Jump to content

Angielski Parker Duofold Senior Red


konis

Recommended Posts

Angielski, aerometryczny Parker Duofold Senior w kolorze czerwonym.

681e6aee2d5c5b15.jpg

8fbedfd44b2ca408.jpg

bc41ed6421aa68c1.jpg

Duofold Senior mógł mieć stalówkę oznaczoną liczbą 35 lub literką N, lub bez tego typu oznaczeń, jak w przypadku mojego zielonego Duofolda Seniora. Cyferka 4 obok liczby 35 oznaczała rok produkcji pióra.

2f61a575f991630b.jpg

e06dcc125e769f3d.jpg

Czerwony parker Duofold Senior i czerwony Pelikan M250.

1584fd5a43d83602.jpg

Próbka pisma.

135f2f59b1b965f2.jpg

zdrówka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam,

wydawać by się mogło, że mój Parker jest identyczny ak powyższe ale okazuje się, że pozory mylą :) Sposób napełniania jest chyba inny bo odkręca się na dole i tam powinna jest mechanizm pompujący (tak mi się wydaje chociaż w pryzpadku mojego coś nie działa poprawnie niestety:().

Oznaczenie Parker Duofold REG.T.M. made in England.

pomocy proszę... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To, że podobny nie oznacza, że taki sam. Jeśli odkręca się na dole (czyli nie cały korpus, a tylko końcówka), to pewnie jest starszy model, nie aerometryczny tylko Button-Filler. Jeżeli jest bardzo podobny, tzn. końcówka korpusu nie ma ozdobnego pierścionka, to jet pewnie Duofold AF.

W takiej sytuacji najpewniej gumka jest do wymiany (zbiorniczki aerometryczne były z pli-glassu, a NS i AF ze zwykłej gumy o zdecydowanie krótszej żywotności). Nie proponowałbym naprawy we własnym zakresie, jeżeli naprawiający nie ma doświadczenia.

Proponuję albo zamieścić zdjęcia, albo zajrzeć do historii Duofoldów w odpowiednim dziale forum.

Link to comment
Share on other sites

Parker Duofold AF z rzadziej spotykanym przyciskiem w kolorze żóltym (zazwyczaj jest w kolorze czystego aluminium). Stalówka najpewniej z późniejszego modelu, bo ma oznaczenie liczbowe (35?) a powinno być raczej N. Jeśli pióro jest z końcowego okresu produkcji (52, 53?), to ewentualnie jest możliwe, że już się pojawiły stalówki 35 (od Seniora).

Tak, jak pisałem wcześniej - jeśli pióro nie było reperowane, to zbiorniczek gumowy jest na pewno do wymiany. Nie proponuję jednak samodzielnej naprawy, bo po pierwsze trzeba mieć dostęp do zbiorniczków (są dostępne), po drugie trzeba mieć narzędzia, i wreszcie trzeba wiedzieć jak to rozebrać, żeby nie zniszczyć. Naprawa nie powinna być droga, bo jest raczej prosta dla fachowca.

Po naprawie posłuży następne długie lata. Ładne pióro :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie widać pęknięcia zbiorniczka, nie jest twardy, nie ma w nim skamieniałego atramentu, nie odpadł, nie wykruszył się, to polecam pomoczyć stalówkę w ciepłej wodzie, a później spróbować napełnić zbiorniczek wodą (przepłukać).

Gdyby to nic nie dało, pomyślimy dalej...

Link to comment
Share on other sites

Problem polega na tym, że jeżeli nie wie się jak, to podczas zdejmowania można dość łatwo uszkodzić korpus. A bez zdjęcia korpusu nie zobaczy się zbiorniczka. Ponadto, nawet jeżeli zdejmie się korpus, to blaszkę dociskającą trzeba wkładać od tyłu, bo zbiorniczek się skręci. Button filler co prawda nie jest trudny w naprawie, ale to nie aerometric i naprawdę trzeba mieć trochę doświadczenia i odpowiednich narzędzi.

Edited by adamon
Link to comment
Share on other sites

Pewnie tak wlasnie jest :)

Pytanie czy jakiś fachowiec z polecenia by się znalazł bo szczerze mowiąc kompletnie się na tym nie znam, a tak ja pisałam jestem dość emocjonalnie związana z tym piórem :)

Możecie mi kogoś polecić? :D

Możemy.

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/149-naprawa-pior-wiecznych-zaklady-naprawy-pior-warsztaty-wg-miast/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...