Skocz do zawartości

Pelikan M215 - tłoczek.


Mateusz_ja

Polecane posty

Cześć :)

Mam mały problem. Pelikan M215 był moim pierwszy piórem z tłoczkowym systemem napełniania, przez co niedługo po zakupieniu, przypadkiem potraktowałem go chyba nieco zbyt... niezgrabnie ;)

Od tamtej pory przy przekręcaniu pokrętła tłoczka mam wrażenie takiego "naderwanego plastiku"? Nie wiem jak to dokładnie określić, coś jakby tam lekko skrzypiało (ale właśnie tak plastikowo) i przeskakiwało (jakaś sprężynka?). Tłoczek ogólnie działa i przesuwa się na pełnej długości (i tak już z półtora roku), ale za każdym razem mam wrażenie, że go zepsuję i wyrzuty sumienia, że zrobiłem mu krzywdę.

Stąd też: czy macie jakieś pomysły co tam mogłem nadwyrężyć i jak to naprawić? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszysz ten dźwięk cały czas podczas kręcenia?

Problem w tym, że to nie dźwięk, ale właśnie wrażenie pod palcami. Dlatego tak trudno to opisać... Tępo chodzi po prostu.

Przychodzi mi do głowy uszkodzenie jednego "ząbka" od "śruby" (określenia bardzo umowne ;)) prowadzącej tłok.

Możesz pokazać tłok z profilu, z maksymalnie odkręconym pokrętłem?

Właśnie też myślałem, że może jest tam coś zębatego co przestało takim być w jakimś stopniu...

W jakim sensie? Bo okienko w M215 jest na tyle nieprzejżyste, że trudno o dobre zdjęcie tłoczka, a jeszcze tego cuda nigdy nie rozbierałem od tej strony i trochę się boję.

Ze zdjęć jakie mam na razie (i wydaje mi się, że wszystko wyghląda na nich normalnie):

img20120619160119.jpg

img20120619160138.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już mam pytanie: na Forum często pojawiał się smar silikonowy jako remdium na większość mechanicznych problemów i doskonały sposób konserwacji. Toteż szukałem takowego jednak w sklepie mieli tylko silikonowo-teflonowy - może być? Pytałems przedawcy i twierdził, że z plastikiem się nie gryzą.

Pytanie 2: Wystarczy kilka kropel do korpusu przy uszczelce i trochę poprzesuwać sobie tłoczkiem czy jakieś szczególne zabiegi są wymagane? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam silikonowy 100%. Czasem leży w jakimś "raperze-czarodzieju", ale można też kupić w sieci, np. w znanym i lubianym portalu aukcyjnym. ;)

Marki nie znam, bo mi się tubka rozleciała i trzymam w opakowaniu zastępczym.

Po kilku smarowaniach i cierpliwym kręceniu tłokiem powinno się to rozpełznąć w środku.

W swoich piórach raczej rozkręcam cały mechanizm i smaruję elementy bezpośrednio, ale nie zaszkodzi spróbować mniej inwazyjnej metody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem silikonow-teflonowego. Tłoczek chodzi jak marzenie :D Co prawda w jednym z piór widać bąbelki gdzie przy smarze zatrzymało się trochę powietrza, ale jest ok. Tak nawiasem: prawie wcale nie musiałem kręcić - przy pierwszym kontakcie tłoczek dostał poślizgu.

Obserwacja: miękki wycior do fajki jest jak znalazł to aplikowania smaru (nie palę to przynajmniej do czegoś się przyda ;)).

Dzięki za pomoc! Nie spodziewałem się, że to taka drobnostka :)

Edytowano przez Mateusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...