Jump to content

Parker Sonnet, Waterman Expert?


Mike

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Chciałbym kupić sobie nowe pióro ale ciężko mi zdecydować jakie... Na chwilę obecną posiadam MB145, Parkera 51 i kilka tanich chińczyków, wszystkie posiadają stalówki w rozmiarze F. Uwielbiam mojego MB, ale stalówka F w MB jest dość szeroka. Szukam pióra raczej cienko piszącego (nie musi być b.cienko), uniwersalnego i nie bardzo drogiego, najlepiej do 300 zł a max do 500 zł. Podoba mi się Parker Sonnet ale czytałem, że stalówka jest raczej szeroka w porównaniu do np. Watermana. Grubość kreski w Watermanie mi odpowiada (żona posiada Hemisphere). Co wybrać? Jestem otwarty na propozycje...

Edited by Mike
Link to comment
Share on other sites

@Mike Jeśli Twoim codziennym piórem jest MB145, to Parker Sonnet/Waterman Expert Cię zwyczajnie rozczarują. Ty masz pióro klasy premium, ze złotą stalówką, a Sonnet i Expert to mimo wszystko pióra budżetowe, moim zdaniem nie warte ceny rynkowej. Stalówki to trochę loteria jeśli chodzi o jakość. Często F budżetowego Parkera/Watermana to M lub nawet B u innych producentów. Cuda z przepływem (albo leje, albo jest suchy jak Sahara), kiepska kontrola jakości, własne standardy napełniania. Takie przynajmniej ja mam doświadczenia.

Rozsądną alternatywą dla Twojego MB wydają mi się pióra japońskie: np. Sailor 1911S, Platinum 3776, Pilot Custom 74 lub Custom Heritage 91. Najtańszy z zestawienia będzie Sailor (ok. 600-700 zł), podobną kwotę wydasz na Platinum. Pilot będzie już oscylował w okolicach 800 zł. Każdy ma własny standard nabojów/konwerterów, ale każdy z tych modeli to BARDZO DOBRE, złote stalówki. Pióra japońskie są o "rozmiar" węższe w stosunku do europejskich, czyli nasze F to u nich M. Myślę, że z takiego M w Platinum/Sailorze będziesz bardzo zadowolony (będzie pisało cieńszą kreską niż Twój MB).

Skoro jesteś z Wołomina, to przejedź się do Pióroteki na Złotą w Warszawie. Tam będziesz mógł sobie wypróbować wymienione modele i dobrać stalówkę (disclaimer: nie jestem w żaden sposób związany z tym sklepem, po prostu ostatnio tam byłem i informuję, że dają taką możliwość). 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, nilfein napisał:

Rozsądną alternatywą dla Twojego MB wydają mi się pióra japońskie: np. Sailor 1911S, Platinum 3776, Pilot Custom 74 lub Custom Heritage 91. Najtańszy z zestawienia będzie Sailor (ok. 600-700 zł), podobną kwotę wydasz na Platinum. Pilot będzie już oscylował w okolicach 800 zł. Każdy ma własny standard nabojów/konwerterów, ale każdy z tych modeli to BARDZO DOBRE, złote stalówki.

Ja bym nie zostawiał na pobitym polu Parker Sonnet 18K, mam, super złota stalówka ale relatywnie twarda, może dobrze trafiłem(?). Godne rozpatrzenia, bo chociaż ceny jak tych japończyków, ale dużo większa szansa, że ustrzelisz coś na rynku wtórnym. Ponieważ wiesz co lubisz, koniecznie wypróbuj przed zakupem🧐 

Link to comment
Share on other sites

@Klerk Co do soneta 18k zgodzę się w przypadku starszych modeli, w szczególności właśnie z rynku wtórnego. Nowe to trochę loteria. Mam jednocześnie wrażenie, że @Mike chodzi o NOWE pióro, bez potencjalnie przykrych niespodzianek (w przypadku np. uszkodzenia stalówki 18k w Parkerze, sama nowa sekcja wyniesie go mniej więcej tyle, ile zakładany budżet). Poza tym, skoro jest przyzwyczajony do MB, to japończyki będą bliższe jakościowo/wizualnie do jego pióra. W cenie do tych, powiedzmy, 800 zł, Japończyk wydaje się bezpiecznym wyborem.

Ewentualnie może kombinować z marką Leonardo. Śliczne są, ciekawe pod względem technicznym, ale żadnego nie miałem, więc trudno mi polecać.

Przyszło mi jeszcze do głowy Lamy 2000 (piston, złota stalówka, ciekawy design, świetne wykonanie, plus minus 700-800 zł). Tylko tutaj stalki są dość obfite i mają sweet spot, który nie każdemu pasuje.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Mike napisał:

@Klerk Jak z grubością linii? Jaką masz stalówkę?

To F-ka, ale pisze soczyście z Pelikan Royal Blue 4001, z Blue-Black trochę bardziej sucho, ale kreska zawsze wyraźnie szeroka, typowa europejska F-ka. Dużo też zależy od konkretnego egzemplarza, ten to typowy czarny klasyk sprzed ~10 lat.

Link to comment
Share on other sites

Co powiecie na Watermana Hemisphere z końcówką EF? (315 zł) LINK: https://watermanshop.pl/pl/p/Pioro-wieczne-Waterman-Hemisphere-Czarny-Mat-CT-Stalowka-EF/677
Kilka pytań:
1) Na ile kartek A5 starczy jeden nabój do Watermana? LINK: https://watermanshop.pl/pl/p/Naboje-atramentowe-Waterman-Dlugie-Czarne-8-szt.-S0110850/187
2) Na ile kartek A5 starczy buteleczka z atramentem (50 ml)? LINK: https://watermanshop.pl/pl/p/Atrament-Waterman-Czarny-50-ML-S0110710/177

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...