Skocz do zawartości

W jaki sposób zagęścić atrament?


Marakessh

Polecane posty

od 20.06.2013 mam odkręcony kałamarz z czarną heroinką, jeżeli po miesiącu efekt będzie zadowalający to przygotuję odpowiedni temat na forum i wszystko opiszę i zrobię testy :) odparowuje widocznie, gęstnieje też, w razie czego planuję dodać mu gliceryny. jeszcze 4 dni cierpliwości ;) z tego co pamiętam w tzw międzyczasie odparowało +- 6% objętości, ale to jeszcze sprawdzę 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odparowanie atramentu wydaje sie naturalnym krokiem, ale nie musi przyniesc spodziewanego efektu.
Barwniki stosowane w atramentach sa to w wiekszosci zwiazki powierzchniowo czynne - obnizajace napiecie powierzchniowe, a po przekroczeniu pewnego stezenia rowniez obnizajace lepkosc w wyniku tworzenia sie miceli.
Wzrost "gestosci" atramentu wynikajacy z parowania i "zageszczania" sie atramentu bedzie kompensowany przez dwa powyzsze czynniki.
Pomimo tego ze te najpopularniejsze atramenty (Parker, Waterman) to w zasadzie woda, gliceryna/peg i barwnik. To nawet one sa projektowane w taki spsosob, aby nie zmieniac swoich wlasciwosci nawet przy kilkunastoprocentowym spadku objetosci. Dalsze odparowywanie poza oczywistym wpływem na intensywność koloru będzie miało jeszcze wpływ na tendencje do wypadania różnego osadu ze stojącego atramentu, nib-creepu i osadzania się na stalówce. 

Jak dla mnie o wiele rozsądniejsze będzie dodanie odrobiny gliceryny lub jeżeli masz odrobinę gumy arabskiej (ale przy gumie musisz uważać, ponieważ bardzo długo się rozpuszcza - w związku z czym efekt pojawi się dopiero nawet po kilku minutach od rozpuszczenia - na butelkę 50 ml potrzebujesz około 0,2-0,6g gumy arabskiej aby dosyć mocno zmodyfikować przepływ. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, 86% gliceryna z apteki, u mnie kosztowała mniej ;) jak mi pióro zasychało, to dodawałam jedną kroplę na nabój, czy to dobrze czy źle to nie wiem, działało.

do odparowanego hero wrócę w weekend i będę się przyglądać, co mu się odparowało a co wytrąciło i czy nadal da się nim pisać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac gliceryna jest wszechstronna. Ja robilem z niej super plyn do wytwarzania dymu. Doskonale dzialal, zwlaszcza, ze z braku dymiarki uzylem zelazka :D A dodac do atramentu chyba warto sprobowac, bo moze da sie w ten sposob uzyskac jakies ciekawe efekty, nawet, gdy przeplyw jest w porzadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...