Jump to content

Identyfikacja starego nieużywanego pióra


egzajac
 Share

Recommended Posts

https://ibb.co/5cBk98T

https://ibb.co/XZX9JH5

https://ibb.co/mXdjsTb

https://ibb.co/nbtwSyT

Witam serdecznie, znałazłam w domu pióro (ok.15 lat-nagroda za konkurs w podstawówce) kolor:brązowy marmur?, stalówka z narysowanym kwiatkiem, rozmiar stałowki 9 (?-nie było żadnych literek, więc uznaje, że w tym przypadku jest klasyfikacja cyfrowa) Bardzo leciutkie, podejrzewam, że chińczyk jakiś, ale właśnie jaki? I czy trzeba oprócz atramentu (jakiego?) coś dokupić? Czy ta się przerobić na naboje? Nigdy nie używane

 

Z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

 

Obawiam się, że jedyna wartość tego pióra to wartość sentymentalna... Ze zdjęć nie widać jaki ma system napełniania, ale sądzę, że właśnie  CC czyli na naboje lub konwerter... (Skądinąd nigdy nie słyszałem, żeby ktoś chciał przerabiać pióro z innego systemu na naboje i sądzę, że jest to po prostu niemożliwe technicznie no i dodatkowo dosyć dziwne...to trochę tak jakby ktoś usiłował przerobić samochód hybrydowy na ropę...)

Należy najpierw piórko zamoczyć w wodzie na kilka godzin, bo nawet jeśli nie było napełniane to i tak mogło wyschnąć na wiór. Potem napełnić atramentem w zależności od istniejącego w nim systemu. Atrament może być praktycznie dowolny z markowych, najtańszy jest chyba Pelikan 4001 bo ok. 10 pln za buteleczkę...

Link to comment
Share on other sites

@MarcinEck Na pierwszym zdjęciu widać ze to pióro na gumkę, jest pod metalową blaszką więc nie widać czy nie sparciała, jak nie przecieka napełnione wodą to z  atramentem tez będzie ok. 

 

@egzajac Żeby wypłukać wodą czy napełnić atramentem zanurz stalówkę tak żeby złoty pierścień był też zanurzony w wodzie / atramencie i naciśnij kilka razy blaszkę widoczną na pierwszym zdjęciu.  

Edited by TopikSH
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję! Nigdzie na sekcji czy skuwce nie było żadnej nazwy stąd miałam problem. Rzeczywiście, widziałam na YT, że system napełniania, taki jak w Hero 616, wygląda w sumie łatwo. Jak napełnię wodą, to potem ona wyparuje z gumki, czy jakoś trzeba usunąć? Używałam tylko piór na naboje, stąd moje pytania dziwne może. Rozumiem, że atrament może być dowolny, niekoniecznie od Hero (np. wspomniany Pelikan 4001)? 

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, egzajac napisał:

Jak napełnię wodą, to potem ona wyparuje z gumki, czy jakoś trzeba usunąć?

Nie wyparuje, chyba że gumka sparciała :) 

Wystarczy nad zlewem skierować stalówką w dół i naciskać przez chwile, ja po kilku naciśnięciach owijałem stalówkę chusteczkom higieniczną, żeby krople które nie spadły nie zaciągały się z powrotem tylko wsiąkały w chusteczkę i dalej pompowałem. Trochę wody pewnie zostanie na spływaku ale to nie jest wielki problem.

Możesz od razu zalać atramentem ale uważnej bo w razie nieszczelności będzie przeciekało.  Jeśli nigdy nie było używane to nie trzeba wypłukiwać starego zaschniętego atramentu.

A atrament wybierz taki jaki kolor ci się podoba. Lepiej tani bo te pióro wygląda na sfatygowane i może marnie pisać. Ale może też znakomicie :) 

Edited by TopikSH
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...