Jump to content

czym oczyścic bakelit?


Recommended Posts

Jak w nagłówku. Przedmiot z bakelitu z rozmaitymi śladami (rdza, farba itp.). Czym i jak go czyścić? chemicznie czy raczej mechanicznie? czy i tak i tak. Po 2 : przedmioty z bakelitu z biegiem czasu tracą czarny kolor na rzecz najczęściej szarozielonego ewentualnie szaro brązowawego. Jak przywrócić czerń? Tak żeby nie była głęboko czarna i błyszcząca, ale jednak czarna i półmatowa?

Link to comment
Share on other sites

Dodatek po 3: mam piórko Parker Duofold, 1920, z pomarańczowego bakelitu. Na skuwce jest grawerunek z nazwiskiem duńskiego właściciela. Czy jest jakaś substancja, która można by wypełnić grawerunek? Zeszlifowanie imprintu nie wchodzi w grę...dziękuje za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

Chyba tylko Alveryn jest w stanie odpowiedzieć na te pytania. Ja bakelit/ebonit czyściłem substancjami ściernymi, ale nie przywrociło to koloru, ani jakiegokolwiek połysku. Co do imprintu, to myślę, że ciężko byłoby dobrać odpowiedni kolor, żeby było to zupełnie niewidoczne, ale może jakaś żywica syntetyczna?

Link to comment
Share on other sites

Jak Duofold, to chyba permanit (celuloid), a nie bakelit? Muszę sprawdzić, ale tak mi się coś kojarzy.

Idealnie byłoby mieć odrobinę odpadowego materiału w tym samym kolorze. Wyskrobać farbę i brud z imprintu, rozpuścić materiał odpadowy w acetonie i ostrożnie wypełnić imprint kilkoma cienkimi warstwami. Po każdym nałożeniu pozwolić odparować rozpuszczalnikowi przez kilka dni. Mrówcze i z różnym efektem, bo może się np. zrobić rozwarstwienie prześwitujące przez wierzchnią warstwę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...