Jump to content

Aurora 88


Thay

Recommended Posts

001pzsj.jpg

Turyńska firma Aurora założona w 1919 roku przez kupca Isaia Levi pod nazwą Italiana di Penne a Serbatoio – Aurora. W początkowym okresie produkcja skupiała się na modelach czarnych lub złoconych o różnych systemach napełniania, a następnie inspirowanych wzornictwem Parkera Duofolda.

Jednak Aurora to nie tylko czerpanie z dorobku innych. Pióra dźwigienkowe z dźwignią umieszczoną pod ślepą skuwką na końcu pióra (sic!), nowy rodzaj klipsa, pióro bezskuwkowe, własny stop metali na stalówki czy atrament w proszku, (a właściwie w granulkach) to tylko nieliczne przykłady kreatywności włoskich inżynierów.

Wkrótce po odbudowie zniszczonej w czasie II wojny światowej fabryki powstaje, zaprojektowany przez Marcello Nizzoli, model „88”.

System napełniania to fantastycznie – do chwili obecnej – działający, klasyczny piston filler (choć w klonach „88” stosowano też naboje). Kryta (no, prawie), złota stalówka, celuloidowy korpus, sekcja i pokrętło tłoka - hard rubber.

Kapa (nie zakręcana, lecz wsuwana na kopus) w tym modelu to srebro 925.

Co ciekawe, pióro posiada własny, indywidualny numer.

A jak jest z właściwościami pisarskimi? Krótko – trudno lepiej. Miękka stalówka, równo prowadzona linia, pewnie podawany atrament, którego zapas można podejrzeć przez Ink view… Czegóż chcieć więcej?

003hht.jpg

W Aurorach 88 stosowano wiele różnych stalówek, w kolejnych wariantach (88K, 88P) zmieniał się klips, kapa, wykorzystany materiał, ale jedno do końca produkcji, tj. do połowy lat 60., pozostało bez zmian – jakość.

002co.jpg

To pióro uważane jest za jedno z najlepszych na świecie i faktycznie, coś w tym jest.

Obecnie oferowana przez Aurorę model pod nazwą „88” to już niestety zupełnie inne pióro.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 9 months later...

Chcę je ustrzelić poniżej 300 PLN, idealnie w okolicach 250 :D To może zająć sporo czasu, ale wierzę, że uda się prędzej czy później.. Na szczęście mam póki co parę innych piór na liście życzeń, więc czy to zdarzy się w tym roku czy w przyszłym nie ma większego znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...