różny bo zależy zarówno od papieru jak i pióra i atramentu.

 

Chwalone papiery to na przykład Rhodia czy nieco bardziej kontrowersyjny Oxford.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...