Jump to content

Atrament a grubość kreski


Scyzoryk

Recommended Posts

Ostatnio zauważyłem że Pelikan ze stalówką F zatankowany 4001 Royal Blue Pelikana lub Skrip Blue Black Sheaffera, zostawia kreskę która wygląda na M. Gdy to samo pióro tankuję Noodlersem nie ma tego problemu (ink nałożony mokrą, nie szeroką kreską).

Tak więc szukam atramentu o dobrych właściwościach, bo zdarza mi się rysować schematy i je opisywać, a tam szeroka kreska to zguba.

Najlepiej jeżeli dany atrament dostanę w polskich sklepach.

Link to comment
Share on other sites

No to ciekawe, mam całkiem odwrotne doświadczenia z Pelikanem, ale w stosunku do Parkera i Watermana. Piora zatankowane Pelikanem dają kreskę cienszą, Podobnie Scheaffer niebiesko czarny. Widocznie Noodlers jest jeszcze bardziej gęsty i ma wolniejszy przepływ. O ile to od gęstości w ogóle zależy.

Edited by kerad
Link to comment
Share on other sites

Guest nilfein

U mnie też Pelikan wydaje się jakby bardziej "suchy" i daje cieńszą kreskę, że o nasyceniu nie wspomnę. Dokładnie odwrotny efekt daje Waterman, który płynie, płynie, płynie...

Zauważyłem, że powyższe parametry nie mają zastosowania do niektórych chińczyków (Baoer 100 na przykład). One zostawiają niekiedy BARDZO dużo atramentu (przynajmniej przed solidnym płukaniem bebechów). W efekcie, nawet Pelikan Royal Blue wydaje się przy nich bardzo nasyconym atramentem...

Link to comment
Share on other sites

Testuje ostatnio intensywnie m.in. Diamine Registrars różnymi piórami i zauważyłem, że daje cieńszą linię niż zwykłe atramenty. W cienko piszących piórach przy dłuższym pisaniu wręcz stopniowo "zanika" (Platinum PLAISIR). Zdecydowanie lubi mokre pióra i z szerszą stalówką (Jinhao Celuloid, Waterman Charleston M).

Edited by piurek
Link to comment
Share on other sites

Mój Pelikan prawdopodobnie ma kilka lat, dopiero niedawno go wykopałem z szuflady, może być coś z nim nie tak.

Właśnie się zastanawiam nad atramentami Diamine, jednak Registrars na abernatopen.pl kosztuje 37zł za 30ml, więc trochę sporo.

Jak zachowuje się standardowa seria tej firmy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...