Jump to content

Identyfikacja pióra Online, uszkodzona stalówka, skąd wiadomo jaki zamiennik?


Recommended Posts

Właśnie sobie przypomniałam, że parę lat temu zakopałam w szufladzie pióro oznaczone jako "ONLINE Germany". Zostało porzucone, gdyż popsułam stalówkę. Proszę o identyfikację modelu, bo zastanawiam się, czy jest sens je prostować, czy może lepiej spróbować zmieścić w nim jakąś inną stalówkę? (miejmy nadzieję flexa!) :) Nie pamiętam skąd mam owo pióro, ale wydaje mi się, że cena ewentualnej naprawy przekroczy wartość samego "Online'a".

Odnośnie zamiany stalówek chciałabym od razu zapytać, po czym poznać, że jakaś "obsadkowa" stalówka wejdzie mi do danego pióra? Do tej pory wyjmowałam je tylko z obsadki i plumixa, który ma idealne wyprofilowane miejsce na tą przeznaczoną do niego i nie wiem. Jest na to jakiś sposób przed zakupem nowej stalówki, czy trzeba po prostu próbować "wsadzić" jakiś zamiennik i dopiero wtedy się dowiem, czy pasuje, czy nie..?

https://zapodaj.net/b11ccd65915e2.jpg.html

https://zapodaj.net/085dc2be5072b.jpg.html

https://zapodaj.net/9d22e7e71c492.jpg.html

https://zapodaj.net/bde9614e9022c.jpg.html

https://zapodaj.net/5d18adb1964fd.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Poprostować stalówkę zawsze można spróbować, już bardziej jej nie uszkodzisz :) jak chcesz podmienić, to moim zdaniem najlepiej ją wyciągnąć i zmierzyć (wysokość i szerokość na dole/w najszerszym miejscu) i na tej podstawie może ktoś doradzi. Ale nigdy nie ma 100% gwarancji, że dana stalówka, mimo podobnych wymiarów będzie pasować. Jak chcesz mogę Ci podesłać stalówkę od jakiegoś chińczyka w rozmiarze 5. Nie są one jakieś wyśmienite, ale piszą ok.

Link to comment
Share on other sites

Na pewno warto prostować stalówkę. Jest to robota być może żmudna ale do zrobienia. Przyda się lupa jubilerska, żeby na końcu odpowiednio i symetrycznie ustawić skrzydła stalówki. Taka prostowana już stalówka teoretycznie może być już nieco mniej trwała i odporna na jakieś drobne uderzenia ale za to minimalnie bardziej elastyczna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzięki Kowal, ale problem w zasadzie z głowy ;) Pióro stare i zastane, nie miałam siły w ogóle wyciągnąć spływka (?) i stalówki, a jak dałam komuś kto dał radę... Mam wrażenie, że podczas tej operacji plastik został bardziej zmasakrowany, niż był na drugim zdjęciu... Chyba nie ma już sensu bawić się w zamianę stalówek :/

Ta stalówka przeżyła już tyle, że chyba nawet z pomocą lupy jubilerskiej, sama bym jej nie dała rady. Mam wrażenie, że ktoś mi ją nawet pomiędzy kombinerkami próbował prostować, także chyba zaprzestanę męczenia tego pisadła. Przynajmniej do czasu, aż będę miała pewność, że potrafię polepszyć jego stan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...