Skocz do zawartości

Pelikano...


MarcinEck

Polecane posty

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/0a2b4a5a70fd77e4][IMG]https://images89.fotosik.pl/437/0a2b4a5a70fd77e4med.jpg[/IMG][/URL]

[URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/b11b5734a6a7edbc][IMG]https://images92.fotosik.pl/437/b11b5734a6a7edbcmed.jpg[/IMG][/URL]

Od lewej  : Pelikano 1 AD 1962 wzorowany na modelu P1 : kolorystyka srebrno – błękitna przyjęta po obszernych badaniach preferencji kolorystycznych młodych ludzi w wieku szkolnym. Klips jeszcze klasyczny jak w modelach 120/140 i większych, ale chromowany. Ciekawostką jest captop zakręcany na b. krótkim gwincie znajdującym się na sekcji, o około 1 cm nad krytą (niestety jak dla mnie) stalówką. Ta ostatnie zgodnie z nazwą jest stalowa. Pisze gładko i bezproblemowo.
Ten model był (chyba po raz pierwszy w piórach Pelikan) zasilany nabojami (krótkimi lub długimi).  Korpus rozkręcany dosyć wysoko, gwint bardzo solidny, mosiężny (sic!)
Jego sąsiedzi po prawej to rozmaite wersje kolorystyczne Modelu Pelikano 450 serii 7S. z okolicy roku 92, same NOSy. Captop stalowy szczotkowany (ładny), lub plastikowy, ale wszystkie już na zatrzask, stalówki stalowe czasem pozłacane. Piórka serii 7S  różnią się od poprzedniej serii 7 drobnym szczegółem, a mianowicie długością klipu...
Oto co pisze Rothemel na ten temat (pelikan-cllectibles.com) :
[i][color=#0080FF][b]These models differ from their predecessors only by the long hemoclip the cap. After a school child in England got a pen cap stuck in his windpipe, the British government issued a new regulation on safety caps for school pens. This required the cap to be made in such a way that air could flow past the cap even if it was stuck in a child's throat. The caps therefore had to be at least 16 mm thick, or else be designed to have vent holes or in some other way had to fulfil the objective of enabling air flow. This long clip covering the entire length of the cap enabled the Pelikan to fulfil this condition. All Pelikano 7 models were produced with this long clip from 1996 onwards. In the following years models in new colours were introduced.
The Pelikanos continued to be made for right- or left-handed use. All brackets are supplied with a large-capacity cartridge, but the pen could equally well be used with standard cartridges.[/b][/color][/i]
Taka to moja kolekcyjka... w zasadzie przeznaczona dla wnucząt...

Model czerwony mam podwójny - chętnie zamienię ten NOS na inny kolor/model Pelikano (w stanie ładnym), ale z tych dawniejszych, nie tych współczesnych... ale to sprawa do innego wątku...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarcinEck poprawiłem za ciebie ;) (linki wklejasz bezpośrednio z końcówką.jpg; resztę w edycji wybierasz z górnej belki):

0a2b4a5a70fd77e4med.jpg

b11b5734a6a7edbcmed.jpg

Od lewej  : Pelikano 1 AD 1962 wzorowany na modelu P1 : kolorystyka srebrno – błękitna przyjęta po obszernych badaniach preferencji kolorystycznych młodych ludzi w wieku szkolnym. Klips jeszcze klasyczny jak w modelach 120/140 i większych, ale chromowany. Ciekawostką jest captop zakręcany na b. krótkim gwincie znajdującym się na sekcji, o około 1 cm nad krytą (niestety jak dla mnie) stalówką. Ta ostatnie zgodnie z nazwą jest stalowa. Pisze gładko i bezproblemowo.

Ten model był (chyba po raz pierwszy w piórach Pelikan) zasilany nabojami (krótkimi lub długimi).  Korpus rozkręcany dosyć wysoko, gwint bardzo solidny, mosiężny (sic!)
Jego sąsiedzi po prawej to rozmaite wersje kolorystyczne Modelu Pelikano 450 serii 7S. z okolicy roku 92, same NOSy. Captop stalowy szczotkowany (ładny), lub plastikowy, ale wszystkie już na zatrzask, stalówki stalowe czasem pozłacane. Piórka serii 7S  różnią się od poprzedniej serii 7 drobnym szczegółem, a mianowicie długością klipu...

Oto co pisze Rothemel na ten temat (pelikan-collectibles.com😞
These models differ from their predecessors only by the long hemoclip the cap. After a school child in England got a pen cap stuck in his windpipe, the British government issued a new regulation on safety caps for school pens. This required the cap to be made in such a way that air could flow past the cap even if it was stuck in a child's throat. The caps therefore had to be at least 16 mm thick, or else be designed to have vent holes or in some other way had to fulfil the objective of enabling air flow. This long clip covering the entire length of the cap enabled the Pelikan to fulfil this condition. All Pelikano 7 models were produced with this long clip from 1996 onwards. In the following years models in new colours were introduced.
The Pelikanos continued to be made for right- or left-handed use. All brackets are supplied with a large-capacity cartridge, but the pen could equally well be used with standard cartridges.

Taka to moja kolekcyjka... w zasadzie przeznaczona dla wnucząt...

Model czerwony mam podwójny - chętnie zamienię ten NOS na inny kolor/model Pelikano (w stanie ładnym), ale z tych dawniejszych, nie tych współczesnych... ale to sprawa do innego wątku...

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...