Jump to content

Renoird Roman Time


Recommended Posts

renoird1.jpg

renoird2.jpg

Korpus:

Nie wiem dokładnie z jakiego materiału jest wykonany, ale pióro jest raczej masywne i sprawia bardzo dobre wrażenie. Do jego solidności nie mam żadnego zastrzeżenia. Spasowanie elementów jest bardzo poprawne i nie można im nic zarzucić. Na kolejną pochwałę zasługuje zatrzask skuwki – nie wiem jak będzie się sprawował na przestrzeni czasu, ale na chwilę obecną jestem nim zachwycony. Jest to wyraźny, pewny „klik” – działanie jest bardzo pozytywnie zaskakujące.

Skuwka została wyposażona w szeroki pierścień z wygrawerowaną nazwą firmy, a klip nawiązuje to nazwy modelu. Falisty wzór pokrywający sekcję oraz jej zakończenie, częściowo kryjące stalówkę, tylko pogłębia te odczucia.

Stalówka:

Ktoś powie – jaką stalówkę może mieć pióro z tej półki? Otóż powiem, że to ma świetną. Stalówka pisze gładko i bardzo przyjemnie. Dosłownie robi piorunujące wrażenie. Firma generalnie dopiero zaczyna więc naturalnym wydaje się cięcie kosztów produkcji. Jednak jak widać producent zadbał o to aby pióro pomimo przystępnej ceny trzymało również odpowiedni poziom. Atrament podawany jest bardzo płynnie. Otrzymana kreska to takie ciut grubsze F/ cienkie M – nadaje się bardzo dobrze tak do notowania jak i do podpisywania.

System napełniania:

Tłoczek lub naboje. Miłym akcentem jest fakt, iż tłoczek otrzymujemy razem z piórem. Pewnym minusem jest to, że mimo wykończeń w kolorze złotym, tłoczek jest wykończony „na srebrno”. W tej cenie nie można mieć wszystkiego, ale to jest detal. Ważniejsze jest to że jest w komplecie i że spełnia swoja rolę.

Opakowanie:

Jest wykonane z lakierowanego kartonu, z zamknięciem na magnesik. Ale jest tak dobrze zrobione, że robi naprawdę bardzo dobre wrażenie. Zamyka się bardzo wygodnie i płynnie – wszystko pasuje idealnie – słyszałem nawet opinie od osób którym pokazywałem pióro – że wg. nich jest ono lepiej wykonane niż to dodawane np. przez Watermana.

Cena i jakość:

Dzięki firmie Renoird mam możliwość przetestowania tego pióra. W sklepie kosztuje ono na ten moment 149zł. Jeśli pióro będzie odporne na długotrwałe użytkowanie, to uważam, że stosunek ceny do jakości jest rewelacyjny.

Podsumowanie:

Na temat firmy Renoird opinie są podzielone – z jednej strony stoją osoby twierdzące, że to świetnie, że w końcu coś się w Polsce dzieje w temacie produkcji piór, a z drugiej, że to niestety „polskie pióra, które nie są produkowane w Polsce”. Oczywiście, że każdy z nas chciałby, abyśmy mieli w naszym kraju firmę podobną do Montblanc, Montegrappy, Visconti czy Pelikana. Jednak należy mieć świadomość, że wg starego przysłowia „nie od razu Kraków zbudowano”, ewolucja wspomnianych firm dokonywała się na przestrzeni wielu lat. Osobiście uważam, że jak na początki, to firma Renoird radzi sobie rewelacyjnie – niezależnie od miejsca produkcji już zaoferowała produkt który świetnie pisze i jest bardzo dobrze wykonany – a to wszystko w świetnej cenie. Mam nadzieję, że jak tylko firma trochę umocni się finansowo, spróbuje wykonać w 100% swoje projekty, oraz że miejmy nadzieję – kiedyś doczekamy się równie dobrej jakości produktów wykonanych w całości w Polsce. Ja obecnie noszę w piórniku Roman Time oraz Grenada, i prezentuję je komu tylko mogę. Naprawdę trzeba tutaj pochwalić, że nie tylko postawiono na niską cenę, ale i na dobrą jakość. Oczywiście – można było by oczekiwać więcej – ale to nie jest pióro za tysiąc czy dwa tysiące złotych.

Trzeba nawiązać tutaj do pewnej rzeczy, która została już poruszona w Internecie – tzn o gamie produktów Renoird’a. Faktycznie – mogły by być ciut bardziej jednolite pod względem stylistyki tak by wybić się ponad inne firmy – tak by patrząc na pióro można było od razu powiedzieć, że to pióro tego, a nie innego producenta. Ale jak już wspomniałem – można się zastanowić, czy na takie oczekiwania nie jest trochę za wcześnie.

renoird3.jpg

renoird4.jpg

renoird5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Akurat stylistyczne ujednolicenie asortymentu mogłoby na tym etapie bardziej zaszkodzić. Marka istnieje krótko, jeszcze nie wiadomo, co się będzie lepiej sprzedawać i w którą stronę kształtować ofertę. Montblanc czy inny Pelikan mają za sobą lata doświadczeń i mogą sobie pozwolić na pewien konserwatyzm. Z drugiej strony, o takim Watermanie czy innym Sheafferze też trudno powiedzieć, żeby były jednolite.

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

Fajna recenzja, dzięki.

Cieszę się, że Reinord tak hojnie obdarza naszych forumowiczów swoimi piórami, by mogli oni następnie napisać ich recenzje.

Cieszę się też, że polska firma zamówiła w Chnach partię znanych i wypróbowanych chińskich piór i weszła z nimi na polski rynek (ze szczególnym naciskiem na corporate gifts?). Może dzięki temu posunięciu kiedyś faktycznie doczekamy się w Polsce ciekawych polskich piór?

Być może zaprojektuje je nawet dla Reinorda - Mariusz888? :)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie dlatego ostatnie zdanie jest takie a nie inne. Dlatego od razu podkreśliłem, że pewne rzeczy potrzebują czasu. Ja osobiście uważam, że firma swoimi działaniami oraz produktami buduje sobie pozytywną opinię, która będzie procentować. Cieszy mnie fakt, że nie czuję się zobowiązany do chwalenia tego pióra z uwagi na fakt otrzymania pióra od firmy Renoird, na zasadzie "darowanemu koniowy się w zęby nie zagląda", ale właśnie cieszy fakt, że mogę je chwalić bo jest po prostu dobre. :)

Link to comment
Share on other sites

Tak, też uważam, że Chińczycy potrafią robić także dobre pióra. Mają w tym przecież długa tradycję. :)

Nie zapomnę również, robionej bodajże w Chnach, tzw. Kolekcji Encyklopedii Oxford, badziewie potworne, ale wśród popiołu trafiały sie i diamenciki. Zupełnie nieźle piszące egzemnparze. Dostępne teraz bywa to to za gorsze np. na Allegro. Stosunek jakość/cena - niesamowity. Można? Można! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...