Skocz do zawartości

Standardowa grubość stalówki


Gość

Polecane posty

Otóż, moi drodzy Państwo, moje długoletnio używane pióro uległo zmiażdżeniu, więc zakupiłem sobie pierwszy raz pióro przez neta, nowe śliczne (według mojej skali piękna) pióro, które dotrze do mnie po weekendzie, i tak sobie przeglądając co tam nowego w piórach "piszczy", dokonałem "epokowego" odkrycia: pióra mają różne rozmiary stalówek, zrobiłem szybki research wśród ofert sprzedawanych piór i strach mnie blady obleciał, bo zakupiłem pióro o grubości stalówki M, a najczęstszym rozmiarem stalówki jest rozmiar F...

I z taką dozą niepewności zapytuję, czy kupiłem złą stalówkę, jaki jest ogólnie przyjęty standard, norma w grubości stalówek, bo w necie tego jasno nie ma wytłumaczenia??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem sobie Sheaffera VFM 9405, a posiadałem pióro chyba Watermana, miałem je z 10 lat, choć według mnie pisał grubo, to potrafiłem tak ustawić kąt stalówki, że pisał o połowę cieniej, tak jakoś przyzwyczaiłem się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem VFM i pisało stosunkowo grubo. Nie polubiliśmy się właśnie ze względu na grubość kreski i szybko je odsprzedałem. Jeżeli kupiłeś M, a lubisz cienką kreskę możesz być niezadowolony. W moim odczuciu eMka Sheaffer'a, Watermana i Parkera w niższych modelach są zbliżone (miałem VFM, Gift 100, Vectora, Urbana, Allure oraz Hemisphere). Jeżeli lubisz cieńszą kreskę do codziennego pisania proponuję spróbować stalówek w rozmiarze F Kaweco lub Graf von Faber Castell albo M Pilota. Sprawdzają się zarówno przy sporządzaniu dłuższych notatek jak i podpisach. Jeżeli lubisz bardzo cienko to np. EF Kaweco albo F Pilota ale ostatnich dwóch używam głównie do pisania w kalendarzach i organizerach z papierem bardzo słabej jakości, sporządzanie dłuższych notatek tak cienką stalówką jest męczące i nieprzyjemne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Skryba napisał:

...moje długoletnio używane pióro uległo zmiażdżeniu,

@Skryba - Wyrazy współczucia. Jesteśmy z Tobą 

21 godzin temu, Skryba napisał:

... czy kupiłem złą stalówkę, jaki jest ogólnie przyjęty standard, norma w grubości stalówek, bo w necie tego jasno nie ma wytłumaczenia?

# 1. Już kupiłeś,  poczekaj aż dojdzie i nie martw się na zapas czy pasuje Ci grubość linii?  Sam ocenisz jak dostaniesz swój egz. do ręki. Czasem F-ki i M-ki  nawet od tego samego producenta potrafią pisać bardzo zbliżoną grubością (o możliwych pomyłkach w oznaczeniu nawet nie wspomnę).  
#2. Być może masz możliwość wymiany nowego pióra lub stalówki?  Nie spasuje Ci nabytek? Sprawdź. Odbyć się to może nieodpłatnie i czasem nie musisz ponosić nawet kosztów wysyłki?  Niektóre marki na to pozwalają, mają "program wymiany stalówki" (np. Park...  czy  Water....);  oczywisty jest warunek - brak zużycia i bezzwłoczne zwrócenie się o to.  Sprawdź  na stronie producenta  czy u swojego sprzedawcy. 
#3. GRUBOŚĆ LINII - w pewnych granicach, nawet bez zmiany stalówki możesz  wpływać na grubość linii przez dobór atramentu? Wybierz taki atrament, który mniej lub bardziej się rozlewa (a w konsekwencji ma tez różną skłonność do przebijania) 
#4. NIE MA JEDNEJ NORMY.  Każdy producent sam sobie to ustala.  Często te numeracje są zbliżone - jeśli producenci są z tego samego obszaru. 
    Producenci z Azji mają zwykle numerację przesuniętą w dół bo te małe "azjatyckie krzaczki" lubią cienie linie. - czyli ich M-ka może być odpowiednikiem europejskiej F-ki.   A F-ka  z Azji pisać może podobnie do europejskiej czy amerykańskiej XF-ki  
#5. Bardzo często da się pisać odwrotną stroną stalówki. Zwykle ta odwrotna strona pisze o numer cieniej niż normalna.  Ale bywa też i tak, ze się nie da bo drapie.
#6. Ze względów praktycznych wygodniejsze są te cieniej piszące pióra - czyli F-ki. Część użytkowników jednak woli grubszą kreskę lub ceni to, że czasami stalówka M może bardziej "gładko sunąć po papierze" niż F-ka. Irydowa kuleczka w M-ce bywa większa niż w F-ce stąd teoretycznie mniej "haczy" o papier podczas pisania. W konsekwencji uzyskana kreska też bywa zazwyczaj grubsza.   
Komfort pisania grubszą stalówką? Oczywiście nie jest to żelazna reguła. Ma tu też  znaczenie sposób/jakość wykonania konkretnej stalówki, jej wykończenie, materiał...  :)   I to jak mocno dociskasz pióro do papieru?

Sporo tego jest. Tak, ze nie stresuj się na zapas, zobaczysz jak się sprawdzi Twój nabytek po otwarciu przesyłki.

 

Edytowano przez Lodzermensch
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak obszerną, wyczerpująca i merytoryczną odpowiedź, która rozwiała wiele moich obaw i niepewności, dużo spraw się wyjaśniło, wiele zaintrygowało. Pióro już dotarło, i po godzinnym zapoznaniu się z nim, mogę powiedzieć, że nie widzę jakiejś większej różnicy w grubości pisma, za to jest o wiele bardziej wygodne jeżeli idzie o kwestię trzymania pióra,  i zapewne bym podziękował za pomoc, i więcej bym tu na forum nie zajrzał, ale stała się rzecz straszna..., zacząłem przez te świąteczne dni(z wyjątkiem wczorajszego dnia), przeglądać tematy na forum, i już sama świadomość, że mogę sobie dobrać grubość stalówki, atramenty o różnych właściwościach, sprawiły, że już zacząłem rozmyślać o następnym  piórze..., i pewnie nie raz jeszcze bedę się naprzykszać laickimi pytaniami....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...